Po državi odmeva stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki že vpliva na zdravstvene storitve. V nekaterih bolnišnicah in zdravstvenih domovih so namreč že začeli odpovedovati nenujne termine, med pacienti in zdravniki pa so se znašli medicinske sestre, zdravstveni tehniki, reševalci, bolničarji in negovalci, ki se stavki Fidesa niso priključili. Kakšno je njihovo mnenje o stavki in zakaj se niso zanjo odločili tudi v njihovem sindikatu? V katerih primerih bodo stavko vseeno začeli?
Medtem ko sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides drugi dan stavka in zaostruje sindikalne aktivnosti, se nekateri drugi sindikati v zdravstvu za protestno prekinitev dela niso odločili. Med njimi je tudi Sindikat delavcev v zdravstveni negi. Kaj stavka pomeni za medicinske sestre, zdravstvene tehnike, negovalce, reševalce in bolničarje?
Kot je za N1 povedala predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar, stavka vpliva tudi na člane njihovega sindikata. Ker v njem ne stavkajo, medicinske sestre v ordinacijah delajo po navodilih zdravnika. Medicinska sestra ne more sama odkloniti pacienta. “O razhajanjih med delavci še nismo bili obveščeni,” je dodala sogovornica. Sindikat ne želi, da zdravniki odločitve o odpovedi termina ali odklonitvi zdravstvene obravnave prelagajo na sestre. “Na tem mestu vas prosimo, da medicinske sestre ne prevzemate odgovornosti odklanjanja pacientov, temveč to odločitev prepustite zdravnikom,” so v sindikatu opomnili svoje člane.
V izjavi na spletni strani sindikat člane opominja tudi, da jih zaradi stavke zdravnikov delodajalec ne more poslati na prisilni dopust, kar se je v preteklosti že dogajalo. Po zakonu o delovnih razmerjih se dopust odreja sporazumno, je v primeru preteklih kršitev opozarjal Inšpektorat za delo.
Zakaj se niso odločili za stavko?
A zakaj se za stavko niso odločili tudi v sindikatu delavcev v zdravstveni negi? Slabe razmere v zdravstvu namreč občutijo tudi oni, na slabe delovne pogoje pa opozarjajo že več let. Spopadajo se s kadrovsko stisko in preobilico dela, plače nekaterih ne dosežejo minimalne.
“Ne bomo se vtikali v stavko zdravnikov, ker smo v sindikatu, tako kot vsi ostali sindikati v javnem sektorju, podpisali dogovor, s katerim smo vladi dali čas, da pogajanja glede plač zaključi do septembra letos,” je na vprašanje, kakšno je mnenje sindikata na zdravniško stavko, odgovorila Mencingar.
Dodala je, da so se skupaj z drugimi sindikati, z izjemo Fidesa, odločili, da bodo počakali na pogajanja, v katera bodo vključene vse skupine v zdravstvu. Do takrat bodo medicinske sestre in drugi člani njihovega sindikata delali po navodilih zdravnikov.
V katerih primerih bodo stavkale tudi medicinske sestre?
Kljub temu da se je sindikat delavcev zdravstvene nege odločil, da bo upošteval dogovor z vlado, pa v dveh primerih tudi v njihovem sindikatu napovedujejo zaostrovanje sindikalnih aktivnosti. “Če bo katera od skupin v zdravstvu dosegla dogovor z vlado pred septembrom, bomo tudi mi začeli stopnjevati sindikalne aktivnosti,” je napovedala Mencingar.
Prav tako stavko napovedujejo, če bodo v naslednjem mesecu ali dveh ugotovili, da vlada nima resnih namenov v zvezi s pogajanji. Bodo pa najprej počakali na razplet trenutnih razmer.
Mencingar pričakuje, da bo vlada na nadaljnja pogajanja glede plač v zdravstvu povabila vse sindikate, ne samo zdravnikov, in da bodo ta bolj pogosta. “V kratkem bomo z ostalimi sindikati vlado z dopisom spomnili, da smo tudi mi tukaj in da čakamo,” je zaključila predsednica.
Fides je z zdravniško stavko začel po tem, ko je po pogajanjih z vlado ocenil, da se njihov predlog ni dovolj približal zahtevam. Opozorilna stavka, v sklopu katere so po naših informacijah na ZD Ljubljana že odpovedali več terminov, bo trajala do preklica oziroma doseženega stavkovnega sporazuma. Če se bo stavka zdravnikov nadaljevala, bodo stavkovne aktivnosti zaostrili tudi na Onkološkem inštitutu in v številnih drugih zdravstvenih ustanovah po državi. Stavki se ni pridružil noben sindikat iz dejavnosti zdravstva in socialnega varstva.
V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije bi bili, če bi stavko Fidesa podpirali, soorganizatorji stavke, je za STA pojasnila predsednica sindikata Irena Ilešič Čujovič. “Menimo, da v tem trenutku stavka ni produktivna, niti ni potrebna,” je dodala.
Iz pogovorov z vladnimi predstavniki je po njenih besedah razbrati, da naj bi se vsi sklopi pogajanj – centralna pogajanja, stebrna pogajanja in pogajanja za določitev določb novega zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju – nadaljevali v prihodnjem tednu.
Iz stavkovnih zahtev Fidesa sicer Ilešič Čujovič ne razbere, da bi se zdravnik in zobozdravniki borili tudi za medicinske sestre. Pač pa se po njeni oceni stavkovne zahteve nanašajo na zelo ozek krog zdravnikov. Ob tem je spomnila, da je sindikat, ki ga sama vodi, lansko leto podpisal aneks h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, medtem ko “kolegi iz Fidesa tega niso storili”.
“Dejstvo je, da tam so nastala neka plačna nesorazmerja med zdravniki, pa vendarle se je relativno seveda izboljšal plačni položaj tudi zdravnikov. Naj poudarim, da boj sindikatov ni zgolj boj za višje plače, ne bi smel biti, in tako jaz to razumem, ampak je predvsem boj za boljše razmere, za boljše delovne pogoje,” je poudarila.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje