Dan po tem, ko je slovenska policija zaradi povečanega števila nezakonitih prehodov južne meje prešla na spremenjeno obliko dela pri nadzoru državne meje s Hrvaško, se je notranji minister Boštjan Poklukar v Bruslju sestal s hrvaškim kolegom Davorjem Božinovićem. Kaj sta se dogovorila?
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar se je ob robu zasedanja Sveta za pravosodje in notranje zadeve v Bruslju sestal s hrvaškim kolegom Davorjem Božinovićem.
Kot je minister Poklukar zapisal na Facebooku, sta se s hrvaškim kolegom dogovorila za dodatno okrepitev sodelovanja policij obeh držav v obliki mešanih patrulj in z dodatnimi tehničnimi sredstvi ter krepitev izravnalnih ukrepov, ki vključujejo tudi za ta namen posebej usposobljene policiste.
“Strinjala sva se, da se morajo države v regiji aktivneje vključiti v upravljanje migracij,” je zapisal Poklukar.
Pristojno ministrstvo smo povprašali, kaj natančneje so omenjena dodatna tehnična sredstva, odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.
Hrvaški minister je kasneje v izjavi za novinarje pojasnil, da se bodo hrvaški policisti v okviru okrepljenih izravnalnih ukrepov pridružili slovenskim kolegom na t. i. začasnih nadzornih točkah, ki jih Slovenija na meji s Hrvaško izvaja od srede zjutraj. Letos sta policiji opravili že okoli 450 skupnih patrulj.
Hrvaški in slovenski notranji minister sta obenem na evropsko komisarko za notranje zadeve Ylvo Johansson naslovila skupno pobudo, da se Evropska komisija čim hitreje in aktivneje zavzame za sklenitev statusnega sporazuma med agencijo Frontex in Bosno in Hercegovino (BiH).
Komisarka je po Božinovićevih besedah zagotovila, da bo storila vse, kar lahko. O tem pa bo kmalu govorila tudi z oblastmi BiH. Z okrepljeno aktivnostjo tamkajšnjih oblasti, pa tudi Frontexa bi lahko po mnenju obeh ministrov zmanjšali migracijski pritisk na hrvaško mejo, je povedal hrvaški minister. “Kar se tiče zunanje meje, je hrvaška policija povsem dovolj,” je Božinović odgovoril na vprašanje, ali bo Hrvaška sprejela pomoč Slovenije pri nadzoru meje z BiH. Mejo varuje več kot 6500 hrvaških policistov, je dejal.
“Prav tako sva se dogovorila, da bosta naši ministrstvi v prihodnje enotno in usklajeno delovali v odnosu do Evropske komisije in tretjih držav. Skupaj si namreč prizadevamo, da se vsi akterji aktivno vključijo v izboljšanje razmer v izvornih in tretjih državah na migracijski poti,” je še pojasnil minister Poklukar.
Poklukar ne vidi izboljšanja glede avstrijskega nadzora na meji
“Ne, notranji nadzor Republike Avstrije je še vedno nesorazmeren ukrep. Pravzaprav je tudi nezakonit ukrep,” je minister odgovoril na vprašanje, kako gleda na navedbe Evropske komisije, da se je stanje v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo izboljšalo.
“Notranja kontrola v tem trenutku res ni potrebna,” je dejal Poklukar. Število nezakonitih prehodov slovenske meje z Avstrijo je namreč zanemarljivo nizko. Avstrijski nadzor poleg tega po ministrovih besedah povzroča tudi veliko gospodarsko škodo. “Čudi me, da Evropska komisija, tudi gospa komisarka, na ta ukrep ne gleda tako kot mi v Sloveniji,” je še poudaril.
Ministra sta se srečala dan po tem, ko je slovenska policija prešla na spremenjeno obliko dela pri nadzoru državne meje s Hrvaško. Zaradi povečanega števila nezakonitih prehodov meje so se mobilnim patruljam, ki delujejo v notranjosti države in od vstopa Hrvaške v schengen izvajajo tako imenovane izravnalne ukrepe, pridružile tudi patrulje, ki v bližini nekdanjih mejnih prehodov izvajajo poostrene nadzore.
Notranji minister je ob spremembi poudaril, da ne gre za vzpostavljanje notranje kontrole na meji, ampak za okrepljene izravnalne ukrepe. Osredotočili se bodo na odkrivanje in prijetje tihotapcev in druge čezmejne kriminalitete, ki se na teh območjih še toliko bolj pojavljajo. Policisti bodo izvajali nesistematične kontrole. “S temi ukrepi bomo še naprej zagotavljali visoko stopnjo varnosti prebivalkam in prebivalcem Slovenije,” je še pojasnil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje