Po slabih dveh tednih sta vlada in stavkajoči sindikat zdravnikov znova sedla za pogajalsko mizo. Na popoldanskih pogajanjih sta se strani po napovedih pogovarjali tudi o možnosti mediacije, ki sta jo omenili prejšnji teden. Pred pogajalsko sejo sta se ločeno sestala predsednik vlade Robert Golob in predsednik Fidesa Damjan Polh. Ta je po srečanju s predsednikom vlade povedal, da so "ostali na enaki točki". Vladna stran bo zdravniškemu sindikatu Fides predvidoma v sredo poslala nov predlog.
Predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Damjan Polh je pred prvim sestankom za medije povedal, da od vlade niso prejeli nobenega novega predloga. Zato tudi ni vedel, kaj pričakovati od sestanka s premierjem in kaj kasneje na pogajalski seji v okviru stavkovnih pogajanj.
“Če pripravljajo interventni zakon, menimo, da so uvideli, da so šli v prazno,” je odgovoril na vprašanje, v kolikšni meri zdravniki po državi upoštevajo vladni odlok glede opravljanja zdravniške službe v času stavke, za katerega so v zdravniškem sindikatu napovedali, da bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti s predlogom začasnega zadržanja.
Vladna stran ter sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides sta se nazadnje sestala 22. februarja, je prejšnji teden povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
V vmesnem času pa sta se premier Robert Golob in ministrica glede na izjave slednje vsaj enkrat neformalno sestala s predstavniki sindikata. Kako daleč so stavkovna pogajanja, sicer ni znano. Sodeč po dosedanjih medijskih izjavah predstavnikov, strani še nista blizu dogovora.
“Niso finančne zahteve tiste, na katerih se lomijo kopja, ampak je cel sklop prepotrebnih ukrepov v zdravstvu, zato da nekako preprečimo zlom javnega zdravstvenega sistema, ki je slonel, saj veste, na plečih premnogih zdravnikov in premnogega nadurnega dela,” je v ponedeljek ob napovedi vložitve zahteve za presojo ustavnosti in zakonitosti vladnega odloka o opravljanju zdravniške službe v času stavke poudaril Polh.
Fides pričakuje vladno ponudbo v pisni obliki
Polh je po srečanju s predsednikom vlade povedal, da so “ostali na enaki točki”. V Fidesu si zdaj želijo vladne ponudbe v pisni obliki. Kot je bilo razumeti Polha, se pogovarjajo o tem, kaj bi vlada lahko Fidesu ponudila, da bi ta prekinil stavko. Predlog vlade bodo v zdravniškem sindikatu komentirali, ko ga bodo prejeli v pisni obliki, je še dejal Polh.
Na vprašanje, kaj konkretno si želijo videti v pisni obliki, je odgovoril, da zavezo vladne strani. “Kako bodo oni dali zavezo, da bo tisto, v kar se bomo spustili, uresničeno, bomo videli,” je dejal. Na dodatno vprašanje, ali bi torej pristali na zavezo brez takojšnjih finančnih učinkov, je Polh odgovoril, da o tem on ne more odločati. Ga pa je bilo razumeti, da vlada ne pristaja na finančne učinke v letošnjem letu. “Ampak vse se da zapisati drugače,” je povedal Polh.
Okvirje za stavkovna pogajanja po njegovih besedah predstavljajo centralna pogajanja s sindikati javnega sektorja. Znova je spomnil na porušeno zaupanje Fidesa v vladne obljube, ki se niso uresničile.
Vlada bo predvidoma v sredo Fidesu poslala nov predlog
Po besedah Ploha naj bi vladna stran predvidoma v sredo poslala nov predlog. Ta bo oblikovan na način, da bo imel težo in veljavo, da zadosti izgubljenemu zaupanju Fidesa do vlade, je po današnji pogajalski seji medijem dejal namestnik vodje vladne pogajalske skupine Denis Kordež.
Polh je razpravo na današnjih pogajanjih ocenil za “kar burno”, saj da so morali razčistiti veliko stvari. “Moram reči, da so nekatera stališča drugače razumljena na eni in na drugi strani. V izogib tem stališčem smo prosili, da nam pisno posredujejo predloge reševanja stavkovnih zahtev,” je pojasnil v izjavi za medije. Predlog bo nato najprej preučil odvetnik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Preden bi se sindikat udeležil stebrnih pogajanj za zdravstvo in socialno varstvo pa pričakujejo “neka jamstva in zaveze”. Polh sicer meni, da bi nesoglasja med vlado in zdravniškim sindikatom lahko rešili v čim krajšem možnem času, denimo v 14 dneh. Do prekinitve ali zamrznitve stavke tako še ni prišlo.
“Vsekakor je občutek, da smo nekako začrtali primerno pot, po kateri sedaj nadaljujemo naša pogajanja,” je po pogajanjih dejal Kordež. Potrdil je, da bo vlada tisto, o čemer so se pogovarjali na današnji pogajalski seji, zapisala v pisni predlog in ga posredovala Fidesu. Tam ga bodo preučili v najkrajšem možnem času in nanj odgovorili, nato pa se bodo dogovorili o nadaljnjem terminu srečanja.
Glede mediacije – pripravljenost nanjo sta v preteklem obdobju izrazili obe strani – pa je pojasnil, da se na današnjih pogajanjih za mediacijo ni odločila nobena stran. “V kolikor se kakršnakoli potreba po mediaciji pojavi bolj konkretno, potem bo pač to stvar, ki jo bo treba obravnavati na naslednjih pogajanjih,” je dejal Kordež.
Prevolnik Rupel: zamrznitvi stavke nismo nič bliže
Ministrica Prevolnik Rupel je po sestanku pri premierju dejala, da zaenkrat niso nič bližje zamrznitvi stavke, se pa pogajanja nadaljujejo, v sredo se nadaljujejo tudi pogajanja o plačnem stebru za zdravstvo in socialno varstvo, je napovedala. “Vseeno še ostajam optimistična pa upam, da bo kakšen napredek. Vsi smo bili zelo odprti (…) za nadaljnje razgovore,” je poudarila.
Na vprašanje, kakšen predlog si želi Fides videti v pisni obliki, je odgovorila, da o predlogu razpravljajo na stavkovnih pogajanjih, ki so se začela ob 16. uri. Predlog prehodno ni bil pripravljen. “Zdajle ga bodo poskušali zapisati in bomo videli, kaj točno bo vseboval,” je dodala. Tudi na vprašanje, ali bi lahko vlada Fidesu denimo ponudila povračila za nazaj, je odgovorila, da se bodo o tem pogovarjali na stavkovnih pogajanjih.
Zdravniška zbornica poziva k “umiritvi pregrete retorike”
Zdravniška zbornica je v luči pogajanj obe strani pozvala k “umiritvi pregrete retorike” in čimprejšnji sklenitvi dogovora. “Nedavno stopnjevanje retorike kaže na vse večji občutek brezizhodnosti odgovornih za normalizacijo stanja v zdravstvu. Težava niso predstavniki ene poklicne skupine, temveč dolgoletno pomanjkanje sistemskega pristopa,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Z izjavo družinske zdravnice Polone Campolunghi Pegan so poudarili, da tudi v primeru idealnih zdravnikov slovenski zdravstveni sistem zaradi svojih pomanjkljivosti ne bi vzdržal. ” S srečanjem z zaposlenimi v javnem zdravstvu in ne zgolj z vodstvi zdravstvenih zavodov bi odločevalci spoznali bolj jasno sliko o resničnih razmerah, s katerimi se zdravstvo dnevno sooča,” so dodali.
Prepričani so, da bodo pogajanja uspešna, ko bodo izpeljana z iskrenim namenom in usmerjena v ureditev razmer v zdravstvu.
Sindikat Fides je zdravniško stavko, ki traja že osmi teden, začel 15. januarja. Zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje