Vlada sindikat Fides poziva k preklicu stavke in ga vabi za pogajalsko mizo

Slovenija 09. Jan 202415:27 4 komentarji
stavka, zdravniki, UKC, Fides
Foto: Bobo

Na današnjo opozorilno stavko zdravnikov so se odzvali tudi na ministrstvu za javno upravo in ministrstvu za zdravje. Mnenje obeh ministrstev je, da je edina rešitev za nastalo situacijo celovita prenova plačnega sistema in dogovor za skupno pogajalsko mizo. Ob tem so dodali, da v vladi obžalujejo, da se je sindikat Fides odločil za stavko, Fides pa so povabili k pogajanjem za rešitev njihovih stavkovnih zahtev.

Današnja opozorilna stavka zdravnikov je okrnila delo v slovenskih zdravstvenih ustanovah, saj stavka večina zdravnikov v zdravstvenih zavodih. Stavka poteka od 7. ure zjutraj, zaključila pa se bo ob 21. uri.

Iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so sporočili, da so bili danes obveščeni o ustanovitvi vladne pogajalske skupine, pogajanja o izpolnitvi Fidesovih stavkovnih zahtev pa naj bi se predvidoma začela ob 17.30. Kasneje so iz Fidesa sporočili, da na odgovor vladne pogajalske skuine še čakajo. Po neuradnih informacijah do začetka pogajanj danes vendarle naj ne bi prišlo. Fides je sicer vladni strani predhodno predlagal tudi termin za pogajanja v sredo ob 10. uri.

Na ministrstvu za javno upravo (MJU) in ministrstvu za zdravje (MZ) v odzivu na današnjo opozorilno stavko zdravnikov pravijo, da je edina rešitev za nastalo situacijo celovita prenova plačnega sistema in dogovor za skupno pogajalsko mizo.

“Kompromis in dogovor, ki bo sprejemljiv za obe pogajalski strani, za javnofinančno stanje države ter v dobro pacientov lahko dosežemo le za skupno mizo in v konstruktivnem dialogu med vlado in sindikati in ne na plečih bolnih. Vlada obžaluje, da se je sindikat Fides odločil za stavko, zato ga vnovič vabi k dialogu in poziva, da v interesu vseh državljank in državljanov napovedano stavko prekliče,” so zapisali na MJU.

ZDRAVSTVO, zdravnik
Foto: Žiga Živulović, BOBO

Ob tem so poudarili, da so se plače zaposlenih v javnem zdravstvu v preteklem letu zvišale kar dvakrat: januarja in aprila. Aprila lani je glavnina zaposlenih v javnem sektorju prejela dodaten plačni razred, to pa je bil po mnenju MJU, MZ in vlade prvi korak k odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki so jih s parcialnimi dogovori in posegi v plače v zgolj določenih dejavnostih povzročile minule vlade.

“Verjamem, da na obeh straneh premoremo dovolj volje in energije, da bomo ta korak tudi naredili in zaostrovanje ne bo potrebno. Vsi skupaj si prizadevamo za bolnike, zato bomo hitro pristopili k dialogu. Za dobrobit uporabnikov zdravstvenega sistema, torej državljank in državljanov, pozivamo Fides k vzpostavitvi dialoga in k iskanju konstruktivnega konsenza med vsemi vpletenimi,” je v odzivu na stavko dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Tako na MJU kot tudi na MZ so poudarili, da so vladna pogajalska in sindikati javnega sektorja decembra 2023 dosegli dogovor o uskladitvi vrednosti plačnih razredov plačne lestvice in datumu izplačila regresa za letni dopust v letu 2024.

“Verjamemo, da bomo v dialogu z zdravniki in zobozdravniki v okviru enotnega plačnega sistema javnega sektorja vzpostavili sistem, ki bo ustrezno odgovarjal na današnje izzive, pri tem pa pojasnjujemo, da vlada izstopa zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega plačnega sistema ne podpira,” so v odzivu na današnjo stavko zdravnikov zapisali na MJU in MZ.

Dodali so še, da vlada intenzivno nadaljuje prenovo zdravstvenega sistema, nedavno pa je bil sprejet tudi zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Zakon med drugim uvaja ukrepe na področju lažjega zaposlovanja tujih zdravnikov.

“Za boljše delovne pogoje v zdravstvu je vlada uvedla tudi številne ukrepe, kot so nagrajevanja timov družinske medicine, dodatek za povečan obseg dela za posebne obremenitve, do nagrajevanja specializantov družinske medicine in dodatnega razpisa zdravniških specializacij,” še pravijo na MJU.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje