Oglaševanje

Vrnitev Luke Mesca, Levica in Vesna pa že "kar blizu poroke"

Luka Mesec in Asta Vrečko
Luka Mesec in Asta Vrečko | Foto: Borut Živulović/F.A.BOBO

V Levici so na današnjem kongresu začeli volitve v organe stranke, po zaključku teh pa bo čez nekaj tednov znano tudi vodstvo stranke. Kot je znano, bosta stranko po novem vodila sokoordinatorja. Da se bosta potegovala za ta položaj, sta že potrdila sedanja koordinatorka Asta Vrečko in njen predhodnik Luka Mesec, ki se po dveh letih vrača nazaj na čelo stranke.

Oglaševanje

Člani Levice so na današnjem volilnem kongresu v Ljubljani začrtali nadaljnjo pot stranke do državnozborskih volitev, ki bodo spomladi prihodnje leto. Med drugim so razpravljali o aktualni politični situaciji in ključnih družbenih vprašanjih ter predstavili svoje dosežke v aktualni vladi.

Na kongresu se je zbralo slabih 200 članov, pridružili so se jim tudi predstavniki koalicijskih strank, zunajparlamentarne Vesne ter sorodnih evropskih strank, med drugim nemške Die Linke, avstrijske KPÖ, belgijske PTB in hrvaške Možemo. Med tujimi gosti je bil tudi predsednik Evropske levice Walter Baier.

Oglaševanje

Prizorišče tokratnega kongresa je bil center kulture Španskih borcev v Ljubljani, kjer se je v enotno stranko Levica pred osmimi leti preoblikovala koalicija Združena levica, ki je nastala marca 2014. Levica tako počasi vstopa v dvanajsto leto svojega delovanja, v stranki pa se ob tem napovedujejo nekatere spremembe.

kongres Levica
kongres Levica
kongres Levica
+ 1

Mesec se po dveh letih vrača nazaj na čelo stranke

Levico bosta namreč v skladu s spremembo statuta stranke, ki so jo potrdili že pred današnjim kongresom, po novem vodila sokoordinatorja. Da se bosta potegovala za ta položaj, sta že sedanja koordinatorka Asta Vrečko in njen predhodnik Luka Mesec, ki naj bi stranko vodila v tandemu, že prej potrdila. Mesec se je tako po dveh letih vrnil nazaj na čelo Levice.

Oglaševanje

Na kongres sta Vrečko in Mesec prispela skupaj. "Današnji kongres bo postavil tri zadeve. Uvajamo sokoordinatorstvo, od zdaj bo stranka imela dva sokoordinatorja. Drugič, sprejeli bomo dokončno odločitev o sodelovanju s stranko Vesna na volitvah, ki so pred nami, in tretjič, z Asto bova predstavila okvir za program Levice na volitvah in v prihodnje," je ob tem povedal Mesec.

Vrečko pa je poudarila, da Levica ostaja močna stranka, ki gre na volitve po četrti mandat. "Vsakič so nam napovedovali, da bomo v politiki samo kratek čas, da smo anomalija, muha enodnevnica. Tukaj smo tretji mandat, gremo po četrtega. Mislim, da smo s tem dokazali, da je Levica resna stranka, hkrati pa smo tudi edina prava leva programska stranka."

Oglaševanje

"Ta vlada je levosredinska, ampak prav zaradi Levice je leva in ne samo sredinska. Brez Levice v Sloveniji ne bi bilo zvišanja minimalne plače, plačnega sistema enka je minimalka, novega socialnega stebra dolgotrajne oskrbe in pravične pokojninske reforme," je dodala Vrečko.

"Sokoordinatorstvo kaže na enotnost, povezovalnost in moč. Oba lahko s svojimi vizijami popeljeta stranko naprej. Vsak ima svoje pozitivne lastnosti, izjemno sta komplementarna, ampak vsak prinaša nekaj svojega. Asta je izjemno organizirana, izjemno dobro je vodila stranko skozi te turbulentne čase. Luka je zelo karizmatičen politik, izjemen komunikator, vizionarski politik. Mislim, da njuna sinergija stranko res lahko dvigne," je pred začetkom kongresa povedala poslanka Levice Nataša Sukič.

Funkciji koordinatorja se je Mesec odpovedal po kongresu junija 2023, ko je večina mest v svetu Levice pripadla tako imenovanemu levemu krilu stranke, ki ga je vodil Miha Kordiš. Slednjega je v tekmi za vodenje stranke nato premagala ministrica Vrečko.

Oglaševanje

Če bi Mesec tedaj znova kandidiral za koordinatorja Levice, bi to sicer pomenilo, da stranke prihodnje leto ne bi mogel popeljati na parlamentarne volitve. Statut Levice namreč predvideva omejitev funkcij v stranki na največ štiri dveletne zaporedne mandate.

Levica Vrečko Mesec Kordiš
Miha Kordiš, Asta Vrečko in Luka Mesec | Foto: Žiga Živulović, BOBO (september 2023)

Mesec je v ponedeljek za N1 zanikal, da bi to botrovalo k njegovemu slovesu s čela Levice. Kot razlog za svoj umik je navedel frakcijske boje v stranki. Dejal je tudi, da so se razmere po tem, ko je bila za koordinatorko izvoljena Asta Vrečko, umirile.

Levico je sicer zaradi nestrinjanja s politiko vodstva stranke samo marca lani zapustilo kar 23 članov, Kordiša pa so letos izključili iz svojih vrst in je nato zagnal svoj politični projekt Mi, socialisti.

Oglaševanje

Sodelovanje z Vesno: "Tole danes je blizu poroke"

V Levici imajo dvofazni postopek kandidiranja. To pomeni, da sokoordinatorjev danes še niso volili. Na dnevnem redu kongresa so bile volitve članov sveta stranke in potrjevanje sporazuma o sodelovanju z Vesno. Ker kongres ni bil sklepčen, se bo glasovanje podaljšalo za sedem dni. Sokoordinatorja in člane izvršnega odbora bo svet stranke izvolil na ustanovni seji, ki naj bi bila še ta mesec.

Kot je znano, se Levica na prihodnje parlamentarne volitve podaja skupaj z zeleno stranko Vesna. Oblikovanje skupne liste je že v teku, sporazum o sodelovanju med strankama pa bodo v kratkem obravnavali tudi organi Vesne.

Sopredsednica Vesne Urša Zgojznik je pred začetkom kongresa povedala, da se bo to zgodilo v naslednjih dveh tednih. "Ko smo imeli pred časom srečanje članov, smo rekli, da smo na podpisovanju predporočne pogodbe. Tole danes pa je že kar blizu poroke," je dejala Zgojznik.

Podpora Levici se v zadnjih javnomnenjskih merjenjih giblje med dobrimi tremi in slabimi petimi odstotki. Vesna kotira nižje, saj jo podpira od 1,5 do 2,5 odstotka vprašanih. Obe stranki pa puščata odprta vrata, če bi se jima na volitvah morda pridružila županska stranka Skupnost.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih