Pravna mreža: Za vladnim odlokom o storitvah v času stavke ni zakonske podlage

Slovenija 06. Mar 202410:43 3 komentarji
Zdravniška stavka
Foto: Borut Živulović/BOBO

Odlok, s katerim je vlada v začetku marca razširila nabor zdravniških storitev v času stavke, je pod drobnogled vzela Pravna mreža za varstvo demokracije. Pri tem je ugotovila, da za odlokom ni zakonske podlage, vlado pa je pozvala, naj zadevo uredi z zakonom. Na mreži obenem ugotavljajo, da zakonodajna pravica do stavke ni uravnovešena s pravico do zdravstvenega varstva.

Vlada je ob zaostritvi zdravniške stavke prejšnji teden – začeli so namreč veljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo – sprejela odlok, s katerim je razširila nabor storitev, ki jih morajo zdravniki opravljati kljub stavkovnim aktivnostim.

A poteza vlade ni bila ustrezna, opozarjajo na Pravni mreži za varstvo demokracije. Kot so zapisali na svoji spletni strani, bi dodatne obveznosti zdravniške službe v tem primeru kot zakonodajna veja oblasti lahko odredil le državni zbor – in to le z zakonom.

Obenem so spomnili, da ustavno sodišče v izjemnih primerih dovoli, da zakonodajo z odloki res ureja vlada, a da mora tudi takrat za odloki stati primerna zakonska podlaga. V tem primeru je, kot opozarjajo, ni.

Primerjava zakonov o stavki, zdravstveni dejavnosti in zdravniški službi z vladnim odlokom je namreč pokazala, da odlok med nujne storitve uvršča tudi tiste, ki to po zakonski podlagi niso. Na primer: zakonodaja zdravnikom v času stavke narekuje le opravljanje storitev, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali smrt, odlok pa k tem dodaja še storitve, ki so potrebne za zagotavljanje zdravja ljudi in varnost premoženja ter storitve, ki so nenadomestljiv pogoj za delo državljanov ali delo drugih organizacij.

Dodali so, da za storitve v odloku ni mogoče prepričljivo trditi, da predstavljajo razčlenitev zakona.

Ker so v pravni mreži ocenili, da zdravniška stavka ne predstavlja tako izjemne situacije, da je ne bi bilo mogoče dovolj hitro rešiti v okviru zakonodajnega postopka, so vlado pozvali, naj čim hitreje pripravi zakonske spremembe in zadevo ureja prek državnega zbora.

“Pravica do stavke ni uravnovešena s pravicama do zdravja in socialnega varstva”

V objavi na spletni strani je pravna mreža še poudarila, da so s pregledom zakonov o stavki ugotovili, da zdravniško delo med stavko ni primerno urejeno, saj zdravniška pravica do stavke ni uravnovešena s pravicama do zdravstvenega varstva in socialne varnosti.

Stavkajoči sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides je že takoj po objavi vladnega odloka opozorili, da je ta nezakonit in neustaven. Presojo odloka je vložil tudi na ustavno sodišče.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje