Zaznali številne primere garij: bolezen je težko prepoznati

Slovenija 18. Feb 202514:51 4 komentarji
garje
Garje (Foto: Profimedia)

Na dermatovenerološki kliniki ljubljanskega kliničnega centra so v zadnjem času zaznali številne primere garij. Simptomi bolezni so nespecifični, zato se pogosto zgodi, da diagnozo postavijo pozno, okužba pa se širi naprej.

Na dermatovenerološki kliniki ljubljanskega kliničnega centra v zadnjih tednih zaznavajo številne primere garij. Gre za nalezljivo kožno bolezen, ki jo povzroča pršica, imenovana srbec (Sarcoptes scabiei).

Dermatologi opozarjajo, da sta za preprečevanje širjenja garij ključna pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje. Toda ker so simptomi garij nespecifični, se bolezen lahko zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Zato se pogosto zgodi, da diagnozo postavijo pozno, okužba pa se širi naprej.

“Garje lahko dobi vsak. Pogosteje se pojavljajo tam, kjer je gostota stanovalcev velika ter kjer ni pogojev za vzdrževanje osebne higiene, higiene perila in posteljnine,” bolezen opisujejo na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

V zadnjih letih smo poročali o izbruhu garij na radovljiški osnovni šoli in v mariborskem zaporu.

Po naših informacijah pri zdajšnjem povečanem številu primerov ne gre paciente, pri katerih bi bil vir okužbe en sam, ampak za primere iz več različnih krajev.

Scabies Mite
Pršica Sarcoptes scabiei, ki povzroča garje (Foto: Profimedia)

Kot pojasnjuje NIJZ, bolezen poteka tako, da odrasla samica omenjene pršice vrta rovčke v povrhnji plasti kože in vanje leže jajčeca. Vrta zlasti ponoči, ko postane koža topla, zato takrat tudi najbolj srbi. Pri zdravem človeku se po začetni okužbi postopoma razvije imunski odziv, ki vpliva na število pršic v koži. Pri osebah, ki imajo motnje imunskega odziva, pa okužba povzroči hude spremembe na koži.

Kakšni so simptomi

Prvi znak okužbe je običajno srbež, ki se pojavi iznenada in je izrazit predvsem ponoči oziroma ko se pacient segreje. Pri nekaterih ljudeh se srbenje ne pojavi, to so predvsem zelo stari ljudje in dojenčki.

Spremembe so v obliki rožnatih papul velikosti prosa, s krastico na vrhu. Običajno sta po dve in dve skupaj, kar predstavlja začetek in konec rovčka. Zaradi praskanja najdemo na koži opraskanine, drobne mehurčke, rdečino. Kožne spremembe najdemo predvsem tam, kjer je koža mehka in tanka, na primer med prsti, na notranji strani zapestja, na komolcu, kolenu, okrog popka …

Pomembno je, da okuženi zdravljenje začnejo čim prej. Ker so garje nalezljive, morajo na pregled k zdravniku tudi bolnikovi svojci in osebe, ki z njim živijo. Vsi se morajo zdraviti sočasno.

Za uspešno zdravljenje garij zdravniki običajno predpišejo kremo. Poleg tega je treba menjati in preprati perilo, oblačila in posteljnino in to večkrat ponoviti. Več informacij o simptomih lahko preberete v tem članku.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje