Po dobrem letu delovanja digi info točk na ministrstvu za digitalno preobrazbo poudarjajo, da je projekt "dosegel vse pričakovane cilje". Tako so z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije podpisali pogodbo za leto 2025, po kateri bo za 162 točk namenjenih še slabih 3,6 milijona evrov (z DDV).
Konec novembra se bo iztekla pogodba, ki jo je za vzpostavitev digi info točk ministrstvo za digitalno preobrazbo (MDP) septembra lani podpisalo z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije (OZS). A se s tem projekt ne končuje. Na ministrstvu so na osnovi javnega naročila oktobra letos z OZS podpisali novo pogodbo za leto 2025.
Kot smo poročali na N1, je bila v lani sklenjeni pogodbi predvidena vzpostavitev 222 digi info točk po vsej Sloveniji v vrednosti 6.435.939,20 evra z DDV. Takratna ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je ob podpisu pogodbe izpostavila, da želijo prebivalkam in prebivalcem predstaviti digitalne javne storitve, ki so jim na voljo, in ponuditi pomoč pri njihovi uporabi. Obiskovalci digi info točk naj bi dobili nasvete glede uporabe elektronske osebne izkaznice in s tem povezane mobilne aplikacije, prijave v elektronske storitve in elektronsko podpisovanje, dostopa do informacij o delu državne uprave na portalu gov.si, dostopa do elektronskih storitev na portalu eUprava …
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je v projektu sodelovala z več partnerji, točke pa so odprli v prostorih OZS, Pošte Slovenije, zdravstvenih domovih, turističnoinformacijskih centrih …
A so jih že aprila letos 60, torej več kot četrtino, ukinili. Kot razlog so na MDP navedli optimizacijo mreže, saj da nekatere točke močno presegajo pričakovano obiskanost, druge pa pričakovanega števila obiskov niso dosegle. “Na ministrstvu smo ciljno naravnani. Vse ukrepe, ki jih načrtujemo in izvajamo, spremljamo s pomočjo vnaprej določenih kazalnikov. Če ugotovimo, da jih kateri od projektov ne dosega, agilno ukrepamo,” so poudarili.
Tako je torej ostalo 162 digi info točk, vrednost prvega naročila pa se je, kot so nam zdaj povedali na MDP, s prvotnih 6.435.939,20 evra znižala na 5.816.310,96 evra (z DDV).
Na ministrstvu zadovoljni
Po navedbah ministrstva je bilo v dobrem letu dni (od sredine oktobra lani do konca oktobra letos) izvedenih 87.174 svetovanj. V zadnjem času so bile najbolj obiskane digi info točke v Šentilju, kjer so v zadnjih treh mesecih zabeležili 740 obiskov, Kungoti (357 obiskov) in v prostorih območne obrtno-podjetniške zbornice Ljubljana Moste-Polje (307 obiskov). Najmanjše zanimanje pa je bilo v Šalovcih, Križevcih in Cerknem – na vsaki od teh točk so v zadnjih treh mesecih zabeležili 44 obiskov.
Ob tem projektu se je sicer pojavljalo več pomislekov, tudi vprašanje racionalne porabe javnega denarja. Tako je bilo mogoče slišati, da ministrstvo ni analiziralo digitalnih potreb prebivalstva, da točk ni odpiralo na lokacijah, ki bi pritegnile kar največje število obiskovalcev, ter da je brez predhodne analize stanja nemogoče oceniti uspeh projekta.
Očitno pa so na ministrstvu za digitalno preobrazbo z dosedanjimi rezultati zadovoljni. “Projekt digi info točke je dosegel vse pričakovane cilje,” so poudarili za N1. Tudi v prihodnje bodo te točke delovale na 162 lokacijah, vrednost pogodbe za leto 2025 znaša 3.586.800 evrov z DDV, ključnih vsebinskih sprememb pa ne predvideva. Obrtno-podjetniška zbornica je bila izbrana kot najugodnejši ponudnik, zatrjujejo na MDP.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!