Univerzitetna psihiatrična klinika (UPK) Ljubljana je v zadnjem letu in pol namenila visoke zneske zunanjim izvajalcem s področja odnosov z javnostmi ter zunanjim odvetnikom. Za pravne storitve so od junija lani plačali več kot 300 tisoč evrov, za storitve s področja odnosov z javnostmi pa že več kot 75 tisoč evrov. Nazadnje so pred meseci angažirali Kreativno bazo, ki so ji doslej plačali nekaj manj kot 30 tisoč evrov.
V zadnjem letu in pol je ljubljanska psihiatrična klinika, ki jo vodi prof. dr. Bojan Zalar, sodelovala že s tremi agencijami za odnose z javnostmi, potem ko se je po našem članku o sumih nasilja nad pacienti maja lani znašla pod drobnogledom medijev ter ministrstva za zdravje.
Potem ko so najprej angažirali agencijo Pristop, nato pa še agencijo Taktik, je klinika v zadnjega pol leta sodelovala tudi s Kreativno bazo. Agencijo, ki se ukvarja s komuniciranjem in strateškim svetovanjem, vodita direktorica Uršula Menih Dokl in kreativna direktorica Maja Čander.
Po podatkih Erarja je klinika Kreativni bazi od maja do avgusta letos izplačala 28.792 evrov, denar pa je bil namenjen plačilu storitev za pripravo komunikacijske platforme.
S platformo želijo “zaščititi zaposlene pred neutemeljenimi, neresničnimi in zlonamernimi obtožbami”
Za kaj gre? O multimedijski platformi UPK Ljubljana smo že poročali v članku o posebnem poročilu varuha človekovih pravic. Ta je namreč na podlagi pobud in pritožb, ki jih je prejel, ter obiskov klinike pripravil poročilo o psihiatrični kliniki, v katerem je podal več kot 50 priporočil za izboljšave.
Med drugim v omenjenem poročilu piše, da želi vodstvo klinike zagotavljati kulturo dialoga in hitro odzivanje na morebitne naznanjene nepravilnosti, česar se očitno nameravajo lotiti tudi z lastno spletno platformo za obveščanje.
“Zaradi zagotovitve (kulture dialoga in hitrega odzivanja na morebitne naznanjene nepravilnosti) in z namenom zaščite zaposlenih pred neutemeljenimi, neresničnimi in zlonamernimi obtožbami o nepravilnem ravnanju so pristopili tudi k vzpostavitvi multimedijske platforme, ki bo nudila prostor UPK Lj, da strokovno in laično javnost obvešča, izobražuje, ozavešča, konstruktivno odgovarja na vprašanja ali morebitne očitke in izpostavlja zaznana tveganja.”
iz poročila varuha človekovih pravic
Kliniki smo že prejšnji teden poslali več vprašanj o sodelovanju s Kreativno bazo. Med drugim nas je zanimalo, kdaj je bila sklenjena pogodba oziroma dogovor o sodelovanju in ali je sodelovanje predlagalo vodstvo klinike ali vodstvo Kreativne baze.
Zanimalo nas je tudi, katere storitve je klinika doslej plačala Kreativni bazi, čigava zamisel je bila vzpostavitev multimedijske platforme ter koliko denarja je predvidenega za ta celotni projekt.
Klinika nam odgovorov do konca zakonsko predvidenega roka, ki se je iztekel v petek, ni posredovala.
Za kliniko delali še dve drugi agenciji
Klinika po naših informacijah sicer še vedno sodeluje tudi z agencijo Taktik, ki jo vodi Matjaž Klipšteter. Od septembra lani je temu podjetju nakazala 31.488,20 evra. Večinoma je šlo, kot izhaja iz aplikacije Erar, za aktivnosti korporativnega komuniciranja. Zadnje izplačilo je bilo septembra letos.
Na vprašanje, ali še vedno sodelujejo s Taktikom in zakaj so hkrati sodelovali z dvema agencijama za odnose z javnostmi, nam klinika prav tako ni odgovorila.
Spomnimo, da je takoj po objavi našega članka s pričevanji o nasilju nad pacienti vodstvo klinike najelo agencijo Pristop, ki je od te klinike za svetovanje in pomoč pri odnosih z mediji lani poleti prejela 15.359,80 evra. Takrat so nam s klinike sporočili, da so sodelovanje s Pristopom sklenili “zaradi napadov in obtožb v medijih v zvezi z domnevnim nasiljem zaposlenih na UPKL do pacientov”.
Visoki zneski za zunanje odvetnike
Veliko denarja pa je klinika v tem času namenila tudi odvetniškim družbam. Čeprav je na kliniki po naših neuradnih informacijah zaposlenih več pravnikov, je vodstvo v zadnjem letu plačevalo storitve še trem zunanjim odvetnikom oziroma odvetniškim družbam, izhaja iz Erarja.
Kot smo že poročali, psihiatrična klinika že od leta 2010 sodeluje z odvetniško družbo Dobravc-Tatalovič in Kač. Od junija 2023 je ta od klinike prejela 267.121,57 evra, od začetka sodelovanja leta 2010 pa skupaj kar 1,1 milijona evrov.
Odvetniška družba Dobravc-Tatalovič in Kač po naših informacijah kliniko zastopa v več postopkih pred sodiščem, med drugim v dveh primerih, povezanih z izredno odpovedjo delovnega razmerja. O teh je prvo poročalo Delo. Med zaposlenimi, ki jih je doletela izredna odpoved, je bil po poročanju časnika tudi dolgoletni predstojnik Centra za zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog in mednarodno priznani strokovnjak s tega področja dr. Andrej Kastelic.
Omenjena odvetniška družba kliniko zastopa tudi v tožbi proti N1, ki jo je vodstvo maja letos vložilo zaradi našega poročanja o dogajanju na tej kliniki.
Skoraj 40 tisoč evrov tudi za Zidar Klemenčič
Letos poleti je psihiatrična klinika angažirala še odvetniško družbo Zidar Klemenčič, ki jo zastopa Nina Zidar Klemenčič. Od julija letos ji je za pravno pomoč nakazala 38.316,24 evra, še izhaja iz Erarja.
Maja in julija letos so za odvetniške storitve plačali tudi odvetniku Gorazdu Fišerju. Prejel je nekaj več kot tri tisoč evrov.
Po naših informacijah Fišer zastopa Zalarja v zasebni tožbi pred sodiščem. Na kliniko smo zato vprašali, ali je bil omenjeni znesek Fišerju nakazan za zastopanje Zalarja v zasebni tožbi ali pa je tudi Fišer v tem času opravljal storitve za kliniko. Odgovorov nismo prejeli.
Poklicali smo tudi Fišerja, ki na naše vprašanje, kakšne storitve je opravljal za kliniko, ni želel odgovoriti, skliceval se je na zaupni odnos med odvetnikom in klientom. Na vprašanje, ali je za kliniko opravljal še kakšne druge storitve, poleg tega, da je zastopal generalnega direktorja v zasebni tožbi, pa nam je odgovoril: “Gre za zasebno tožbo, ki pa je povezana z njegovim delom. Bila pa so še pravna svetovanja, o katerih ne morem razpravljati.”
Naročili pravno mnenje, ki je za pet mesecev blokiralo svet zavoda
Junija 2023 je sicer klinika naročila tudi pravno mnenje v zvezi z imenovanjem novega sveta zavoda pri upravnem pravniku dr. Radu Bohincu. Bohinc je v tem mnenju problematiziral imenovanje nadomestnih članov sveta, potem ko je vlada po objavi našega članka razrešila svoje predstavnike. Po tem ko je klinika predložila Bohinčevo mnenje, se novi svet zavoda skoraj pet mesecev ni sestal. Vlada je po tem času imenovala nove svetnike.
Za pravno mnenje mu je klinika po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah plačala blizu 3000 evrov. Zakaj to plačilo ni zavedeno v Erarju, ni jasno.
Na kliniko smo, kot rečeno, že prejšnji teden poslali več vprašanj o stroških za odnose z javnostmi in stroških za pravnike, vendar pa nam do izteka zakonskega roka odgovorov niso posredovali. Zanimalo nas je med drugim tudi, od kod klinika namenja vsa ta sredstva in ali so morali zaradi navedenih stroškov sredstva tudi prerazporejati.
Generalni direktor Bojan Zalar je v nedavnem intervjuju za Reporter na vprašanje novinarja glede visokih zneskov za odvetniške storitve pojasnil, da zunanje odvetnike potrebujejo zaradi postopkov pred sodiščem, saj da med zaposlenimi pravniki nimajo takšnega s pravosodnim izpitom in z izkušnjami z delom na sodišču. Dodal je, da so “v tem medijskem pogromu” potrebovali tudi dodatno pomoč pri izvajanju strokovnih nadzorov.
Zalarja smo od junija lani tudi mi večkrat povabili na intervju, vendar je naše prošnje zavrnil ali pa nanje ni odgovoril.
Zalar je sicer večkrat poudaril, da je psihiatrična klinika uspešen javni zavod, na kar da kaže tudi njeno pozitivno poslovanje. Po javno dostopnih podatkih je namreč leto 2023 zaključila s kar štirimi milijoni presežka prihodkov nad odhodki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje