Prvi sestanek skupine za obnovo v znamenju pozivov občin k podaljšanju rokov

Slovenija 01. Sep 202306:42 > 12:37 2 komentarja
Saniranje po poplavi v Črni na Koroškem
Saniranje po poplavi v Črni na Koroškem. (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Razširjena delovna skupina za koordinacijo obnove po poplavah, ki jo vodi državni sekretar Boštjan Šefic, se je prvič sestala. Ključna prioriteta je do jeseni vzpostaviti tako stanje, da ob morebitnem poslabšanju vremena preprečijo novo škodo. Skupina je tudi potrdila delovno gradivo zakona o obnovi, ki naj bi bil pripravljen do konca meseca.

Danes se izteče tudi rok, do katerega morajo občine popisati predhodno oceno škode, nastale v ujmi. Ob velikem obsegu škode so se sicer marsikje soočili s težavami pri zagotavljanju zadostnega števila popisovalcev, zato si želijo podaljšanja roka oziroma razumevanja države v primeru zamud. Rok za vnos končne ocene škode v aplikacijo Ajda pa je 22. september.

Razširjena delovna skupina za koordinacijo obnove po poplavah začenja delo, potem ko se je iztekel državni načrt za zaščito in reševanje ob poplavah. Dokler teh nalog ne bo prevzela vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih, bo delovna skupina pod vodstvom državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Šefica skrbela za operativno usmerjanje, koordinacijo in vodenje izvajalcev ukrepov in nalog pri sanaciji.

Poleg tega je pristojna za spremljanje uspešnosti izvedbe ter oblikovanje in predlaganje dodatnih nujnih ukrepov za zagotavljanje odprave neposredne škode na infrastrukturi in objektih ter preprečevanja nastanka nove škode. Usmerja tudi zagotavljanje življenjskih pogojev in varnosti za prebivalstvo, usklajuje humanitarno in psihosocialno pomoč, sodeluje z donatorji neposredne materialne pomoči ter koordinira druge naloge za stabilizacijo razmer na prizadetih območjih in za zagotovitev pogojev za začetek obnove.

Gre za drugo fazo obnove po avgustovskih poplavah, v okviru katere bodo izvedli ukrepe iz interventnega zakona. Predvidoma naj bi ta faza trajala okoli dva meseca. V tem času bodo pripravljali tudi celovit zakon o obnovi. Razširjena delovna skupina naj bi danes že razpravljala o skeletu tega zakona. Tretja faza obnove se bo začela, ko bo zakon nared, ko bodo znane prioritete obnove in vsi viri. Takrat bo tudi začela delovati vladna služba za obnovo po poplavah.

Sanacija po poplavah v Sneberjih
Sanacija po poplavah v Sneberjah. (Foto: Žiga Živulović jr. /BOBO)

Še danes vloge za predplačilo gospodarske škode

Danes se sicer izteče tudi rok, do katerega morajo gospodarski subjekti, ki želijo dobiti predplačilo povrnitve gospodarske škode po ujmi, oddati oceno škode. Oceno škode lahko prijavijo vsi subjekti – gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, zadruge in zavodi. Izjema so tisti, ki sodijo v primarni sektor kmetijske proizvodnje, sektor ribištva in akvakulture.

Za prijavo škode ni treba imeti sedeža ali poslovne enote v prizadeti občini, saj med upravičena podjetja sodijo tudi vsa tista podjetja, ki so v prizadetih občinah utrpela škodo. Uprava za zaščito in reševanje kot potencialno prizadete občine opredeljuje občine v dolenjski, gorenjski, koroški, osrednjeslovenski, notranjski, pomurski, podravski, posavski, severnoprimorski, vzhodno- in zahodnoštajerski in zasavski regiji, so ta teden pojasnili na gospodarskem ministrstvu.

Gospodarski minister Matjaž Han je ob robu izredne seje v četrtek povedal, da je bilo do srede oddanih okoli 300 vlog, večino pa da jih pričakujejo v zadnjih dveh dneh pred iztekom roka. Podatki o številu prijav bodo predvidoma znani v ponedeljek. Obrazci in navodila ter pogosta vprašanja z odgovori so na voljo na podstrani ministrstva.

Matjaž Han
Matjaž Han (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Pozivi občin k podaljšanju rokov

Predsednik Skupnosti občin Slovenije Vladimir Prebilič je ocenil, da bo večini občin uspelo podatke pripraviti v roku, a nekatere imajo pri tem resne težave. “Upam, da bomo jutri vseeno res zelo blizu temu, da smo zajeli vse podatke. Če pa bi se iz objektivnih razlogov zgodilo, da ne bo tako, pa moramo pokazati neko toleranco do lokalnih skupnosti,” je dejal Prebilič dan pred iztekom roka.

Kot je opozoril, je bila ponekod škoda res obsežna, nimajo pa dovolj administrativnih kapacitet. Zato je na četrtkovem sestanku z državnim sekretarjem za koordinacijo po poplavah Šeficem predlagal, da bi občinam, pri katerih obstajajo upravičeni razlogi za zamudo, rok za posredovanje podatkov podaljšali za nekaj dni. Dokončnega odgovora pa še ni dobil.

Predhodna ocena škode, ki jo občine sporočajo ministrstvu za naravne vire in prostor, bo podlaga za predplačilo. Kot pravi Prebilič, je predvideno, da občine tega dobijo nemudoma, torej takoj po dospetju podatkov, da ne bi postale nelikvidne. Za izplačilo razlike, torej 60 odstotkov, ta trenutek še ni časovnega okvira, je dodal. Po njegovih besedah bodo merodajni podatki, ki bodo vneseni v sistem Ajda. S temi številkami bo država tudi seznanila Bruselj.

Tudi župani občin na porečju Kamniške Bistrice so vlado v četrtek pozvali k podaljšanju rokov za vnos v aplikacijo Ajda. Te naj se podaljša, so pojasnili, tudi zaradi poznega pridobivanja navodil in nedelovanja aplikacije. Pri vnašanju v sistem Ajda so si občine doslej že med seboj tudi pomagale z zaposlenimi na občinskih upravah. Kot je dejal Prebilič, pa je potekalo tudi usposabljanje za državne uradnike, da bodo lahko nudili asistenco lokalnim skupnostim, kjer bo to potrebno.

Robert Golob in Charles Michel v Kamniku avgusta 2023
Robert Golob in Charles Michel v Kamniku avgusta 2023. (Foto: BOBO)

Kot so navedli na upravi za zaščito in reševanje, se je na poziv ministrstva za javno upravo prijavilo več kot 100 javnih uslužbencev, ki bi želeli sodelovati pri aktivnostih, vezanih na ocenjevanje škode. V četrtek je bila izvedena prva delavnica z namenom pridobitve ustreznega znanja za delo v aplikaciji Ajda. V nadaljevanju bo s Skupnostjo občin Slovenije organiziran usklajen popis in vnos podatkov v aplikacijo, so še napovedali.

Kot je ob predstavitvi predloga rebalansa proračuna za letos v državnem dejal premier Robert Golob, neposredna škoda po poplavah po zadnji oceni znaša 4,7 milijarde evrov, za ureditev poplavljenih območij pa se bo v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in X

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje