Garje v mariborskem zaporu so bile za pravosodne policiste kaplja čez rob. Zaradi preobremenjenosti in po njihovih ocenah neustreznega odziva vodstva napovedujejo stavko. Vrh zavoda na drugi strani pravi, da se s težavami spopadajo vsi, da iščejo rešitve in da situacija ni enostavna. Ovrgli so tudi nekatere navedbe sindikata glede postopanja ob izbruhu garij. Kritike sindikata pravosodnih policistov so letele tudi na zavodskega zdravnika Domna Kovača, ki je v odzivu za N1 zatrdil: "Za navedbami sindikata so osebni razlogi, ki niso povezani z mojim delom."
Včeraj smo na N1 poročali, da je v začetku marca v že tako prenatrpanem mariborskem zaporu izbruhnila epidemija garij. Ta je bila kaplja čez rob za pravosodne policiste, ki že več mesecev opozarjajo na “nevzdržne razmere” v zavodu in pomanjkanje delovne sile.
Kljub temu da se pravosodni policisti z vodstvom mariborskega zapora in Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) že več mesecev pogovarjajo o možnih rešitvah prostorske in kadrovske stiske, v sindikatu pravijo, da pogovori ostajajo pri obljubah, konkretnih sprememb pa, da ni na vidiku.
V uredništvo smo prejeli pismo zaposlenih, v katerem izpostavljajo, da so razmere kritične, saj da je v zavodu prostora za 140 varovancev, a jih trenutno tam biva 240. Pravijo, da se med opravljanjem dela ne počutijo varno in da je več kot polovica od 70 tam zaposlenih pravosodnih policistov zaradi izgorelosti in preobremenjenosti v bolniškem staležu.
“Skoraj na kolenih smo poveljnika in direktorja prosili za povečanje števila ljudi v dnevni in nočni izmeni vsaj za dva pravosodna policista, saj je varnost na prvem mestu. Zgodilo se ni nič, še naprej se je varčevalo na naših plečih in igralo z našo varnostjo,” so zapisali.
Med drugim so omenili tudi pomanjkanje varnostne opreme. Ker se po večmesečnih sestankovanjih z vodstvi zavoda kljub obljubam ni nič spremenilo, odgovorne pozivajo k odstopu z vodilnih položajev. Kljub temu da pravosodni policisti skladno z zakonodajo tudi ob stavki ne smejo zapustiti svojega delovnega mesta, zaposleni v mariborskem zaporu pravijo, da bodo šli na ulice.
Zdravnik v zaporu: “Za kritikami so osebni razlogi”
Pomembna prelomnica pri nezadovoljstvu z delovnimi pogoji so bile po besedah predstavnika sindikata pravosodnih policistov v mariborskem zaporu Žarka Gunjiča ravno garje. Gunjič je včeraj v pogovoru za N1 izpostavil, da naj bi se navodila zavodskega zdravnika glede postopanja pri izbruhu spreminjala iz dneva v dan. Dejal je tudi, da so bila navodila vodstva in zdravnika jasna, a ni bilo razumljivo, kako bi jih lahko kadrovsko podhranjena ekipa pravosodnih policistov lahko sama izvedla, saj ni dovolj kadra. “Eno izmed navodil je bilo tudi, naj pravosodni policisti glede postopkov sami poiščemo informacije,” je dejal. URSIKS, vodstvo zapora in zdravnik v zavodu pa so danes navedbe sindikata ostro zavrnili.
Doktor Domen Kovač je za N1 ob tem razložil, da so se skupaj z vodstvom na epidemijo garij ustrezno odzvali in da so stanje koordinirali z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ). “Varovancem smo dali ustrezna zdravila in uvedli karanteno,” je tudi povedal. Opisal je, da so pravosodnim policistom prvi dan odkritja bolezni v zavodu po elektronski pošti poslali navodila ter da so zaposleni in varovanci dobro zaščiteni.
“Niti ne drži, da je bilo v karanteni okoli 50 oseb, ampak skupaj z okuženimi 33. Potrjenih primerov bolezni je bilo pet,” je še povedal zdravnik. Zadnji potrjen primer garij so v zavodu zabeležili 20. marca, zaposlenih med obolelimi ni bilo.
Navedbe Kovača je na današnji konferenci potrdil tudi direktor mariborskega zapora Robert Šilc. Povedal je, da sta v izolaciji le še en okuženi in njegov sostanovalec, ki se zdravi preventivno. Odločno je zanikal, da bi bile vzrok za pojav bolezni domnevno slabe higienske razmere v zaporih, je poročala STA.
Tako Šilc kot URSIKS sta zanikala tudi navedbe o domnevno neustreznem postopanju zdravnika in domnevno pomanjkljivih navodilih uslužbencem. Na kritike sindikata pravosodnih policistov se je odzval tudi zdravnik Kovač, ki meni, da za njimi stojijo osebni razlogi, ki niso povezani z njegovim delom, podrobneje se nanje ni želel odzvati.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so za STA potrdili, da sodelujejo pri obvladovanju okužb v zaporu in da se priporniki ustrezno zdravijo.
Kako bosta vodstvo zapora in URSIKS rešila prezasedenost?
Direktor mariborskega zapora Robert Šilc je glede naraščajočega nezadovoljstva med zaposlenimi dejal, da se zaveda težke situacije. “Povečan obseg dela čutimo vsi, predvsem pa pravosodni policisti,” je dejal na današnji novinarski konferenci in opisal, da zavod trenutno ni v stanju, da bi lahko izvrševal odredbe sodišča za privedbe zaprtih oseb na sodišča.
Med glavnimi razlogi za manko pravosodnih policistov je Šilc navedel nizke plače. “Želimo si, da bi se povečala osnovna izhodiščna plača pravosodnega policista, ker ta je dejansko tako nizka, da na trgu ni atraktivna in se ljudje ne prijavljajo na naše razpise,” je povedal. Težavo po njegovih besedah rešujejo z medsebojno pomočjo med zavodi, z razmerami so seznanjene tudi državne oblasti.
Na URSIKS so v odzivu na kritike zaposlenih spomnili na več načrtovanih aktivnosti, s katerimi bodo poskušali razbremeniti zavode za prestajanje kazenskih sankcij, med drugim gradnjo novega zapora v Dobrunjah, dnevno premeščanje obsojencev in pripornikov iz z bolj prezasedenih zavodov v manj prezasedene in podajanje pobude za transfer obsojencev v matično državo po uradni dolžnosti. Omenili so tudi predlog novele Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, ki je trenutno v zakonodajnem postopku in vsebuje interventne ukrepe za zagotavljanje varnosti v zaporih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje