Ponoči nas je prešla hladna fronta, ki je s sabo prinesla nalive in močan veter. Padavine večjih težav ponoči po državi k sreči niso povzročile, agencija za okolje pa je zjutraj omilila vremensko opozorilo za danes. Največji problem pa trenutno predstavlja Drava. Zaradi visokega pretoka Drave so se v nekaterih občinah ob reki preventivno že oglasile sirene.
Najnovejše:
Arso: Za soboto ni izdanih opozoril
Do polnoči je Arso za severovzhod in jugovzhod države izdal rumeno opozorilo pred vetrom, dežjem in nevihtami. Za soboto ni izdanih opozoril, v nedeljo pa je za celotno državo izdano rumeno opozorilo pred vetrom in nevihtami, v osrednji Sloveniji tudi pred padavinami. Oranžno opozorilo pred padavinami je izdano za severozahod države, pred vetrom pa za jugozahod.
Nekatere reke še naprej naraščajo
Reka Reka še poplavlja v spodnjem toku, vendar že počasi upada. Na območju pogostih poplav se razlivajo Krka, Kolpa, Ljubljanica in Dravinja. Kolpa ima v srednjem toku ustaljen pretok, v spodnjem še narašča. Krka, Dravinja in Ljubljanica še naraščajo, so dodali.
Velik pretok reke Mure se še povečuje, pretoki ostalih rek po Sloveniji pa se počasi zmanjšujejo.
Drava še naprej poplavlja v večjem obsegu
Po podatkih oddelka za hidrološko prognozo agencije za okolje Drava poplavlja v večjem obsegu. Pretok Drave na meji z Avstrijo se počasi zmanjšuje. V spodnjem toku Drava še počasi narašča in bo največji pretok dosegla v nočnih urah, okoli dva tisoč kubičnih metrov na sekundo.
Pretok Save Bohinjke se zmanjšuje, a še poplavlja. Sava se razliva ob celotnem toku, v zgornjem in srednjem toku upada, v spodnjem toku pa ima ustaljen pretok, v Jesenicah na Dolenjskem okoli 2.200 kubičnih metrov na sekundo.
Poplavljanje rek
— ARSO vode (@ARSO_VODE) November 3, 2023
Obnovljeno: 3. november ob 19:00
⚠ Drava poplavlja v večjem obsegu. Pretok Drave na meji z Avstrijo se počasi zmanjšuje. V spodnjem toku Drava še počasi narašča in bo največji pretok dosegla v nočnih urah, okoli 2000 m3/s.
🧵1/2 pic.twitter.com/LRUYJHfNxY
Močan jugozahodni veter poškodoval gostinske lokale v Piranu
Kot je poročal časnik Delo, je močan jugozahodni veter, ki ga na območju Jadranskega morja imenujejo tudi lebič, poškodoval številne gostinske lokale na območju piranske Punte. Več metrov visoki valovi so udarjali ob obalo, ob tem pa premikali tudi ogromne skale in kamne. Valovi, pomešani s kamenjem, so razbili letne vrtove devetih lokalov na južni obali Punte, voda pa je zalila številne objekte ob obali in tudi v notranjosti mesta.
Po poročanju omenjenega časnika tamkajšnji prebivalci takšnega razdejanja ne pomnijo od leta 1968 in 1984, ko se je morje nazadnje tako razbesnelo. Posledice današnjega divjanja morja si je ogledal tudi piranski župan Andrej Korenika, ki je dejal, da bodo morali kmalu poiskati rešitve, s katerimi bodo tovrstne dogodke v prihodnje preprečili.
Zaradi visokih vodostajev zaprli Sotesko Vintgar
Obilno deževje je minulo noč nemalo težav povzročilo tudi na Bohinjskem. Gasilci so imeli polne roke dela predvsem s prečrpavanjem vode iz kleti, sprožilo pa se je tudi več zemeljskih plazov. Zaprtih je bilo nekaj poplavljenih cest, ker se je voda umaknila, pa so spet prevozne, je povedal župan Bohinja Jože Sodja.
Zaradi nepredvideno visokih vodostajev pa so za zagotovitev varnosti obiskovalcev morali zgodaj za to sezono zapreti tudi Sotesko Vintgar, so sporočili iz Turističnega društva Gorje.
Državni sekretar Šefic in kranjski župan Rakovec govorila o poškodovanem betonskem ovoju kanalizacijske cevi
Kot smo poročali, so v Kranju in širši okolici zaradi narasle reke Save trepetali, da bi lahko počila že poškodovana betonska ovojnica kanalizacijske cevi na mostu pri nekdanji Planiki v Kranju. O stanju poškodovane betonske kinete sta danes govorila kranjski župan Matjaž Rakovec in državni sekretar in vodja službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic. Rakovec je državnemu sekretarju zagotovil, da je stanje ovoja trenutno pod nadzorom, saj vodotok Save ni oviran z vejami ali drugimi naplavinami, ki bi lahko ovoj še dodatno poškodovale. Na terenu so prisotne tudi ekipe strokovnjakov in intervencijske službe, ki spremljajo razmere in ostajajo v pripravljenosti.
Državni sekretar Šefic je izpostavil, da je predsednik vlade Robert Golob obveščen o trenutnih razmerah, saj je prioriteta zagotoviti takojšnje ukrepanje in preprečitev nastanka ekološke škode ter ogrožanja prebivalcev v primeru poškodovanja betonskega ovoja. V primeru, da bi prišlo do poškodovanja, pa ima, po zagotovilih župana, občina s Komunalo Kranj pripravljene scenarije, s katerimi bi preprečili nastanek škodljivih posledic. Strinjala sta se, da je zagotavljanje varnosti prebivalcev najvišja prednostna naloga. V primeru morebitnih sprememb ali poslabšanja situacije bodo pristojne službe ukrepale hitro in učinkovito, da se prepreči razlitje.
Da je betonska ovojnica bila poškodovana že v avgustovski ujmi, se je ekipa N1 že takrat pogovarjala z županom Kranja Matjažem Rakovcem.
V Spodnjem Podravju se Drava razliva na običajnih območjih, večjih težav ni
V Spodnjem Podravju, kjer so zaradi naraščanja pretoka reke Drave zjutraj v desetih občinah sprožili opozorilne sirene, pretok reke še narašča, ta pa se navzdol od jezu Markovci razliva na običajnih območjih, je povedal poveljnik civilne zaščite za Podravje Dragomir Murko. Aktivirane so pristojne službe, večjih težav za zdaj ni, je dejal.
Trenutno je pretok reke Drave na jezu Markovci več kot 1000 kubičnih metrov na sekundo in še narašča. Poleg štabov civilne zaščite so aktivirani tudi gasilci, ki so ponekod ob ogroženih objektih danes nameščali protipoplavne vreče. Najbolj izpostavljeni sta občini Markovci in Gorišnica, a evakuacije prebivalcev niso bile potrebne, je povedal Murko.
Ocenjuje, da bo nevarnost visoke vode trajala še nekaj časa, predvidoma do sobote. Pristojni opazujejo tudi narasli Dravinjo in Pesnico.
Šarec na Tolminskem pohvalil preventivne ukrepe
Obrambni minister Marjan Šarec je ob obisku Tolminskega ocenil, da gre za primer izjemno dobre prakse in dobro organiziranega občinskega štaba. Da so se preventivni ukrepi izkazali za dobre, meni tudi župan Alen Červ. Še vedno je sicer aktualen načrt evakuacije zaradi plazu v Kneži, izziv bo tudi šolski prevoz do Podbrda, saj cesta ni prevozna za avtobuse.
"Štab izjemno dobro deluje, ljudje so bili pravočasno opozorjeni, tudi preventivno evakuirani. Ključna zadeva je, da so bile gasilske enote poklicane na pomoč že preventivno," je pojasnil minister. Kot je dejal, vedno zagovarja takšno ukrepanje, da "sil ni nikoli preveč". "Boljše jih je imeti več v pripravljenosti, pa potem ne uporabiti, kot pa obratno," je dejal.
Tolminski župan Červ pa je v izjavi za medije izpostavil, da hudourniške vode niso dodatno poplavljale stanovanjskih objektov, prav tako ni bilo prevelikih težav s cestnimi povezavami v Baški grapi. "Več je bilo težav okrog Tolmina, ampak tukaj se nivo reke Soče znižuje, tako da se tudi to ureja," je pojasnil.
Glede plazišča na Kneži je dejal, da je še vedno aktivno. "Tam je načrt o potencialni evakuaciji še vedno aktualen, kar pomeni, da so postelje v Domu puntarjev še vedno pripravljene, če bi se sprožila sirena. Krajani so o tem obveščeni, vse ostale lokacije pa se urejajo," je navedel.
Reka Reka ponoči poplavljala in ogrožala nekatere objekte
Reka Reka je ponoči poplavljala in ogrožala stanovanjske hiše in nekaj podjetij, je povedal poveljnik PGD Ilirska Bistrica Marko Kreševič. Po močnem neurju, ki je v četrtek zajelo območje Ilirske Bistrice, lokalna gasilska društva sanirajo najbolj kritične točke in se pripravljajo na napovedane povečane padavine konec tedna.
Meteorna voda je minulo noč ogrožala in poplavljala objekte v Jablanici, Novokračinah, Ilirski Bistrici in Jelšanah. Gasilci prostovoljnih gasilskih društev (PGD) Vrbovo, Podgora-Podgraje, Ilirska Bistrica in Jelšane so postavljali protipoplavne vreče, črpali vodo in urejali pretoke. Delavci Cestnega podjetja Koper pa so postavili prometno signalizacijo in čistili cestišča, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.
Reka je poplavljala na najbolj kritičnih točkah, kjer poplavi tudi sicer, je pojasnil Kreševič. Gasilci so vdor vode v poslopja preprečevali s protipoplavnimi vrečami, večje nevšečnosti pa jim je povzročala podtalnica, ki je v poslopja vdirala preko odtočnih cevi. Gasilci so v teh primerih vodo iz objektov črpali, vendar to ni zelo učinkovito, dokler voda sama ne upade, je dejal Kreševič.
Ob tem je ocenil, da je struga Reke sicer kar urejena, a se njen nivo ob večjih padavinah hitro dvigne. Na terenu so bila vsa gasilska društva, njihovi prostovoljci so delali celo noč in vsaj začasno preprečili najhujše, je dodal poveljnik ilirskobistriških gasilcev.
V Dravogradu evakuirali devet objektov
V Dravogradu je Drava dopoldne prestopila bregove, zato so ob Ribiški poti preventivno evakuirali devet objektov oziroma 15 ljudi, je povedal poveljnik občinske civilne zaščite Bojan Zavec. Na terenu je okoli 70 gasilcev, ki so objekte pomagali tudi preventivno zaščititi, ko pa se je voda začela približevati objektom, so se odločili za evakuacije. Trenutno imajo dravograjski gasilci kar nekaj dela tudi na drugi strani reke, na območju, kjer se v Dravo izliva Meža, v katero malo pred Dravogradom priteče tudi reka Mislinja. Iz objektov na drugi strani Drave trenutno poteka prečrpavanje vode, objekte pa tam bolj ogroža narasla podtalnica, je povedal Zavec.
Po podatkih dravograjske civilne zaščite zdaj že nekaj časa pretok Drave ne narašča in je stabilen pri okoli 1.700 kubičnih metrih na sekundo. Glede na zadnje informacije, ki jih imajo, naj bi bil danes do 18. ure pretok podoben, to je od 1.700 do 1.800 kubičnih metrov na sekundo. Tako v Dravogradu kot v Vuzenici se je zjutraj zaradi naraščanja pretoka Drave sprožila sirena za opozorilo na nevarnost, nato pa so nekaj pred 9. uro v Dravogradu zaradi naraščanja reke aktivirali še sireno za neposredno nevarnost.
V Vuzenici je po besedah župana Franja Goloba Drava ponekod prešla rob obrežja, ni pa doslej poplavljala. Že od zgodnjega jutra so aktivirani gasilci, ki so s protipoplavnimi vrečami in folijo pomagali zaščititi najbolj izpostavljene objekte, trenutno pa je že poldrugo uro po podatkih župana pretok Drave stabilen pri približno 1.700 kubičnih metrih na sekundo. Glede na prejete informacije pričakuje, da se bo stanje čez dan umirjalo, je povedal.
Z nekaterih lokacij po Koroški medtem poročajo o težavah zaradi zemeljskih plazov. Z Mestne občine Slovenj Gradec so sporočili, da se je zaradi močnega deževja znova sprožil plaz v Velunji. Zasul je lokalno cesto, zato je ta do nadaljnjega zaprta, so pa delavci že na terenu. Ravenski gasilci so posredovali na zasuti cesti na območju Strojne, občasne težave z naplavinami so bile dopoldne na cesti Prevalje-Mežica.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje