Na povabilo predsednice republike Nataše Pirc Musar so se v Sloveniji zbrali predsedniki vseh štirih sosednjih držav. Pirc Musar naj bi poleg vprašanj širitve EU, evropskih volitev in evropske strategije med drugim pozvala voditelje k odpravi nadzora na notranjih mejah schengna.
Na Brdu pri Kranju so se danes na povabilo predsednice republike Nataše Pirc Musar sestali predsedniki vseh okoliških držav – poleg slovenske še hrvaški predsednik Zoran Milanović, italijanski Sergio Mattarella, avstrijski Alexander van der Bellen in madžarski predsednik Tamas Sulyok.
To je prvi uradni obisk madžarskega predsednika Sulyoka v tujini, pa tudi prvi obisk Milanovića po sredinih volitvah. Voditelji petih držav so se zadnjič v Sloveniji sestali leta 2011 pri takratnem predsedniku republike Danilu Türku.
Zaplet z Milanovićem
Z obiskom Milanovića se je sicer na kratko zapletlo. Kabinet hrvaškega predsednika je urad slovenske kolegice v petek namreč obvestil, da Milanovića danes ne bo v Slovenijo. Nato pa so v soboto sporočili, da “hrvaški predsednik vendarle prihaja na Brdo pri Kranju”. V kabinetu Pirc Musar so se za nevšečnosti opravičili.
Okoli Milanovića v zadnjem obdobju krožijo mnoge polemike, vezane na notranjepolitično dogajanje v državi. Na parlamentarnih volitvah je namreč nastopal kot neuradni premierski kandidat, kar po tamkajšnji ustavi ni dovoljeno – na to ga je opozorilo tudi ustavno sodišče. Ker Milanović njihovih priporočil ni upošteval, so ustavni sodniki v petek sporočili, da zaradi predhodno danih opozoril Milanović “ne more biti več mandatar”. Milanović je to odločitev ocenil kot pripravo na državni udar.
Pirc Musar naj bi predsednike na srečanju pozvala k odprtju mej
Tokratno srečanje je del obeleževanja 20-letnice članstva Slovenije v Evropski uniji, ki bo 1. maja. Gre za enega od najpomembnejših zunanjepolitičnih dogodkov v okviru praznovanja obletnice. “Predsednica se zelo zavzema za močno in povezano Evropo, zato se je odločila nameniti posebno pozornost praznovanju 20. obletnice vstopa Slovenije v Evropsko unijo,” je dejal svetovalec predsednice za evropske zadeve Zoran Stančič in dodal, da bo današnji dogodek “češnjica na vrhu torte”.
S srečanjem želijo utrditi odnose v regiji, ki je v preteklosti stala na različnih bregovih. Da je povezovanje regije ključno, trdijo v uradu predsednice republike, kar se je po njihovih navedbah izkazalo tudi v lanskih poplavah, ko so Sloveniji na pomoč prve priskočile prav sosede.
Eno glavnih sporočil tokratnega srečanja, ki bi ga Pirc Musar želela prenesti, naj bi bil poziv voditeljem k odpravi nadzora na notranjih mejah schengna. Ureditev se je v preteklih letih znašla na veliki preizkušnji, a prav odprte meje so eden od simbolov EU, ki ga je treba braniti, poudarjajo v predsedničinem uradu.
Sporočilo bo sledilo pozivu Evropske komisije, ki je prejšnji teden članice – posebej tudi Slovenijo – pozvala, naj postopno odpravijo nadzor. Ta trenutno poteka na vseh štirih slovenskih mejah. Avstrija je nadzor začela izvajati leta 2015, Slovenija pa je po uvedbi nadzora na italijansko-slovenski meji lani tega uvedla še na mejah s Hrvaško in Madžarsko.
Poleg tega bodo na skupnih pogovorih odprli tudi vprašanje širitve Unije na države Zahodnega Balkana. Predsednica je prejšnji teden končala z uradnimi obiski držav Zahodnega Balkana. Kot opozarjajo v uradu, je pred Evropo pomembno obdobje dveh volitev – v ZDA in EU, ki bodo vplivale tudi na širitveno politiko in zeleni prehod.
Stančič poudarja, da so dobri medsosedski odnos ključ sodelovanja. “Živimo na območju, ki je raznoliko, živimo na prepihu. Imamo različne jezikovne skupine, različne kulture in ta raznolikost bogati Evropo,” je dejal.
Peterica bo na ločenih srečanjih in na skupnih plenarnih pogovorih z njihovimi delegacijami v pogovoru odprla tudi teme, v katero smer peljati Evropsko unijo. “Predsednica je zelo cenjena med svojimi partnerji v tujini in temu posveča veliko časa in energije. Seveda pa ves čas misli o Evropski uniji in njeno sporočilo je, da potrebujemo močnejšo EU,” je še dejal. Govorili bodo še o migracijah in prihajajočih evropskih volitvah.
Predsednica bo v sklopu praznovanja 20. obletnice priključitvi Evropski uniji v maju organizirala še več dogodkov, vrhunec slavja pa bo 8. maja, ko bo trem institucijam podelila tri zlate rede za zaslugo za priključitev Slovenije EU.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje