Od danes morajo biti vozila opremljena za zimske razmere. Na vozilu morajo biti do 15. marca nameščene zimske pnevmatike, kot zimska oprema pa se štejejo tudi letne pnevmatike, če imate v vozilu tudi primerne verige za dve pogonski kolesi. Tudi pristojne službe so že pripravljene na novo zimsko sezono. Letos bo Dars tekoče solil na vseh avtocestnih lokacijah.
S 15. novembrom se v prometu uradno začenja zima, ko morajo biti vozila opremljena z ustrezno zimsko opremo. Letošnjo pripravljenost na prihajajoče zimske razmere so na novinarski konferenci predstavile tudi pristojne službe, ki so zagotovile, da so na zimo dobro pripravljene. Dars je naznanil tudi novost, in sicer preventivno tekoče soljenje avtocest.
Višji policijski inšpektor sektorja prometne policije v Upravi uniformirane policije Robert Vehovec je ob začetku zakonsko določene prometne zime, ki traja do 15. marca, pa tudi ob zimskih razmerah izven tega datuma, ponovno opomnil voznike, naj imajo na vozilu nameščene štiri ustrezne zimske pnevmatike z najmanj 3 milimetri profila ali letne pnevmatike s 3 milimetri profila z ustreznimi verigami v vozilu. Nekoliko drugače je s tovornimi vozili, ki morajo imeti zimske pnevmatike le na pogonskih kolesih, prav tako pa morajo imeti v vozilu ustrezne verige in lopato.
Pred napovedanimi sneženji poostreni nadzori in izločanja neopremljenih vozil
“Ravno tovorna vozila vsako zimo povzročajo največ težav. Ta pogosto obstanejo na cesti, zdrsnejo in zaradi tega velikokrat tudi zaprejo celotno cestišče, pri čemer povzročijo zastoje ter dodatno delo pristojnim službam,” je dejal Vehovec in ponovno opomnil voznike ter podjetja, da naj bodo tovorna vozila opremljena tako, da bodo kos razmeram. Dejal je, da bo sicer tudi letos ob zahtevnejših zimskih razmerah upravljavec avtocest za tovorna vozila in vozila s priklopniki lahko ustavljal promet. Voznike tovornjakov je pozval, da takšne omejitve tudi upoštevajo. Prav tako je opomnil voznike, da s svojih vozil pred vožnjo očistijo sneg in očistijo stekla.
Vehovec je voznike še pozval, da v zimskih razmerah prilagodijo način vožnje, hitrost in varnostno razdaljo. Prav tako naj se ob oteženih zimskih razmerah vozniki ne odpravljajo na nenujne vožnje. “Le kombinacija ustrezne opreme in prilagojena vožnja vodi do varne vožnje,” je dejal.
Spomnil je tudi, da bodo policisti te dni poostrili nadzor, pri čemer bodo prvi dnevi namenjeni predvsem za spodbujanje voznikov, da namestijo zimske pnevmatike. Napovedal je še, da bodo policisti poostrene nadzore izvajali tudi v prihodnje, predvsem pred napovedanimi sneženji, ko bodo poskrbeli, da vozila brez ustrezne opreme ne bodo prisotna v prometu.
75 tisoč ton soli za glavne in regionalne ceste
Direkcija za infrastrukturo skrbi za 6.133 kilometrov glavnih in regionalnih cest. Letošnjo zimo bodo imeli na voljo 951 delavcev, 419 plugov, 201 vlečni posipalec, 202 avtomatska posipalca, 53 snežnih frez in 550 kombiniranih vozil. Na razpolago bo 75 tisoč ton soli, je o pripravljenosti pristojnih služb povedal direktor direkcije Bojan Tičar.
Vse informacije v zvezi z razmerami na cestah so voznikom na voljo na spletni strani promet.si ali telefonski številki 1970.
“Smo pripravljeni, da v primeru snega takoj odidemo na cesto. Prosimo pa za razumevanje, saj so se vremenske razmere tako spremenile, da lahko v zelo kratkem času pade obilna količina snega in takrat ne bomo mogli biti na vseh lokacijah. Se bomo pa trudili, da v čim krajšem času zagotovimo prevoznost cest,” je povedal Tičar.
Dars bo povsod na avtocestah izvajal tekoče soljenje
Za obvladovanje zimskih razmer na avtocestah in hitrih cestah v Sloveniji pa skrbi Dars. Ta vzdržuje okoli 625 kilometrov avtocest in hitrih cest ter za okoli 220 kilometrov ostalih cestnih in voznih površin (priključki, odcepi, navezovalne ceste, servisne ceste).
Kot je povedal vodja zimske službe v družbi Dars Zvonko Hribernik, bodo letos za opravljanje del angažirali 470 delavcev. Predvsem gre za voznike strojnike, ki bodo upravljali 174 tovornih vozil in 36 univerzalnih vozil, opremljenih z vso potrebno opremo.
Glede posipnih materialov je Hribernik povedal, da ima Dars fiksna skladišča soli na 14 lokacijah. Prav tako ima 42 silosov za sol. Skupne kapacitete so približno 23 tisoč kubičnih metrov, trenutno pa ima Dars na zalogi okoli 19 kubičnih metrov soli. Povedal je še, da je Darsu letos uspelo osvežiti tudi nabor vozil, saj so prevzeli 30 novih tovornih vozil, opremljenih z varčnimi in ekološko sprejemljivimi motorji ter zimsko opremo.
Ob tem je Hribernik naznanil tudi novost. “Dars je letos zaključil investicijo, s katero je na vseh 15 lokacijah pridobil naprave za pripravo solne raztopine (raztopina natrijevega klorida), ki se bo uporabljala za preventivno tretiranje voznih površin s t. i. postopkom tekočega soljenja. Ta je ekonomsko bistveno cenejša, saj je raztopina 20-odstotna, vozila, ki to solnico brizgajo na cestišče, pa lahko vozijo s približno 70 kilometri na uro in tako ne povzročajo bistvenih motenj v prometu,” je dejal Hribernik. Poudaril je, da je ta postopek namenjen zgolj preventivnemu tretiranju vozišč.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje