Predsednica republike Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob sta se po daljšem odmoru danes ponovno sestala. Po srečanju sta posredovala le kratki sporočili. Premier Golob je navedel le, da sta se pogovarjala tako o zunanjepolitičnih kot notranjepolitičnih temah, predsednica pa je poudarila nujnost okrepljenega sodelovanja med vsemi vejami oblasti.
Po več kot polletni prekinitvi srečevanj in po tem, ko so se odnosi med kabinetom predsednika vlade Roberta Goloba in uradom predsednice republike Nataše Pirc Musar prejšnji teden še dodatno ohladili, sta premier in predsednica države danes sedla za skupno mizo.
Po srečanju je Pirc Musar na družbenem omrežju X zapisala, da sta se s premierjem na “zelo konstruktivnem delovnem sestanku zavzela za okrepljeno sodelovanje med vsemi vejami oblasti, ki je edina prava pot za dobrobit Slovenije. Ključna gradnika te skupne poti pa sta odkrito medsebojno komuniciranje ter vzajemno spoštovanje”.
Vlada pa je po srečanju na omrežju X sporočila, da sta se premier in predsednica republike pogovarjala tako o zunanjepolitičnih kot notranjepolitičnih temah.
Spomnimo, da je Golobov kabinet v prejšnjih dneh razburilo predsedničino povabilo na obisk kitajskemu predsedniku Ši Džinpingu. Izpostavljal je, da o vabilu ni bil predhodno obveščen oziroma da to ni bilo usklajevano z vlado, brez katere zunanje politike ni mogoče izvajati.
V uradu predsednice republike so odgovarjali, da ni nikjer določeno, da bi predsednica republike za posredovanje vabila potrebovala soglasje kateregakoli državnega organa. “Takšna razlaga bi pomenila nedopusten poseg v pristojnosti suverenega šefa države,” so navedli.
Odnosi med premierjem Golobom in predsednico Pirc Musar so sicer že dalj časa napeti, še zlasti pa so se zaostrili po tem, ko je predsednica države v nasprotju z Golobovo voljo marca lani kot svetovalko v svojem uradu zaposlila nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Ta je namreč premierja Goloba obtožila, da je skušal vplivati na datum aretacije ruskih vohunov, in ga zaradi domnevno nedopustnih poskusov pritiskov na policijo naznanila tožilstvu in Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje