Predstavniki Piratske stranke Slovenije so skupaj s predstavniki Levice v državni zbor vložili več kot 5.000 overjenih podpisov prebivalk in prebivalcev za omejitev števila županskih mandatov na dva. Predlogu v ostalih dveh koalicijskih strankah, Gibanju Svoboda in SD, niso naklonjeni. V poslanski skupini Svoboda so že napovedali, da ga ne bodo podprli, enako glede na prve odzive kaže v SD.
Piratski stranki je že v začetku junija uspelo zbrati 5.000 podpisov podpore za vložitev predloga zakona, ki bi županovanje omejil na največ dva zaporedna mandata. Zunajparlamentarni stranki je pri zbiranju podpisov na pomoč priskočila tudi koalicijska Levica.
Danes so iz Levice sporočili, da so skupaj s predstavniki Piratske stranke v državni zbor vložili več kot 5.000 podpisov prebivalk in prebivalcev. Ob tem so zapisali, da pobudo Piratov podpirajo.
“Slovenski župani, ki se desetletja obdržijo na oblasti, so namreč recept za klientelizem in brezperspektivnost lokalnega okolja. Tovrstni primeri so skupni nekaterim največjim in nekaterim najmanjšim občinam pri nas. Omejevanje dolžine mandata je zato prvi in nujen korak v smeri demokratizacije lokalne samouprave,” so ob tem zapisali v Levici.
Na novinarski konferenci je poslanec Levice Milan Jakopovič dejal, da imamo v lokalnih skupnostih dovolj sposobnega kadra, ki pa se za kandidaturo ne odloča, saj “jim nasproti stojijo ljudje, ki so si čez dolga leta vladanja ustvarili omrežje, ki onemogoča konkurenco”.
Vodja svetniškega kluba Levice v ljubljanskem mestnem svetu Urška Honzak je poudarila, da se je na terenu med zbiranjem podpisov izkazalo, da si prebivalke in prebivalci želijo večje vključenosti v odločanje o lokalnem okolju in spremembe v smeri večje demokratizacije delovanja lokalnih skupnosti.
“V Ljubljani v zadnjem času na primer zelo odmevajo že izvedeni in napovedani poseki dreves, pri katerih se ne upošteva ne mnenje lokalnega prebivalstva ne mnenje stroke. To je le eden od primerov avtoritarnega delovanja ljubljanskega župana, ki Ljubljano vodi že več kot 15 let; in le eden od primerov, kakršnim bi se z omejitvijo mandatov županov lahko izognili,” je še dejala Honzak.
Feratović: Mogoče je treba razmisliti o združevanju občin
Sekretar Piratske stranke Jasmin Feratović je ocenil, da je v dosedanjih komentarjih in odzivih prihajalo do zavajanj in tudi napačnih interpretacij mednarodnih analiz. Izpostavljen je bil denimo strah, da ne bo kandidatov, medtem ko po njegovih besedah primer Italije kaže, da je z omejitvijo mandatov kandidatov dejansko več, ker se ljudje upajo izpostaviti.
Če pa v posamezni občini ne bi bilo kandidata, je mogoče treba razmisliti o združevanju občin, od katerih jih polovica ne izpolnjuje zakonsko predpisanega kriterija glede števila prebivalcev, je še dodal. Po njegovih besedah gre večinoma za neke vrste ponavljanje “ene in iste mantre”, ki so jo skovali v združenju občin.
O podpori v parlamentarnih strankah je Feratović dejal, da je postopek tak, da je treba prinesti predlog v parlament, ko bo pobuda sprejeta, pa bodo šli v “neke vrste lobiranje” in sestanke s strankami. Vse poslance pa je pozval, naj vzamejo resno njihovo pobudo in pozive uglednih mednarodnih teles ter razmislijo o podpori predlogu. Pripravljeni pa so tudi na kakšen kompromis, kot je podaljšanje za dodaten mandat, je še pojasnil.
Očitno brez podpore Gibanja Svoboda in SD
Predlogu v ostalih dveh koalicijskih strankah, Gibanju Svoboda in SD, niso naklonjeni. V poslanski skupini Svoboda so že napovedali, da ga ne bodo podprli, enako glede na prve odzive kaže v SD.
Kot so pojasnili v poslanski skupini Svoboda, po poglobljeni preučitvi predloga menijo, da bi takšna rešitev zagotovo prinesla več negativnih posledic kot pa koristi. Dodali so, da zakonski predlog tudi posega v z ustavo zagotovljeno volilno pravico, kar po njihovi oceni odpira vprašanje skladnosti z ustavo.
Med razlogi zoper omejitev mandatov na lokalni ravni so po njihovih navedbah nekateri tudi povsem praktične narave. Tako sta, kot so zapisali, za izpeljavo pomembnejših občinskih projektov pogosto potrebna več kot le dva mandata. “Sicer pa morajo biti vse zahtevne zakonske spremembe vselej pripravljene in sprejete na podlagi široke javne in strokovne razprave ter iskanja širokega družbenega soglasja. Takšen način zakonodajnega delovanja je tudi ena od ključnih zavez naše poslanske skupine,” so še navedli.
Predsednica SD Tanja Fajon je v Mariboru pojasnila, da so v vodstvu stranke govorili tudi o tem vprašanju. Po njenih navedbah Socialni demokrati niso za omejevanje županskih mandatov. Njihovi župani veliko prispevajo lokalnim skupnosti in kot stranka imajo, kar zadeva županovanja, veliko zelo uspešnih zgodb, je poudarila. “Nazadnje so volivke in volivci tisti, ki odločajo, kdo bo vodil njihove kraje, mesta, občine. Naj ostane tako,” je še dodala.
Dva mandata je absolutno premalo, da lahko narediš velike, pomembne projekte v občini, meni tudi gospodarski minister iz vrst SD Matjaž Han. Izpostavil je še, da bomo imeli, glede na situacijo, čez nekaj let težavo sploh dobiti župane. “To so seveda morda zelo všečni predlogi, a potem se moramo pogovarjati tudi o poslancih, o vseh, ne le o županih,” je še dejal Han.
Oglejte si oddajo N1 STUDIO, v kateri sta se soočila Jasmin Feratović in župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec:
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje