Po vremensko napornem sredinem popoldnevu je Slovenijo pozno zvečer dosegla še ena fronta iz Italije, a na srečo ni bila tako močna kot njena predhodnica.
Po vremensko razburkanem sredinem popoldnevu, ko je za vso Slovenijo veljalo rdeče opozorilo, je državo okoli 22. ure dosegla nova fronta iz Italije.
“Zaradi toplega morja pričakujemo, da se bodo nevihte nad morjem okrepile. V prvem delu noči bodo predvsem v južni polovici Slovenije sicer še možni močnejši sunki vetra, nalivi in toča,” so okoli desete ure zvečer sporočili z agencije za okolje. A kot kaže, je zaradi izrazitejše ohladitve ozračja po prehodu popoldanske nevihtne celice pred nami mirnejša noč, kot so sprva pričakovali. “Močne nevihte, ki so v poznopopoldanskih urah nastajale na območju italijanskih Dolomitov, so na poti čez Slovenijo oslabele,” so še zapisali.
Močna nevihta sredi dneva
Čeprav so torkove večerne nevihte porabile razpoložljivo energijo, se je že v sredo zjutraj nad sever in severovzhod države pomaknil oslabljen nevihtni sistem, ki se je okoli 14. ure začel krepiti. Najprej je zajel zahod Slovenije, nato pa se pomikal proti vzhodu. Agencija RS za okolje (Arso) je tako sprva izdala rdeče opozorilo le za zahodno in osrednjo Slovenijo, nato pa je v rdečo obarvala vso državo.
Prve nevihte so sicer ohladile ozračje, ponekod tudi za več kot 10 stopinj Celzija, so sporočili meteorologi.
V Ljubljani neurje odkrilo streho Plečnikovega stadiona
Ta popoldanska nevihtna linija je prinesla zelo močne sunke vetra, ponekod so bile izrazite tudi nevihtne celice s točo in udari strel.
Od 14. do 17. ure so na Urpavi RS za zaščito in reševanje zabeležili približno 900 izrednih dogodkov. Največ, in sicer 265, na območju regijskega centra Celje. Sledijo Ljubljana z 204, Kranj s 151 in Maribor z 78 dogodki. Gasilci iz približno 300 gasilskih enot so odstranjevali podrta drevesa, električne in telekomunikacijske drogove, prekrivali so odkrite strehe, črpali vodo iz poplavljenih objektov in cestišč ter pomagali pri evakuaciji občanov z ogroženih območij.
V prestolnici je bilo najhuje okoli 14.30. Pri Bežigrajskem stadionu je na avtomobil, ki je stal na semaforju, padel kandelaber. Prav tako je odkrilo pločevinasto streho s tribune stadiona. Ponekod je močan veter podiral drevesa, brez elektrike pa je bilo na vrhuncu več kot 26 tisoč odjemalcev Elektra Ljubljana.
Tudi danes so v ljubljanskem nakupovalnem centru Aleja Šiška zaradi neugodne vremenske napovedi omogočili brezplačno parkiranje v njihovi parkirni hiši, prav tako je to možno v Cityparku. Po doslej zbranih podatkih Policijske uprave Ljubljana na območju zaradi neposrednih posledic neurja ni bilo poškodovanih oseb. Drugače pa je bilo na Bledu, kjer je polomljeno drevo padlo na dve osebi. Pri tem je ena oseba umrla, ena pa je hudo poškodovana, so potrdili na Policijski upravi Kranj.
Kot je v Odmevih na TV Slovenija dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, je v koči v Krmi ujetih približno 90 ljudi, med njimi 35 slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki niso mogli v dolino, ker se je na cesto porušilo veliko dreves. Noč bodo preživeli vsaj na pokritem, tam so prisotni gorski reševalci, ki so jim odnesli nujno potrebna zdravila, je pojasnil.
V Šmarju pri Jelšah veter odnesel del strehe šole
V Celju je neurje razkrilo streho nogometnega stadiona Z’dežele. Škodo je povzročilo tudi na križišču Čopove in obvoznice pri dvorcu Lanovž, kjer je kar nekaj dreves ob železnici ostalo brez vrhov.
Vreme je prizadelo tudi Občino Šmarje pri Jelšah. Občina je namreč na svoji Facebook strani objavila fotografije razdejanja, ki ga je silovit veter povzročil na tamkajšnji osnovni šoli, s katere je odnesel del strehe skupaj s sončnimi celicami. Ob tem so na občini dodali, da je o razsežnostih nastale škode trenutno še težko govoriti. Televizija Slovenija (TVS) pa je med drugim poročala, da je zalilo tudi prostore osnovne šole v Šmarjeti.
V Žalcu je veter podrl kaj nekaj dreves, v krajevni skupnosti Šempeter pa je precej vejevja na cestah. Občino Šoštanj, kjer so se že v torek zvečer soočili z neurjem, ki jim je podrlo veliko dreves in razkrilo kar nekaj streh na objektih, pa je zajel močan dež. Močno neurje je zadnja dva dni zajelo tudi Vitanje.
V Mozirju v kampu udarila strela
V kampu Forest Camping Mozirje je udarila strela. Dve osebi sta poškodovani, tri osebe pa so v šoku. Poškodovani osebi so pripeljali na zdravljenje v celjsko bolnišnico.
Podiralo drevesa in odkrivalo strehe
Neurje ni prizaneslo niti prebivalcem Gorenjske. Veter je namreč podiral drevesa, lomil veje in odkrival strehe. V Preddvoru je na terenu vseh okoli 30 razpoložljivih prostovoljnih gasilcev, je povedal tamkajšnji župan Rok Roblek. “Prišel je tako čuden vrtinec vetra, da so po ulicah leteli smetnjaki, z objektov je odnašalo dele opažnih sistemov, padala so tudi stoletna drevesa,” je pojasnil župan.
Med najbolj kritičnimi bo sanacija ostrešja na preddvorskem vrtcu, kjer je močan sunek vetra podrl gradbeni oder na sončno elektrarno na strehi vrtca. Otroci, ki so bili v tem času v vrtcu, sicer niso bili ogroženi, saj so paneli predrli le zgornjo plast kritine, vendar pa bo pri odstranjevanju in sanaciji poškodovanih panelov treba paziti, da ne bi prišlo do kakšnih težav z elektriko.
Tudi v Kamniku je močan veter odkrival strehe.
Podrta pa so bila tudi številna drevesa. Eno izmed dreves je padlo na zadnji del avtobusa prevoznika Arriva. Potniki so za N1 dejali, da je voznik avtobusa ravnal zelo preudarno. Da je hudo neurje z vetrom v Kamniku povzročilo škodo večje razsežnosti, je na Facebooku sporočil tudi tamkajšnji župan Matej Slapar. Na terenu je več gasilskih enot, ki odpravljajo posledice ujme. Ker še vedno prihajajo nove prijave o povzročeni škodi, bodo gasilci na terenu še nekaj časa, je dodal.
Komunalno podjetje Kamnik pa občane obvešča, da je prišlo do množičnega izpada električne energije in podiranja dreves. Zagotovili so, da so vse njihove ekipe že na terenu, občane pa pozivajo, naj pitno vodo do preklica preventivno prekuhavajo, v primeru povečane motnosti, pa naj jo pred prekuhavanjem tudi prefiltrirajo.
Sicer pa je tudi na Gorenjskem koncu vreme povzročalo težave v preskrbi z električno energijo. Kot so sporočili iz Elektra Gorenjska, je neurje povzročilo kratkotrajne prekinitve približno 5.000 uporabnikom v dolini Radovne, okolici Posavca, Tržiča ter v vaseh pri Preddvoru. Sedaj je brez elektrike le še manjše število uporabnikov, vsem pa naj bi bila zagotovljena do večernih ur.
Na jugovzhodu klestila toča
Okoli 15. ure je okolico Ribnice zajela nevihtna celica s točo. Ta je klestila tudi v Starem Logu pri Kočevju in v vasici Kompolje v občini Dobrepolje ter v Beli krajini, piše Neurje.si.
V metliški občini so tudi danes preventivno iz taborov na varno preselili otroke. Že prejšnji dan so v gasilske domove začasno evakuirali 208 otrok v starosti od osem do 15 let, ki taborijo na območju njihove občine. Južni del občine Metlika, območje Krasinca in Prilozja, je prizadela tudi toča. Kot je povedala županja Metlike Martina Legan Janžekovič, je bila premera deset centimetrov in več ter je povzročila precejšnjo škodo tako na objektih kot avtomobilih, pa tudi kmetijskih površinah.
O debeli toči poročajo tudi iz nekaterih drugih območij na jugu in jugovzhodu države, med drugim je toča padala na območje Gribelj v občini Črnomelj, kjer je poškodovalo več objektov.
Ugodni pogoji za nastanek neviht
Pogoji za nastanek močnih neviht so bili po napovedi meteorologov danes žal ugodni. V višinah je pihal močan zahodni veter, ki je na višini okoli šestih kilometrov dosegal hitrost okoli 90 kilometrov na uro. Obenem je bilo ozračje ob segrevanju še bolj nestabilno kot v torek. Na nadmorski višini med 3 in 7 kilometrov je bil prisoten izrazit padec temperature z višino. To je “puščavska” plast zraka, ki so jo iznad severne Afrike prinesli višinski vetrovi, s tem pa je labilnost ozračja izrazito povečana.
Razlog za pogosta neurja v letošnjem poletju je neobičajno izrazit višinski veter (ang. jet stream), ki je v poletnem času običajno precej šibkejši. Obenem se močni vetrovi prekrivajo z veliko nestabilnostjo ozračja, kar vodi do nastanka močnejših in bolj dolgoživih neviht. Splošne vremenske razmere nad Evropo se v naslednjih desetih dneh ne bodo bistveno spremenile, zato pričakujemo še nekaj valov nevihtnega vremena.
Premier Golob napovedal razmislek o sistemskih spremembah
Predsednik vlade Robert Golob je napovedal razmislek o sistemskih spremembah za hitrejšo pomoč ob naravnih nesrečah, kot so močna neurja. Poudaril je tudi, da razume stisko ljudi, ki so prizadeti v hudih neurjih, s kakršnimi se v zadnjih dneh sooča Slovenija.
Kot je dejal premier, gre za zelo pereča vprašanja, po vsej državi potekajo intervencije. Vlada je po njegovih besedah v primeru plazov na Štajerskem reagirala hitro, v dveh tednih so bili potrjeni intervencijski ukrepi s sredstvi vred.
“Tudi tokrat pričakujemo, da bodo intervencijski ukrepi obravnavani približno enako hitro,” je poudaril premier. Opozoril pa je, da je pri sanacijskih ukrepih “žalostno dejstvo”, da so znotraj obstoječega zakonodajnega okvirja vsi ukrepi žal zelo počasni za ljudi. “Ne vem, zakaj tega nihče noče ljudem iskreno povedati in jim obljublja nekaj, kar je neuresničljivo, ampak žal je tako,” je še dodal.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.