Potem ko so v državnem svetu organizirali posvet z naslovom "Kmetijstvo je varuh okolja in narave, znanstveno podprto", na katerem so nekateri govorniki zanikali človeški vpliv na podnebne spremembe, so se odzvali na Institutu Jožef Stefan, fakulteti za elektrotehniko in ljubljanski univerzi. Poudarili so, da so znanstvena dognanja glede podnebne krize jasna in nedvoumna ter da sodelujoči niso govorili v imenu institucij. Toda podpisani so bili kot njihovi predstavniki.
V ponedeljek je v državnem svetu (DS) potekal posvet z naslovom “Kmetijstvo je varuh okolja in narave, znanstveno podprto”. Toda med govorniki so bili nekateri, ki so govorili prav nasprotno od tega, kar pravi znanost. Zanikali so podnebne spremembe oziroma človeški vpliv nanje ter govorili, da podnebne krize ni, ukrepanje pa je neutemeljeno. Pri tem je še toliko bolj problematično, da so govorniki predstavljali institucije, v katerih so zaposleni – Institut Jožef Stefan (IJS) in Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (UL). Vodstvi IJS in univerze sta do nastopov kritični. Poudarili so, da so znanstvena dognanja glede podnebne krize jasna in nedvoumna.
Na posvetu so udeležence najprej nagovorili predsednik državnega sveta Marko Lotrič, kmetijska ministrica Mateja Čalušić in predsednik kmetijsko gozdarske zbornice Jože Podgoršek. Nato pa so nastopili govorniki, med njimi s kmetijskega inštituta in biotehniške fakultete.
Med govorniki, podpisani z “Institut Jožef Stefan”, so bili dr. Matjaž Gams, Tomaž Ogrin ter Erik Margan. Nobeden od njih se znanstveno ne ukvarja s podnebnimi spremembami. Gams je zaposlen na oddelku za inteligentne sisteme in se ukvarja z umetno inteligenco. Ogrin je v pokoju, na IJS pa je delal v odseku za anorgansko kemijo, Margan pa je projektni sodelavec oddelka za eksperimentalno fiziko osnovnih delcev.
“Nismo v nobeni podnebni krizi, zato se nam z ukrepi nikamor ne mudi, ” je v nastopu dejal Margan. “Čez deset do petnajst let se bodo mlajše generacije spraševale, kako smo bili tako neumni, da smo CO2 razglasili za onesnaženje. CO2 ni nesnaga, temveč je hrana za rastline,” je povedal in dodal, da so ukrepi za zniževanje izpustov škodljivi.
Ogrin je v državnem svetu povedal, da je človeških izpustov CO2 tako malo, da ne vplivajo na segrevanje. “Ali ta malenkost ogljikovega dioksida res segreva planet? To je vprašanje za politiko, znanost pa pravi, da ne,” je dejal Ogrin. Znanost pravi nasprotno od Ogrina, več smo pojasnili v članku Resnice in laži: koliko CO2 je v ozračju in zakaj ima tako velik vpliv.
“Tudi če bi CO2 bil faktor, pa ni, ni Evropa, še sploh pa ne Slovenija, noben faktor,” pa je v svojem predavanju dejal dr. Rafael Mihalič s fakultete za elektrotehniko, ki se prav tako znanstveno ne ukvarja s podnebnimi spremembami.
Gams – ki je bil v preteklosti že deležen obsojanja zaradi svojih stališč, da so izobrazba in druge pravice žensk med glavnimi vzroki za nizko rodnost ter izjave, da je Hitler hotel dobro človeški civilizaciji – je bil tudi pobudnik in povezovalec tokratnega posveta. Gams se očitno ne strinja z Marganom, Mihaličem in Ogrinom, saj je v svojem nastopu povedal, da so fosilna goriva zaradi izpustov CO2 zelo škodljiva za okolje. Je pa poudaril, da je postavljanje sončnih elektrarn na kmetijska zemljišča okoljski kriminal.
Na posvet se je na družbenem omrežju X odzval okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek. Opozoril je na neresnice ter dejstvo, da institucije, ki so jih govorniki zastopali, tako izgubljajo mednarodni ugled.
Kaj pravijo v državnem svetu?
V državnem svetu, kjer (so)organizirajo javne razprave o različnih vprašanjih, so pojasnili, da je bil ponedeljkov posvet organiziran “z namenom razprave o aktualnih izzivih kmetijske panoge v luči teze, da je kmetijstvo nenadomestljivo pri varovanju naravnega bogastva, ki ga potrebujemo za zdrav in trajnosten način življenja v naši družbi”. Ob tem so njihovi v službi za odnose z javnostmi poudarili, da “namen posveta ni bilo zanikati podnebne spremembe, temveč opozoriti, da je ocena vpliva kmetijstva, še posebej pa živinoreje, na podnebne spremembe pretirana”.
“Stališča govorcev na posvetih so njihova lastna in državni svet zanje ne odgovarja,” so še poudarili, na naše vprašanje o tem, po kakšnih kriterijih so sodelujoče izbrali, pa so odgovorili, da “so bili izbrani na osnovi njihovega dela in izkazanega interesa”.
V čigavem imenu so govorili?
Univerza v Ljubljani, fakulteta za elektrotehniko in Institut Jožef Stefan so poudarili, da mnenja omenjenih govornikov niso mnenja institucij. “Prof. Mihalič ni bil napoten na sejo kot predstavnik UL FE,” so poudarili na fakulteti za elektrotehniko. “Mnenja avtorja ne odražajo tudi mnenja institucije UL FE, na osebna stališča zaposlenih UL FE ne more vplivati,” so zapisali in dodali, da na fakulteti uspešno razvijajo tehnologije in inženirske rešitve za zmanjšanje vplivov in zajezitev podnebnih sprememb.
IJS se kot največja znanstveno-raziskovalna institucija zaveda svojega pomena v družbi kot izrazito strokovnega sogovornika, zavezanega znanstvenim dejstvom. “To pričakuje tudi od svojih sodelavk in sodelavcev v vseh načinih njihovega delovanja, tudi v medijskem nastopanju. Kadar sodelavke in sodelavci institucij nastopajo v javnosti v okviru svojega področja delovanja, lahko, najbolje v soglasju z vodstvom, svoje mnenje predstavljajo tudi v imenu institucije. Kadar pa njihovi nastopi odstopajo od področij, ki jih znanstveno pokrivajo, pričakujemo, da nedvoumno svoj nastop predstavijo kot osebno mnenje in ne mnenje institucije. To velja tudi za zadnje nastope na posvetu iz kmetijske stroke,” so poudarili na institutu.
Ob tem sta IJS in univerza medijem poslali še skupni odziv. “Kot vrhunska znanstveno-raziskovalna institucija tudi na področju raziskovanja podnebnih sprememb zaupamo stališčem stroke, ki temeljijo na znanstveno podprtih argumentih. Strinjam se, da moramo posledice podnebnih sprememb obravnavati odgovorno, hitro in odločno ter da bi najvišje ustanove Republike Slovenije morale predstavljati mnenje strokovnjakov s področja,” je poudaril direktor IJS dr. Boštjan Zalar.
Poudarili so še, da zanikanje podnebnih sprememb nima nobene znanstvene podlage, da je nujno hitro in odločno ukrepanje v smeri ničelnih izpustov in razogljičenja. “Dogodki, ki smo jim priča v zadnjih letih – od poplav do rekordno visokih temperatur – nedvomno kažejo, da se podnebje spreminja, znanstvene raziskave pa potrjujejo, da je za to krivo naše delovanje. Dvomi, ki jih izražajo nekateri, pogosto temeljijo na slabem razumevanju znanosti,” pa je dejal rektor ljubljanske univerze dr. Gregor Majdič.
“Četudi je odstotek izpustov toplogrednih plinov, ki ga s svojo dejavnostjo ustvarjamo ljudje, nizek, ravno ta količina predstavlja tisti višek, ki vodi v segrevanje planeta in podnebne spremembe,” je pojasnil in dodal, da bi morali v najvišjih ustanovah Republike Slovenije, kot je državni svet, “organizirati razprave na najvišji ravni, v katere bi morali povabiti strokovnjake, pristojne za področje razprave, ter upoštevati znanstveni argument”.
Na fakulteti za elektrotehniko so dodali, da je bilo “na samem začetku posveta jasno izraženo, da vsak udeleženec izraža svoje osebno mnenje in da ne predstavlja nobene institucije”. Toda govorniki so bili podpisani kot predstavniki omenjenih institucij, tako so navedeni tudi v sporočilu za javnost.
Očitno pa jih kot predstavnike uglednih institucij dojema tudi javnost. Eden od sodelujočih v DS je poudaril, da je “danes tukaj stroka” ter da so govorili “tisti, ki imate znanje in ste pristojni, ne pa kvazi okoljevarstveniki”.
Na posvetu je spregovorila tudi Darja Kirnar, ki ima ekološko kmetijo. Povedala je, da je propaganda zelene agende totalna neumnost ter da je zadovoljna, da je lahko poslušala predavanje “gospodov z inštituta”. V svojem govoru je bila navdušena tudi nad nedavno “znanstveno konferenco v organizaciji Clintela” v Pragi, kjer so “sodelovali ugledni mednarodni znanstveniki”.
“Zelo domišljavo je misliti, da človek s svojim ravnanjem povzroča podnebne spremembe, ampak je to izključno vpliv sonca, magnetizma in položaja planetov,” je poudarila Kirnar in dodala, da so na omenjeni “podnebni konferenci” v Pragi sklenili, da je treba prenehati govoriti o podnebnih spremembah kot o posledici človekovega delovanja in naj se pusti “prave znanstvenike, ne tiste uradne, ki so sistemski in so desetletja zavajali javnost, da delajo svoje raziskave naprej”.
Ustanovitelj Clintela (Climate Intelligence Foundation), ki ga je omenila Kirnar, je upokojeni profesor geofizike Guus Berkhout, ki je delal za naftnega giganta Shell. Znan je kot pobudnik “svetovne podnebne deklaracije”, ki zanika podnebno krizo. Med 1.100 podpisniki deklaracije, ki naj bi bili po trditvah Clintela eminentni znanstveniki, je bila skoraj polovica povezana z naftno industrijo. Ta si dokazano prizadeva okrniti podnebno ukrepanje, ki bo vplivalo na njene dobičke, tudi s širjenjem laži o tem, da fosilna goriva niso razlog za segrevanje planeta in vse hujše vremenske katastrofe.
Več o povezavah globalnega segrevanja ter povečevanje koncentracije ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov preberite v članku Resnice in laži: koliko CO2 je v ozračju in zakaj ima tako velik vpliv
Več o precenjenem vplivu kmetijstva na podnebne spremembe preberite v članku Krave niso krive?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje