Slovenijo bo kmalu znova zajel vročinski val. Vročina se bo od jutri stopnjevala in dosegla vrhunec sredi prihodnjega tedna. O tem, kakšne temperature lahko pričakujemo in ali bo vročina prinesla tudi prve tropske noči, smo se pogovarjali z meteorologom agencije za okolje Blažem Šterom.
V naslednjih dneh bo iz severne Afrike, kjer bodo temperature blizu rekordnih vrednosti, v Evropo prišel vroč zrak. Obseg vročinskega vala bo v prvih dneh najbolj intenziven v Sredozemlju, najbolj pa ga bodo čutili prebivalci in turisti v severovzhodnem delu Španije, Sardinije, Sicilije in Korzike. Vročina se bo nato razširila tudi nad Balkan. To pa pomeni, da bodo tudi naši kraji pod vplivom zelo toplega severnoafriškega zraka.
O vročinskem valu sicer govorimo takrat, ko povprečne temperature tri dni vztrajajo nad 24 stopinjami Celzija. Na Obali in na Goriškem je ta meja postavljena pri 26 stopinjah Celzija. Že danes bo po državi sončno, najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 31 stopinj Celzija. Od jutri naprej pa se bo živo srebro v nižinah Slovenije povzpelo nad 30 stopinj Celzija, vrhunec vročine pa bomo po besedah meteorologa Agencije RS za okolje (Arso) Blaža Štera dosegli v torek in sredo, ko se bodo temperature gibale okoli 35 stopinj Celzija. V krajih, kjer so bile v preteklih dneh obilne padavine in so tla namočena, bo povečano izhlapevanje, posledično bo soparno. Bo pa vpliv soparnosti kratkotrajen.
V primerjavi s prvim letošnjih vročinskim valom, ki je okoli solsticija zajel Slovenijo ter del Evrope in je trajal štiri dni, je po besedah Štera za zdaj še preuranjeno govoriti o dolžini tokratnega vročinskega vala.
“Napovedi so nekoliko negotove. Za naše kraje trenutno kaže, da bo vročina v drugi polovici tedna popustila, čeprav je po drugih napovedih povsem mogoče, da bi vročina celo vztrajala. Bolj natančne napovedi bodo znane v naslednjih dneh,” je za N1 pojasnil Šter. Meteorolog ob tem sicer ni izključil niti možnosti, da bi tokratni vročinski val s seboj prinesel tudi prve tropske noči, ko se temperatura tudi ponoči ne spusti pod 20 stopinj Celzija.
Morje nadpovprečno toplo
Zelo toplo je v zadnjih dneh tudi morje ob slovenski obali. Zjutraj je bila temperatura morja 24 stopinj Celzija, v naslednjih dneh pa se bo samo še segrelo. Kot so za N1 pojasnili hidrologi Arsa, je morje za začetek julija nekoliko nadpovprečno toplo, ta trend pa se bo – tudi zaradi visokih temperatur – nadaljeval še v naslednjih dneh.
Ker ima lahko vročina škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva, so na Nacionalnem inštitutu (NIJZ) pripravili nasvete za preprečevanje težav, ki lahko nastanejo zaradi vročega vremena.
Koga lahko vročina najbolj prizadene?
- starejše in otroke,
- bolnike: bolj ogroženi so bolniki z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu, na mobilnost in sposobnost presojanja (npr. bolniki s srčno žilnimi obolenji in obolenji dihal, diabetiki, bolniki z obolenji ledvic, bolniki z duševnimi motnjami, nepokretni, , bolniki z drisko, bruhanjem, povišano telesno temperaturo; na uravnavanje toplote vpliva tudi uživanje nekaterih zdravil),
- osebe s socialno-ekonomskimi problemi (ljudi z nizkim socialno-ekonomskim statusom, brezdomce, socialno izolirane, prebivalce, ki imajo slabši dostop do zdravstvenih ustanov),
- osebe, ki so dodatno izpostavljene nekaterim dejavnikom iz okolja (onesnaženemu zraku; imajo slabše bivalne pogoje: bivajo v podstrešnih stanovanjih, v slabše prezračenih ali prenatrpanih prostorih, brez naprav za klimatizacijo; delavce, ki delajo na prostem in prebivalce mest).
Kakšne težave povzroča vročina?
Daljše obdobje vročine lahko povzroči različne težave in pregretje telesa:
- kožne izpuščaje
- vročinske krče
- vročinsko izčrpanost
- omedlevico – kratkotrajno izgubo zavesti
- vročinsko kap.
Kako lahko preprečimo težave, ki lahko nastanejo zaradi vročine? Težave preprečimo tako, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto:
- zmanjšamo izpostavljenost vročini:
- se umaknemo v SENCO ali v HLADNEJŠE PROSTORE.
- zmanjšamo nastajanje toplote:
- OMEJIMO FIZIČNO AKTIVNOST. Fizično aktivnost na prostem omejimo na jutranje in večerne ure.
- Uživamo »lahko hrano«, v manjših obrokih.
- telesu omogočimo odvajanje toplote:
- s pravilno izbiro OBLAČIL,
- zadostnim uživanjem TEKOČIN.
- Pomagamo drugim:
- Nekateri ljudje so bolj OGROŽENI. Bodimo posebej pozorni na znake prizadetosti pri njih.
- NIKOLI ne puščamo nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu.
- V primeru pregretja bolnika umaknemo na hladno (v senco ali hladen prostor). V primeru vročinske kapi takoj pokličemo ZDRAVNIŠKO POMOČ, obolelega ves čas hladimo. Z zdravnikom se posvetujemo tudi, če imamo neobičajne težave, ki ne minejo ali se večajo.
- Ne pozabimo:
- Ne pozabimo na zaščito pred SONCEM. V času njegove največje moči (med 10. in 17. uro) poiščimo senco. Zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili ter s širokospektralno zaščitno kremo (z zaščito pred UVA in UVB žarki) s sončnim zaščitnim faktorjem (t.j. SZF oz. angl. SPF) najmanj 30.
- V vročini se HRANA hitreje pokvari. Bodimo pozorni na varnost hrane, ki jo uživamo in pravilno ravnanje s hrano.
- ZDRAVILA shranjujemo na primerni temperaturi v skladu z navodili proizvajalca. Upoštevamo nasvete zdravnika.
- Spremljamo NAPOVEDI IN OPOZORILA preko sredstev javnega obveščanja.
Vir: NIJZ
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!