Danes je pred eno od jeseniških osnovnih šol potekal shod novo nastajajočega Zavoda Bela roža. Z njim so, kot so zapisali v Beli roži, želeli opozoriti na problematiko spolne zlorabe otrok v lokalni skupnosti.
Namen shoda in Zavoda Bela roža, katerega formalna ustanovitev še poteka, je bil opozoriti na to, da je spolna zloraba otrok v Sloveniji bistveno večji problem, kot se zavedamo in “da moramo o tem ozaveščati, da varujemo vse otroke, ki še niso bili izpostavljeni tem dejanjem”.
Prvi shod je zavod organiziral na Jesenicah, kjer jih je nedavno pretresel primer zdaj že nekdanjega ravnatelja ene od jeseniških osnovnih šol, ki je bil januarja na kranjskem okrožnem sodišču za spolni napad na desetletno deklico in za neupravičeno slikovno snemanje obsojen na tri leta in 10 mesecev zapora. Pre omenjeno jeseniško šolo je danes tudi potekal shod.
Na shodu je spregovoril Jaka Petrič, ki bo po zaključku formalne ustanovitve Zavoda Bela roža postal tudi njegov direktor. Kot je dejal, je namen shoda predvsem opozoriti na to, kako velik problem je spolna zloraba otrok v Sloveniji. “Z ozaveščanjem pa želimo prispevati tudi k ustvarjanju varnejšega okolja za otroke,” je še dejal.
Statistični podatki in slovenska študija obremenjujočih izkušenj v otroštvu iz leta 2019 kažejo, da je trenutno v Sloveniji skoraj 25.000 otrok, ki so bili vsaj enkrat spolno zlorabljeni s strani osebe, ki je vsaj 5 let starejša od njih. Kar 90 odstotkov spolno zlorabljenih otrok tudi pozna osebo, ki jo je zlorabila, 60 odstotkov zlorabljalcev družina žrtve pozna in mu zaupa, kar 30 odstotkov tistih, ki zlorabljajo, pa je žrtvinih družinskih članov.
“Povečini to niso ljudje, ki so skriti v belih kombijih”
V izjavi se je Petrič dotaknil primera nekdanjega ravnatelja jeseniške šole, ki je spolno zlorabil desetletno hčerko njegove tedanje partnerke. “Ravnatelj je bil oseba, ki mu družba zaupa. Bil je nekdo, ki bi moral otroke varovati in biti njihov zaščitnik. Primer je ravno zaradi njegove vloge v družbi še hujši. Povečini to niso ljudje, ki so skriti v belih kombijih, ampak ljudje, ki jim zaupamo in z nami živijo,” je opozoril.
Na današnjem protestnem shodu je sodelovala tudi mama žrtve, podprla pa so ga tudi nekatera društva, inštituti in zavodi.
Bele rože kot simbol zaupanja
Med procesnimi spremembami na tem področju, za katere se bo zavzemal tudi zavod, pa je Petrič izpostavil primer iz Italije, kjer imajo za ta kazniva dejanja specializirane sodnike, tožilce, policijske oddelke in druge organe, ki razumejo, kako postopati v kazenskem procesu, v katerem je udeležen otrok.
“Velikokrat s strani žrtev dobivamo povratne informacije, da je pogosto veliko nerazumevanja glede tega, da gre pri teh procesih za otroke in starše, ki so v travmi in med postopkom vsa ta dejanja še enkrat podoživljajo. Tu bi bile potrebne nekatere procesne spremembe in specializacija oseb, ki sodelujejo v kazenskih in sodnih postopkih. Ob tem bi se morala tudi kazen odražati s škodo, ki jo žrtev utrpi in je največkrat doživljenjska,” je povedal.
Na shodu so pozvali tudi k sistemskim rešitvam, da bi tako obsojeni kot tudi žrtve imeli dostop do rehabilitacijskih sredstev, saj je po njihovem mnenju trenutna ureditev pomanjkljiva. Protestniki so se nato z belimi rožami kot simbolom zaupanja, nedolžnosti in čistosti sprehodili do jeseniškega okrajnega sodišča. Petrič je napovedal tudi, da bodo s shodi na različnih lokacijah nadaljevali tudi v prihodnje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!