Na uradnem obisku v Sloveniji se je pri premierju Robertu Golobu danes že tretjič mudil španski premier Pedro Sanchez. V pogovorih med voditeljema je po besedah Goloba prevladovalo vprašanje konflikta v Gazi. "Zagotovo smo enotni, da tega ne moremo gledati križem rok," je dejal in dodal, da je priznanje Palestine zgolj eden od korakov pri reševanju konflikta. Kljub temu voditelja še nista želela govoriti o časovnici priznanja, saj da je to odvisno tudi od mednarodnih dejavnikov.
Štiri države Evropske unije – poleg Slovenije in Španije še Irska in Malta – so ob robu marčevskega zasedanja vrha EU sprejele skupno izjavo, v kateri so izrazile pripravljenost priznati Palestino, ko bodo primerne okoliščine. Španski premier Pedro Sanchez je nato prejšnji teden novinarjem, ki so ga spremljali na turneji po Bližnjem vzhodu, izrazil upanje, da se bo to zgodilo do konca junija.
Sanchez, ki je od petka na evropski turneji, se je danes mudil na uradnem obisku v Sloveniji, kjer sta se sestala s premierjem Robertom Golobom. V izjavi po srečanju je Golob pogovore ocenil kot plodne in konstruktivne, v njih pa da je prevladovalo vprašanje reševanja konflikta v Gazi ter “na kakšne načine se Slovenija in Španija lahko odzivata na ta vprašanja”.
Poudaril je, da imata državi marsikatero skupno stališče. “Zavedamo se svoje odgovornosti v mednarodni skupnosti in odgovornosti do prebivalcev Gaze. Zagotovo smo enotni, da tega ne moremo gledati križem rok,” je dejal.
Priznanje Palestine je po Golobovih besedah zgolj eden od korakov, a mora biti prvi. “Naslovili smo celo vrsto vprašanj – ne ali, ampak kdaj je najprimernejši trenutek za priznanje Palestine,” je razložil. O časovnici Golob ni želel govoriti, saj da ni odvisna samo od Slovenije in Španije, ampak tudi od mednarodnih dejavnikov.
Sanchez je bilateralne odnose med državama ocenil kot zelo dobre. Slovenski vladi se je zahvalil za “razumno mišljenje” pri iskanju rešitev za humanitarno katastrofo v Gazi. Poudaril je, da Španija potrebuje glas tudi Slovenije v Združenih narodih. “Situacija v regiji, ki se, kot smo videli v zadnjih urah, približuje propadu, je grozna. Danes sem spet slovenski vladi sporočil, da je treba iranski napad najjasneje obsoditi,” je dejal.
Poti k reševanju situacije je po Sanchezovih besedah več. Prva je eskalacija odnosov, česar si ne želijo, druga pa priznanje, ki bi omogočilo mir v regiji. “Odločili smo se za slednjo zaradi stremljenja k miru, sploh ker je glavna funkcija, da smo odgovorni in da čuvamo sočloveka,” je dejal Sanchez in dodal: “Upam, da nam bo to uspelo in da bomo sprožili politični proces, ki bi omogočil pravično stanje v prihodnosti.”
Voditelja sta se na srečanju dogovorila tudi o skupni seji vlad, ki se bo odvila septembra ali oktobra v Španiji, z željo po poglobitvi odnosov in dvigu gospodarskega sodelovanja.
Sanchez že obiskal več evropskih držav
Sanchez si želi razširiti skupino držav, ki bi priznale Palestino, saj bi s tem odločitvi dali večjo težo in s priznanjem poslali močnejše sporočilo. Zato je v petek začel turnejo po Evropi, v sklopu katere je že obiskal Portugalsko, Irsko in Norveško, poleg pogovorov s slovenskim premierjem ima na programu še srečanje v Belgiji. Po obisku je portugalski premier Luis Montenegro dejal, da Portugalska še ni pripravljena priznati palestinske države, saj želi počakati na usklajen pristop znotraj EU in ZN.
V Madridu so ob napovedi turneje še poudarili, da želi Španija ustaviti humanitarno katastrofo na območju Gaze in sprožiti mirovni proces, ki bi vodil k čimprejšnji uresničitvi rešitve dveh držav.
Tudi slovenska vlada si tako znotraj EU kot v sklopu Varnostnega sveta ZN prizadeva za čimprejšnjo politično rešitev bližnjevzhodnega konflikta v obliki rešitve dveh držav, poudarjajo v kabinetu premierja. Slovenija je napovedala, da bo v Varnostnem svetu ZN glasovala za polnopravno članstvo Palestine v ZN, za kar si Palestina v zadnjem času znova prizadeva po neuspešni prošnji leta 2011.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje