Večji del Slovenije je ponoči in zgodaj zjutraj zajelo močno sneženje. Po nižinah je zapadlo nekaj več kot 10 centimetrov, največ snega pa so namerili v višje ležečih delih Gorenjske in Koroške. Sneg je povzročal številne težave, predvsem v prometu in na električni napeljavi. Zaradi mokrega snega so se podrla številna drevesa.
Naše kraje je z vstopom v nov teden zajela obsežna zaloga hladnega zraka, ki je s seboj prinesla tudi prvo močnejše sneženje v tej zimi. Meja sneženja se je hitro spuščala, tako da je pobelilo tudi nižine. Agencija za okolje (Arso) je že v nedeljo zvečer razglasila oranžno opozorilo.
Sneg je največ težav povzročal v prometu. Ob nekaterih delih avtocest je bil promet močno oviran tudi v mestnih središčih.
Pošiljka snega je bila najobilnejša na Gorenjskem in Koroškem. V občini Črna na Koroškem je v višjeležečih območjih zapadlo tudi do pol metra novega snega, na okoli 1.000 metrih nadmorske višine 30 centimetrov, v Črni je 25 centimetrov snega, je povedala županja občine Romana Lesjak. Nekaj težav so imeli tudi zaradi okvar plugov s pluženjem.
Na Gorenjskem je ponoči zapadlo od 10 do 25 centimetrov snega, v višjeležečih predelih tudi več kot pol metra. Okoli pol metra novega snega je tako na Pokljuki, več kot 40 centimetrov na Vršiču, na Korenskem sedlu celo 60 centimetrov, kažejo merilne postaje Agencije RS za okolje. 40 centimetrov snega je zapadlo tudi v Ratečah in na Jezerskem, v Bohinju pa 25 centimetrov. V Kranju je snežna odeja visoka okoli 10 centimetrov. V Ljubljani je zapadlo 11 centimetrov snega, prav tako na Vrhniki, v Logatcu 10 centimetrov, v Mariboru 7 centimetrov, na Ptuju, v Novem mestu in v Kočevju pa 6 centimetrov.
Na Celjskem je v nizkoležečih predelih zapadlo od 5 do 10 centimetrov snega, v višjeležečih predelih pa od 15 do 25 centimetrov. Celjska zimska služba je delo na terenu začela med pol drugo in pol tretjo uro zjutraj, je povedal vodja službe Damjan Maček.
Na Celjskem in Koroškem zjutraj brez elektrike več kot 6.000 odjemalcev
Zaradi podrtih dreves in večje količine snega so imeli marsikje težave z oskrbo z elektriko. Po podatkih Elektra Celje, ki elektriko dobavlja tudi koroškim občinam, je bilo ob 7.30 brez elektrike 6.613 odjemalcev. Največ težav so imeli na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in širši okolici Celja.
Težave so bile tudi na območju, kjer elektriko zagotavlja Elektro Ljubljana. Ob 9.30 je bilo po podatkih na njihovi spletni strani brez elektrike 62 transformatorskih postaj in 2.899 gospodinjstev, pred tem pa še nekoliko več. Največ transformatorskih postaj je ostalo brez elektrike v okolici Šentjerneja, Žužemberka, Godoviča, Trbovelj in Vnanjih Goric. Opoldne so odpravili večino težav.
Nekaj težav je nastalo na omrežju Elektra Gorenjska. Kot so sporočili, je na območju Jelendola in Kamne Gorice podrto drevje pretrgalo električne vodnike, zato je brez električne energije tam ostalo približno 400 uporabnikov. Kratkotrajne motnje so zaradi otresanja snega z žic mogoče tudi drugod.
Številna podrta drevesa
Pod težo mokrega snega je prihajalo tudi do snegolomov. O več primerih so poročali iz Koroške, kjer podrta drevesa ovirajo promet na območju občine Ravne na Koroškem, v naseljih Zelen Breg in Podgora. Posredovali so poklicni gasilci in delavci komunalnega podjetja. Delavci komunalnega podjetja so posredovali tudi v Pamečah v slovenjgraški občini, kjer se je na cesto podrlo drevo.
Sneg je podiral drevje tudi na širšem območju Dravograda. “V Vuhredu je drevo padlo na avtomobil, ni pa bilo poškodovanih. Tudi drugod je bilo nekaj prometnih nesreč z materialno škodo,” je povedala vodja slovenjgraškega regijskega centra za obveščanje Nada Jeseničnik Krajnc. Ceste po Koroškem so po njenih besedah spolzke, zimske službe pa se trudijo s čiščenjem. Nekaj snegolomov so zaznali tudi na Celjskem.
Uprava RS za zaščito in reševanje je poročala tudi o več primerih snegoloma, zlasti v Radovljici, kjer pa je sneg že ponehal. Primeri snegoloma so bili tudi na širšem območju Kranja in Škofje Loke. Na Bledu je zaradi stika drevesa z žico daljnovoda izbruhnil tudi manjši požar. Vrh drevesa je zagorel, vendar je ogenj do prihoda gasilcev že ugasnil, o dogodku pa je bilo obveščeno elektro podjetje.
Zaradi obilnih snežnih padavin v občinah Idrija in Cerkno se je podrlo več dreves na regionalni cesti Spodnja Idrija–Želin in Želin–Cerkno, kjer so bile na delu dežurne službe cestnega podjetja. Podrta drevesa so bila tudi na lokalni cesti Gore–Idrija in na cesti Zavratec–Žirovnica, kjer posredujejo gasilci.
Snežna “pravljica” bo trajala kratek čas
Sneg je moker in se hitro seseda. Kot je v nedeljo za N1 pojasnil dežurni prognostik Agencije RS za okolje (Arso) Jure Cedilnik, bo nastajala plundra, “Snežna “pravljica” bo trajala kratek čas, čez dan bo svež sneg postal čofta,” pa je na družbenem omrežju Twitter objavil vremenoslovec Blaž Šter.
Oglejte si fotografije zasnežene Ljubljane v zgodnjih jutranjih urah.
Tako je bilo zjutraj na Jesenicah …
… in v Mariboru.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje