Nova politika v zdravstvenem domu: če želite nego, otroka pripeljite na pregled

Slovenija 06. Feb 202517:34 7 komentarjev
otrok, zdravnik
Slika je simbolična (Foto: Profimedia)

V mariborskem zdravstvenem domu so spremenili pravila. Po novem bodo morali otroci priti na pregled, če bodo starši zanje želeli koristiti nego. Za spremembo so se pediatri odločili, ker so opažali skokovit porast kratkotrajnih bolniških staležev, predvsem ob petkih.

Pediatri v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor so se odločili, da bolniških staležev staršev brez pregleda otrok v ambulanti ne bodo več omogočali, je poročal Večer.

“Upravičenost do bolniškega staleža je v domeni zdravnika, to upravičenost pa zdravnik lahko utemelji ob pregledu,” so v zdravstvenem domu odgovorili za Večer in dodali, da so opažali skokovit porast kratkotrajnih bolniških staležev brez enega samega pregleda otroka pri pediatru.

“V ambulantah smo opazili, da veliko staležev starši odpirajo v petek, ko je vikend pred vrati. Majhen odstotek jih čez vikend opravi pregled v dežurni ambulanti, veliko njih pa v ponedeljek pokliče in pove, da naj se bolniški stalež zaključi, da so potrebovali bolniški stalež samo v petek,” so navedli.

Pediatri so zato na izrednem sestanku v začetku januarja soglasno sklenili, da bolniških staležev brez pregleda v ambulanti isti dan ali najkasneje naslednji dan ne bodo več omogočali.

Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor
Foto: Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor/FACEBOOK

Sprememba politike je ujezila nekatere starše. Mama otroka je za Večer dejala, da je morala “v čakalnico med kašljajoče, kihajoče in tako naprej, kjer bi kvečjemu lahko staknila še kaj, čeprav zdravniške pomoči moj otrok ni potreboval”.

Nekatere pediatrične ambulante tako delajo že od decembra lani in so že opazile upad števila zahtev po bolniškem staležu, so še ugotovili v zdravstvenem domu.

ZZZS: To je stvar strokovne presoje pediatra

“Ugotavljanje utemeljenosti do nege je stvar strokovne presoje pediatra, v katero ZZZS ne more in ne sme posegati,” pravijo na zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS).

Kot so pojasnili, pravila določajo, da “zadržanost zavarovanca od dela nastopi z dnem, ko osebni zdravnik na podlagi pregleda med drugim ugotovi tudi potrebo po negi ožjega družinskega člana”. Na kakšen način bo pediater izvedel pregled (fizično, na podlagi posredovanih slik, medicinske dokumentacije, razgovor s staršem …), pa je stvar njegove strokovne odločitve in je vsekakor odvisen tudi od predhodne obravnave tega otroka – na primer, če je pogosto bolan, nedavno zaključena bolezen, rizično zdravstveno stanje … so pojasnili na zavodu.

Drugače kot bolniška odsotnost zaposlenega gre plačilo za nego že od prvega dne zadržanosti v breme ZZZS.

Pri tem ZZZS preverja izpolnjevanje pravil. Ta pravijo, da zavarovanec nima pravice do nadomestila za nego otroka, če nego lahko zagotovi starš, ki je nezaposlen, upokojen ali lahko zagotavlja nego brez zadržanosti od dela, razen če ta nege ne more zagotavljati zaradi upravičenega razloga (npr. zaradi bolezni, aktivnosti v zvezi z iskanjem dela, pripravljenosti na domu, pravice do počitka zaradi izmenskega ali nočnega dela, študentskega dela) in tudi, za čas, ki ga otrok prebije v šoli ali institucionalnem varstvu.

gripa, prehlad, otrok bolan
Foto: PROFIMEDIA

Sankcija je neizplačilo

Starši pri pediatrih dobijo izjavo, ki jo je pripravil ZZZS, v kateri je navedeno, kdaj starš nima pravice do nege in kakšne so sankcije, če krši te pogoje – neizplačilo oziroma odvzem nadomestila.

“Preverjanje izpolnjevanja pogojev se na območnih enotah ZZZS izvaja na dnevni ravni, torej je število obravnavanih primerov veliko. Lahko pa rečemo, da vsaka območna enota ZZZS na letni ravni beleži le nekaj primerov kršitev na podlagi zgoraj izvedenih preverb,” so pojasnili na ZZZS.

Podatkov o višini sredstev, ki so jih bili zavarovanci dolžni vrniti, ne vodijo. Če v postopku ugotovijo kršitev pogojev s strani izvajalca, doleti sankcija izvajalca, in ne starša.

V letu 2023 je ZZZS izplačal nadomestilo zaradi nege za skupno 902.688 dni, leta 2022 pa za 983.632 dni. Pred epidemijo so bile te številke bistveno nižje, leta 2019 je bilo izplačilo za nego izplačano za 633.225 dni.

Povečuje se tudi število dni, ko so bolniško odsotni zaposleni. Pred epidemijo so zdravniki večinoma izvajali pregled bolnika, nato so se norme precej zrahljale in večkrat odobrijo do tri dni staleža odobrijo tudi na daljavo. Kot smo pisali, tudi družinski zdravniki opažajo goljufanje pri bolniških, ki se pogosteje dogaja pred vikendi in prazniki.

Več preberite v članku Goljufanje pri bolniških: ko delavec vedno zboli tik pred praznikom ali vikendom.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje