Smrt kraljice Elizabete II. je še posebej pretresla prebivalce Velike Britanije. Ti so se množično zbrali pred Buckinghamsko palačo.
Solze v očeh, sklonjeni pogledi in cvetje – prenekatere Britance je pretresla vest o smrti kraljice Elizabete II. Številni so se zbrali pred uradnim kraljičinim domovanjem, Buckinghamsko palačo, nekateri pa so cvetje položili pred gradom Windsor.
“Počutim se žalostno. Nisem vedela, dokler nisem videla zastave [to so spustili na polovico droga, op. a.],” je za BBC pred Buckinghamsko palačo povedala 77-letna Sheila De Bellaigue. Bila je šokirana. Prav tako je dejala, da je bila kraljica Elizabeta II. čudovita monarhinja, ki jo bodo pogrešali.
“Zelo sem žalosten. Mislim, da je poosebljala britanski duh,” pa je povedal 23-letni študent Michael Hammond.
Več ljudi se je sicer že popoldne, ko se je razvedelo, da je kraljica Elizabeta II. pod nadzorom zdravnikov, zbralo pred njeno rezidenco Balmoral na Škotskem. Tam je kraljica umrla, njeno truplo pa bodo v naslednjih dneh odpeljali v London.
Nedaleč stran, na križišču Piccadilly Circus, so kraljičin portret medtem prikazali na velikem zaslonu. Ob njeni fotografiji sta letnica rojstva in smrti, tj. 1926 in 2022.
Podoba kraljice je med drugim prikazana na zaslonu v New Yorku.
Na smrt monarhinje, ki je umrla v 97. letu starosti, se je že odzvala britanska premierka Liz Truss. V prvem nagovoru po smrti kraljice je dejala, da so ob tej prelomni novici na Otoku potrti. Kraljico je opisala kot skalo, na kateri je bila zgrajena sodobna Britanija, njeno predanost pa kot zgled vsem. “Danes gre krona v roke našemu novemu monarhu Charlesu III.,” je naznanila. Ta je sporočil, da “med tem obdobjem žalovanja in spremembe mojo družino in mene tolaži dejstvo, da je bila kraljica tako zelo spoštovana in ljubljena”.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje