Koordinacija samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije (KOsRIS) v luči dogajanja na Javni agenciji za raziskovalno dejavnost (ARRS) ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport poziva, naj upošteva slovensko strokovno javnost na področju znanosti in raziskav.
“Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je v tem mandatu že nekajkrat poseglo v avtonomnost slovenskega znanstveno raziskovalnega sistema z zavrnitvijo soglasja k imenovanjem strokovnjakov na vodstvene položaje in nameščanjem kadrov brez ustreznih strokovnih kompetenc,” so zapisali v uvodu protestne izjave Koordinacije samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije (KOsRIS).
Tokrat pa je vlada, tako KOsRIS, zavrnila kandidatko, ki bi po oceni članov upravnega odbora, kot tudi Koordinacije samostojnih raziskovalnih inštitutov, lahko kompetentno prevzela vodenje ARRS do imenovanja novega direktorja s polnimi pooblastili, saj je več let opravljala funkcijo namestnice direktorja.
“Hkrati je brez potrebne obrazložitve razrešila članice in člane upravnega odbora ARRS, ki niso želeli podpreti kandidata ministrstva, in imenovala štiri nove,” so še zapisali v protestni izjavi in dodali, da je ministrstvo z zamenjavo neposlušnih članov odprlo pot za potrditev svojega kandidata, ta pa, tako KOsRIS, slabo pozna raziskovalni sistem in delovanje agencije, kar pa je ključno za vodenje tako zahtevne in za slovensko znanost še kako pomembne agencije.
“Nepotrebna poraba proračunskega denarja”
“S posegi v imenovanje v. d. direktorja agencije se onemogoča normalno in strokovno neodvisno delovanje ARRS. Posledično sta ogrožena tudi izpolnjevanje pogodbenih obveznosti za izvajanje raziskovalne dejavnosti ter izvajanje rednih razpisov in priprave podzakonskih aktov v zvezi z Zakonom o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti,” so zapisali in izpostavili, da jih slednje še posebej skrbi, saj je za to časa le nekaj mesecev.
KOsRIS je v protestni izjavi ostro nasprotoval “takšnemu razvrednotenju slovenskega znanstveno raziskovalnega sistema”. “Kaže, da na najvišja mesta na ministrstvu in ARRS v tem mandatu imenujejo kadre iz ozke interesne sfere enega od najvišjih državnih uradnikov ministrstva po izključno regionalnem ključu, celo s povezavami na isto programsko skupino, brez širše razprave v strokovni javnosti in z vprašljivimi kompetencami za vodenje tako zahtevnih področij,” so zapisali in dodali, da je dogajanje na ARRS sicer le ena od zadev, ki kažejo na način delovanja trenutne garniture ministrstva.
“Predlogi ministrstva za ustanavljanje regionalnih akademsko-znanstvenih unij, ki naj bi se financirale iz proračuna, jasno kažejo na izkoriščanje sistema za zasebne ambicije posameznikov na ministrstvu, nepotrebno porabo proračunskega denarja, namenjenega znanosti, in nadaljnjo fragmentacijo slovenskega akademskega prostora,” so še zapisali.
Spomnimo, vlada včeraj za vršilko dolžnosti direktorice Javne agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS) ni imenovala Lidije Tičar Padar, kljub temu da jo je upravni odbor agencije na to mesto predlagal že dvakrat. Namesto tega je razrešila štiri od sedmih članov upravnega odbora.
KOsRIS sicer s protestno izjavo, pod katero so poleg koordinacije podpisani tudi Akademska in raziskovalna mreža Slovenije, Geološki zavod Slovenije, Gozdarski inštitut Slovenije, Institut Jožef Stefan, Inštitut informacijskih znanosti, Inštitut za civilizacijo in kulturo, Inštitut za ekonomska raziskovanja, inštitut za hidravlične raziskave, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, Inštitut za kovinske materiale in tehnologije, Inštitut za narodnostna vprašanja, Inštitut za novejšo zgodovino, Kemijski inštitut, Kemijski inštitut Slovenije, Mirovni inštitut, Nacionalni inštitut za biologijo, Pedagoški inštitut, Urbanistični inštitut Republike Slovenije, zavod za gradbeništvo Slovenije, Znanstveno raziskovalno središče Koper, ZRC SAZU in Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, poziva ministrstvo, da upošteva slovensko strokovno javnost na področju znanosti in raziskav. Pri imenovanjih na vodstvene položaje v slovenskem znanstveno raziskovalnem sistemu pa naj poskrbi za transparentnost ter hkrati zagotovi, da bosta pri kriterijih izbora v ospredju odličnost in strokovnost, ne pa osebne ali regionalne preference.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje