Na poslansko vprašanje Miha Kordiša o nakupu osemkolesnikov boxer je v DZ odgovarjal obrambni minister Matej Tonin, ki je spomnil na oceno ukrajinske krize koordinatorja Levice iz meseca januarja in dejal, da oklepna vozila potrebujemo za to, da "svojim vojakom zagotovimo najvišjo možno varnost". Kordiš medtem meni, da se za nakupom ne skriva želja po obrambi države, temveč podrejanje vodilnim članicam zveze Nato.
Državni zbor je 2. februarja ratificiral sporazum z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), kar bo omogočilo nakup 45 osemkolesnih oklepnikov tipa boxer za Slovensko vojsko. Ker so v Levici prepričani, da gre za predrag in nepotreben nakup orožja, so v DZ 9. februarja s 6.800 podpisi vložili pobudo za zakonodajni referendum, s katerim so želeli preprečiti vladne načrte za nakup osemkolesnikov.
A DZ je 21. februarja sprejel sklep, da je referendum o tej temi nedopusten. S tem so sledili stališču vlade, da v skladu z ustavo referenduma ni mogoče razpisati o zakonih o ratifikacijah mednarodnih pogodb, kar po njihovem mnenju sporazum med vlado in OCCAR je. Zato so v Levici 8. marca na ustavno sodišče vložili zahtevo za presojo ustavnosti odločitve DZ.
Danes je obrambni minister Matej Tonin v DZ odgovarjal na poslansko vprašanje poslance Levice Mihe Kordiša v povezavi z omenjenimi osemkolesniki. “Luka Mesec je 20. januarja na soočenju v N1 STUDIO dejal, da ’varnostno situacijo v Ukrajini sam bere tako – Putin zaradi notranjepolitičnih razmer napenja mišice pred zahodom, zahod pa to izkorišča, da se ustvarja ozračje strahu in da se trgujejo obrambni proračuni’,” je obrambni minister Tonin citiral stališče koordinatorja Levice iz januarja. Takrat je Levica ocenila, da dogajanje v Ukrajini nima potenciala, da bi se “razraslo v resno vojno, še manj pa ima potenciala, da bi vplivalo na Slovenijo”.
Tonin je dejal, da se v Levici ne bi mogli bolj zmotiti, saj gre za vojno ogromnih razsežnosti, ki ima z begunsko krizo in dvigom cen energentov velik vpliv na Slovenijo. “Ko poslanec Kordiš predava, kako so oklepniki nepotrebni, bi to lahko primerjal s tem, kot da bi trdil, da ker so med vojaki žrtve, je nesmiselno, da nosijo čelado in neprebojne jopiče. Ker jim to ne pomaga, da preživijo. Če sem še bolj sarkastičen, bi rekel, da se slovenska vojska vrača v čase Napoleona, ko so vojaki hodili peš in ne kot danes, ko se prevažajo v oklepnih vozilih.” Dodal je še, da oklepna vozila potrebujemo za to, da “svojim vojakom zagotovimo najvišjo možno varnost”, kot članica mednarodne skupnosti in Nata pa smo ta mir in varnost dolžni zagotoviti.
“Vozila boxer 8×8 so najboljša na trgu, številne države so naredile raziskave – Velika Britanija, Nemčija in Nizozemska. Če je to dobro zanje, je dobro tudi za Slovenijo,” je odločitev za nakup še pojasnjeval obrambni minister Tonin. Intenzivno potekajo tudi pogajanja o ceni, ki je zdaj za četrtino nižja od tiste, o kateri govori Levica, je še dejal, češ da so bližje 300 kot 400 milijonom. “S pravnimi manevri smo izgubili najmanj eno leto časa. Če Levica tega ne bi počela, bi lahko pogodbo imeli podpisano pred enim letom,” je še dejal.
Kordiš je dejal, da se oklepniki ne kupujejo za obrambo naše države, temveč za “organizacijo Slovenske vojske kot ekspedicijskega korpusa Nato pakta daleč, daleč od naše domovine”. Po oceni Levice se oklepniki kupujejo za podrejanje vodilnim članicam Nata.
Rešitev ukrajinske krize v Levici sicer vidijo za diplomatsko mizo, ne v orožju, prepričani pa so, da je edina pot naprej v 21. stoletju demilitarizacija. Tonin medtem meni, da bo do rešitve ukrajinske krize za diplomatsko mizo, o kateri govori Levica, prišlo šele, ko bodo ruski vojaki na terenu ugotovili, da zaradi ukrajinskega odpora ne morejo doseči svojega.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje