Po zanesljivih informacijah N1 bo vlada na jutrišnji seji razrešila pet članov sveta zavoda Psihiatrične klinike Ljubljana. Generalnega direktorja pa naj bi minister za zdravje Bešič Loredan po seji vlade pozval k odstopu.
Po informacijah naših virov z ministrstva za zdravje, ki ga vodi Danijel Bešič Loredan, bo vlada na jutrišnji seji razrešila pet članov sveta zavoda Psihiatrične klinike Ljubljana. Gre za tistih pet članov od devetih, ki so predstavniki ustanovitelja, torej vlade. Bešič Loredan bo po naših informacijah po jutrišnji seji vlade generalnega direktorja klinike prof. dr. Bojana Zalarja pozval k odstopu, če ta že prej sam ne bo podal odstopa.
Če pa Zalar ne bo odstopil sam, naj bi ga svet z novimi petimi člani nato razrešil.
Danes je potekala seja sveta zavoda Psihiatrične klinike Ljubljana, na kateri so obravnavali razkritja pričevanj o nasilju na kliniki. Svetniki so sklenili, da v celoti podpirajo delo vodstva klinike in ne vidijo razloga, da bi podali svoj odstop, in tudi niso predlagali razrešitve generalnega direktorja klinike Zalarja.
Po včerajšnjem pozivu Bešiča Loredana, naj vsi, ki so zaradi morebitnega nasilja na Psihiatrični kliniki ustrahovani, pridejo k njemu, danes na ministrstvo za zdravje množično kličejo ljudje, ki želijo povedati svoje zgodbe, še pravijo naši viri.
Spomnimo, za kaj gre. Potem ko smo dobili informacijo, da naj bi se na Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana dogajalo nasilje, smo se v naslednjih tednih o razmerah na kliniki pogovarjali s številnimi sogovorniki. Govorili smo s pacienti, ki so bili hospitalizirani na sprejemnih oddelkih, z njihovimi svojci, z več zaposlenimi in nekdanjimi zaposlenimi, ki so zasedali ali še vedno zasedajo različna delovna mesta na kliniki, s predstavniki uporabnikov in drugimi. V obsežni novinarski preiskavi nam je več sogovornikov potrdilo, da so bili žrtve nasilja ali da so bili nasilju priča. Navedbam pritrjujejo tudi nekateri materialni dokazi, ki smo jih pridobili. Vodstvo klinike navedbe o nasilju ves čas kategorično zavrača. Vse naše vire je ob tem strah maščevanja.
Kot smo že poudarili v preiskovalnem članku:
- je izjemno pomembno, da ljudje, ki imajo težave v duševnem zdravju, pravočasno poiščejo strokovno pomoč;
- namen našega poročanja nikakor ni odvračati od tega, nasprotno: tako kot vedno, vse ljudi s težavami v duševnem zdravju spodbujamo in ozaveščamo, naj poiščejo strokovno pomoč;
- številni, ki se zdravijo na sprejemnih oddelkih psihiatrične klinike, seveda niso doživeli nasilja in imajo z zdravljenjem tam dobro izkušnjo
- ker pa so ljudje, ki imajo duševne motnje oziroma duševne bolezni, posebej ranljiva skupina, je treba njihove pravice posebej skrbno ščititi. Zato smo se preverjanja indicev o nasilju lotili resno in poglobljeno. Gre za pomembno temo v javnem interesu.
Objavili smo jo ob upoštevanju vseh profesionalnih novinarskih standardov, povsem nesenzacionalistično, z edinim interesom: opozoriti na pričevanja o nasilju in spremeniti razmere na boljše.
Tu lahko preberete celoten preiskovalni članek: Kaj se dogaja na Psihiatrični kliniki Ljubljana. Tu pa vam je na voljo ves N1 dosje o dogajanju na Psihiatrični kliniki Ljubljana.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje