EU odobrila denar za projekte Federacije BiH, ne pa tudi za Republiko Srbsko

Svet 06. Jul 202312:37 1 komentar
Milorad Dodik
Milorad Dodik (Foto: PROFIMEDIA)

Medtem ko je odobrila nepovratna sredstva za Federacijo BiH, je Evropska unija zavrnila financiranje projektov, ki jih je prijavila Republika Srbska. Zavrnitev financiranja se je zgodila v času, ko je predsednik srbske entitete v BiH Milorad Dodik znova okrepil težnje po odcepitvi. V luči tega je Dodik že zagrozil z blokado sporazumov, ki bi omogočili izplačilo denarja Federaciji BiH.

Evropska komisija je konec junija odobrila 298 milijonov evrov nepovratnih sredstev za projekte, ki jih je prijavila Federacija Bosne in Hercegovine, ne pa tudi za projekte v Republiki Srbski.

Republika Srbska je prijavila osem projektov za obnovo vodovodne in kanalizacijske mreže, vendar Evropska komisija ni odobrila nepovratnih sredstev za niti enega od njih. Projekte so prijavile občine, ki jih večinoma vodijo kadri iz vladajoče stranke v srbski entiteti BiH Zvezi neodvisnih socialdemokratov (SNSD), ki jo vodi predsednik Republike Srbske Milorad Dodik.

In kako je EU pojasnila zavrnitev financiranja? Republika Srbska ni izpolnila potrebnih kriterijev, so sporočili iz delegacije EU v BiH. Spomnili so tudi, da je EU financiranje novih projektov v tej entiteti ustavila februarja lani po izbruhu politične krize zaradi sprejema neustavnega zakona – parlament v Banjaluki je namreč z glasovi poslancev vladajočih strank, zbranih okoli Dodikove SNSD sprejel zakon o ustanovitvi visokega sodnega in tožilskega sveta (VSTV) Republike Srbske, katerega namen je ločiti pravosodne organe te entitete od ustreznih institucij BiH. Takrat je EU ustavila financiranje dveh projektov na avtocesti.

V SNSD pa se nasprotno ne strinjajo z utemeljitvijo EU in menijo, da je EU zavrnila financiranje iz političnih razlogov. Dodik je zato že zagrozil z blokado sporazuma na ravni države. Mednarodne sporazume, med katere sodijo tudi pogodbe o financiranju z donatorskimi sredstvi in krediti za projekte lokalnih skupnosti, morajo namreč odobriti tudi vlada in parlament BiH ter tričlansko predsedstvo BiH. V vseh teh organih lahko predstavniki Dodikove SNSD vložijo veto na njihov sprejem.

Dodik je včeraj v Banjaluki sprejel madžarskega ministra za zunanje zadeve in trgovino Petra Szijjarta. Kot navaja N1 Sarajevu, je bil v sklopu srečanja predstavljen projekt za pomoč lokalnim pridelovalcem pri kmetijski mehanizaciji, ki ga financira madžarska vlada.

Peter Szijjarto, Milorad Dodik
Peter Szijjarto in Milorad Dodik (Foto: PROFIMEDIA)

Spomnimo, med svojim obiskom držav Zahodnega Balkana, je Banjaluko junija obiskal tudi madžarski premier Viktor Orban.

Informacija, da EU ni odobrila denarja za projekte Republike Srbske, prihaja v času novih odcepitvenih teženj Dodika. Parlament Republike Srbske je konec junija sprejel zakona o nepriznavanju odločitev ustavnega sodišča BiH in odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH. S tem se je odzval na odločitev ustavnega sodišča, ki je pred tem spremenilo pravilnik tako, da sodelovanje srbskega ustavnega sodnika ne bo več potrebno pri sprejemanju odločitev. Dodik je napovedal, da bo oba zakona podpisal, navaja N1 Sarajevo.

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt se je na podlagi pooblastil, ki jih ima, sicer odločil za razveljavitev spornih zakonov. Obenem je uvedel tudi spremembe kazenskega zakonika, po katerih bodo dejanja, ki kršijo ustavno ureditev države, v prihodnje obravnavali kot kaznivo dejanje. Dodik je napovedal, da bo kljub Schmidtovi odločitvi vztrajal pri sprejemanju zakonov za okrepitev delovanja srbske entitete in onemogočanje delovanja zveznih ustanov ter da predstavnikovih odločitev ne bo spoštoval, četudi mu zaradi tega grozi zapor.

Pogovori v mednarodni skupnosti, ki je vpletena v dogajanje v BiH, kot smo že poročali, potekajo tudi v smeri scenarija, ki predvideva, da Schmidt Dodika odstavi. Pristojnosti visokega predstavnika mednarodne skupnosti, ki v BiH deluje kot nekakšen varuh daytonskega sporazuma, mu namreč to omogočajo.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje