Po valu ogorčenja, ki ga je v svetu sprožila preusmeritev potniškega letala nad Belorusijo, je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko danes menil, da so napadi na njegovo državo prešli skrajno mejo.
“Kot smo napovedali, so tisti, ki nam želijo slabo, tako doma kot v tujini, spremenili svoje metode napadanja države,” je v nagovoru parlamentu danes dejal Aleksander Lukašenko. “Prešli so skrajne meje in presegli omejitve zdravega razuma in človeške morale,” je dodal. Zatrdil je, da je s preusmeritvijo letala ravnal zakonito in z namenom zaščite “svojih ljudi”. Kot popolno laž je zavrnil navedbe, da je lovec mig-19 potniško letalo prisilil v pristanek v Minsku, poročanje beloruske državne tiskovne agencije Belta povzema francoska AFP.
Poleg tega je Lukašenko Romana Protaseviča, ki je bil na letalu in so ga po pristanku prijeli, označil za terorista, ki da je v Belorusiji načrtoval “krvav upor”. Suverena pravice njegove države pa da je, da pripre svoje državljane.
V nasprotju s številnimi zahodnimi državami, ki razlog za preusmeritev letala vidijo v aretaciji Protaseviča, Rusija verjame pojasnilom beloruske strani. “Kremelj ne vidi razloga, zakaj ne bi zaupali izjavam beloruskega vodstva,” je danes novinarjem dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov. Kot je še naznanil, se bosta ruski predsednik Vladimir Putin in Lukašenko v petek sestala v ruskem Sočiju.
Spomnimo, letalo družbe Ryanair, ki je na poti iz Aten v Vilno v nedeljo letelo nad Belorusijo, je bilo zaradi domnevne grožnje z bombo, o kateri je pilota obvestila beloruska kontrola zračnega prometa, primorano v pristanek v Minsku, kjer so oblasti nato prijele opozicijskega aktivista Romana Protaseviča.
EU in ZDA napovedali nove sankcije
Sledil je val ogorčenih odzivov zahodnih držav, češ da gre pri preusmeritvi letala tako rekoč za državno ugrabitev in celo terorizem. Zvrstili so se številni pozivi k izpustitvi Protaseviča, ki mu zaradi obtožb organizacije množičnih nemirov grozi do 15 let zapora. Protaseviču očitajo organizacijo protivladnih protestov, ki so potekali v Belorusiji po lanskih predsedniških volitvah, na katerih so tisoči zahtevali odstop 66-letnega Lukašenka, ki vodi državo več kot dve desetletij.
Varnostni svet Združenih narodov bo na pobudo Francije, Irske in Estonije o Belorusiji razpravljal danes.
Tako v povezavi s spornimi volitvami kot nasilnim zatrtjem protestov in aretacijami, ki so sledile, sta Evropska unija in ZDA sprejeli že niz sankcij proti Belorusiji, po nedeljskem incidentu pa napovedujeta nove. Voditelji članic EU so že v ponedeljek pozvali k prepovedi prometa v zračnem prostoru EU za beloruska letala in uporabo evropskih letališč. Prav tako so pozvali letalske družbe v EU, naj se izogibajo preletom nad Belorusijo. Številne evropske družbe so se že odločile za to.
Belorusija v odgovor napoveduje svoje ukrepe proti zahodnim državam. Kot je danes dejal beloruski premier Roman Golovčenko, vlada pripravlja “zaščitne ukrepe”, ki da bodo za države z odkrito sovražno držo precej boleči. Navedel je uvedbo omejitev pri tranzitu, ni pa pojasnil, ali ima s tem v mislih transport blaga, nafte ali plina v Evropo. Omenil je tudi možnost embarga na uvoz, a prav tako brez navedbe, za katere proizvode. Kot je še dodal, Belorusija ne bo ukrepala prenagljeno.
Tihanovska nastopila v odboru Evropskega parlamenta
Voditeljica beloruske opozicije Svetlana Tihanovska je danes v nastopu pred zunanjepolitičnim odborom Evropskega parlamenta pozvala Unijo, naj okrepi pritisk na beloruskega predsednika, češ da dosedanje ukrepanje ni bilo zadostno.
“Predhodna strategija EU, da čaka in opazuje, ne deluje. Pristop počasnega stopnjevanja pritiska na Lukašenkov režim prav tako ni prispeval k spremembi njegovega ravnanja, temveč je vodil zgolj v še več zatiranja in nekaznovanosti,” je dejala. Kot konkretne ukrepe je Tihanovska Uniji med drugim predlagala ustavitev tujih investicij v Belorusiji, čimprejšnjo uveljavitev novega niza sankcij in prepoved uvoza različnih izdelkov iz Belorusije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!