Pripadniki religiozne skupine Lev Tahor so se po odhodu iz Bosne in Hercegovine (BiH) zatekli v Severno Makedonijo, tudi tam pa so naleteli na neodobravanja domačinov, je za N1 povedal vodja skupine Uriel Goldman. Čeprav so našli nastanitvene kapacitete za 37 njihovih članov, so bili te zaradi pritiska javnosti, primorani zapustiti. Po pisanju tamkajšnjih medijev naj bi jih namestili v Skopje.
37 članov religiozne skupine Lev Tahor je nekaj dni bivalo v naselju v mestu Kumanovo v Severni Makedoniji. Ker pa je njihova navzočnost izzvala burne reakcije tamkajšnjih prebivalcev — nekaj posameznikov naj bi ponoči prihajala pred njihov nastanitveni objekt in vernike obmetavala z jajci in kamenjem, zaradi česar je morala posredovati tudi policija — so člane Lev Tahorja premestili na novo lokacijo. Kot poroča N1 BiH, so jih premaknili v Skopje.
Odzvalo se je celo tamkajšnje notranje ministrstvo in občane pozvalo k strpnosti in solidarnosti. “Te osebe spoštujejo vse zakone Severne Makedonije. Njihovo bivanje v državi je povsem legalno, tukaj pa so začasno. Lev Tahor ne predstavlja nikakršne nevarnosti, zato apeliramo na strpnost in solidarnost,” so zapisali v sporočilu ministrstva. Vodja Lev Tahora Uriel Goldman pa je za N1 BiH povedal, da so podvrženi pregonu.
“Zelo jim je težko”
“Skupina je zapustila hišo, v kateri je bila nastanjena. Člani so odšli v hotele, vendar v spremstvu policije. V treh hotelih niso dobili namestitve, saj so jim dejali, da prostih kapacitet več nimajo,” je situacijo pojasnil Goldman in dodal, da jim je po pogovoru s policijo vendarle uspelo najti prenočišče. “Želijo, da bi se naši ljudje počutili nedobrodošlo. Gre za pregon, bojim se tudi, da bi kdo doživel srčno kap. Nenehno jim govorijo, da morajo stran, čeprav so plačali najemnino za cel mesec. Prav tako jim nihče tega denarja ni vrnil. Zelo jim je težko,” je poudaril vodja.
Goldman prav tako ocenjuje, da se pripadniki njihove religiozne skupine v Severni Makedoniji ne počutijo dobrodošle in da je način, kako z njimi ravnajo, nepristojen in nehuman. Za konec je vodja še posredoval sporočilo za pristojne v Severni Makedoniji. Kot je povedal, razume, da so do njih sumničavi, vendar pa poziva h komunikaciji. “Morate biti bolj tolerantni in spoštljivi do ljudi, pa čeprav so videti drugače, govorijo drugače. Pomembno je, da z njimi ravnate kot z ljudmi. Takšen način ni lep in to je sramotno,” je še izpostavil.
**Avtorica članka: Aleksandra Tolj Ružić/N1 BiH
BiH zapustili pred desetimi dnevi
Skupina judov Lev Tahor je Bosno in Hercegovino (BiH) zapustila več kot pred desetimi dnevi, in sicer še pred iztekom brezvizumskega bivanja, spoštovali pa tudi zakonska določila o tujcih. Pripadniki religiozne skupine, ki jo pogosto opisujejo kot sekto, se na svojih poteh pogostokrat srečujejo z različnimi obtožbami in očitki. Rabin judovske skupnosti v Sarajevu Eliezer Papo je za N1 BiH denimo povedal, da gre za moderno skupino, ki pa ima nazadnjaške težnje. Ustanovil jo je Shlomo Helbrans leta 1988, v tem času pa so se pogosto selili – od Izraela do ZDA, nato v Kanado in Gvatemalo, Mehiko, na koncu pa še v Romunijo in BiH. Selijo se predvsem zaradi vpletanja socialnih služb v vzgojo njihovih otrok.
Kot je pojasnil rabin, je Helbrans sprejel “ideologijo puške”. Skupina pa nasprotuje obstoju države Izrael iz ideoloških, verskih in metafizičnih razlogov. Verjamejo, da bo judovsko trpljenje vodilo do božjega usmiljenja in da jih bo bog rešil sodobnih tegob. Prav tako menijo, da bo bog vzpostavil pravično kraljestvo na Zemlji in postavil tempelj. “Zelo so strogi – svoje otroke tepejo in jih zapirajo v shrambe. V ZDA tega niso dovoljevali, zato bežijo v države, v katerih se po njihovi oceni socialne službe manj vpletajo,” še razlaga Papo in dodaja, da so revna skupina, ki ves svoj čas posveča branju Tore.
“Preživljajo se s prostovoljnimi prispevki sorodnih skupin. Njihov vodja se je pred kratkim utopil med obrednim kopanjem v Mehiki, tako da trenutno nimajo nikogar na čelu,” je dejal rabin. Če imajo na primer na voljo trisobno stanovanje, v eni spalnici spijo starši, v drugi deklice, v tretji pa kot sardine fanti. “To za ameriško družbo ni sprejemljivo in verjamejo, da je treba te otroke dati v posvojitev. A to je poseben način življenja in verjamem v njihovo pravico, da tako živijo. Pridržujem pa tudi pravico vsaki državi, da se vplete v primeru psihične ali fizične zlorabe,” je zaključil rabin iz Sarajeva.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!