Evropska komisija je danes priporočila začetek pristopnih pogajanj za vstop Bosne in Hercegovine v Evropsko unijo, je v Evropskem parlamentu potrdila predsednica Komisije Ursula von der Leyen. Po njenem mnenju je namreč BiH pokazala, da lahko izpolni pogoje za članstvo, bo pa pred pridružitvijo morala narediti še dodaten napredek.
Že v ponedeljek so se razširile informacije, da naj bi Evropska komisija razmišljala o priporočilu za začetek pristopnih pogajanj za vstop Bosne in Hercegovine v Evropsko unijo. To je danes v Evropskem parlamentu potrdila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
BiH je po njenih besedah pokazala, da lahko izpolni pogoje za članstvo. “Odkar smo ji podelili status kandidatke, je Bosna in Hercegovina naredila občudovanja vredne korake naprej. V nekaj več kot enem letu je naredila večji napredek kot v celem desetletju,” je v Strasbourgu povedala von der Leyen.
Ob tem pa je ponovno izpostavila kanček dvoma, da bo BiH morala storiti še “dodaten napredek, da se bo lahko pridružila naši Uniji”. “Vendar pa ta država kaže, da lahko izpolni pogoje za članstvo in upe državljanov po pridružitvi naši družini. Zato bomo danes Svetu EU priporočili začetek pristopnih pogajanj z Bosno in Hercegovino,” je poudarila predsednica Komisije.
To je komisija na popoldanskem kolegiju komisarjev tudi storila. Obenem je priporočila, da države članice okvir za pogajanja z BiH, ki bo podlaga za vsebinska pogajanja, potrdijo, ko bo ta sprejela še nekatere nadaljnje ukrepe.
Poročilo o napredku BiH, ki vključuje tudi priporočilo za začetek pogajanj, bodo prihodnji torek najprej obravnavali ministri članic za evropske zadeve. O začetku pogajanj pa bodo odločali voditelji držav članic na vrhu 21. in 22. marca.
Dodala je, da je sporočilo, ki prihaja iz BiH, jasno, zato mora biti jasno tudi sporočilo EU. “Prihodnost Bosne in Hercegovine je v naši Uniji,” je dejala in požela aplavz evropskih poslancev.
Komisija je v torek predstavila tudi predloga okvirjev za pristopna pogajanja z Ukrajino in Moldavijo, ki bosta vsebinska podlaga za pogovore o pridružitvi teh dveh držav kandidatk uniji, so danes sporočili v Bruslju. Zdaj jih bo obravnaval Svet EU, v katerem so zastopane države članice. Kot so pojasnili, osnutka okvirjev opredeljujeta načela, na katerih bodo temeljila pogajanja, njihovo vsebino in potek. “Cilj pogajanj je, da Ukrajina in Moldavija v celoti sprejmeta evropski pravni red ter zagotovita njegovo polno izvajanje,” so zapisali na Komisiji.
V BiH enoglasno pozdravili priporočilo Bruslja za začetek pristopnih pogajanj
Politični voditelji v BiH odločitev pozdravili. Poudarili so, da so glavna vrata v EU zdaj odprta. “Politika pogovorov, kompromisov ter izogibanja populističnemu pregrevanju in vsakodnevnemu razkazovanju lažnega patriotizma je očitno prinesla velik rezultat. Smo na zdaj že vidnem robu začetka pogajanj z EU, kar je bil naš desetletja trajajoči cilj,” je napoved predsednice Evropske komisije danes pozdravil premier entitete Federacije BiH Nermin Nikšić na družbenem omrežju Facebook.
Predsedujoča svetu ministrov Bosne in Hercegovine Borjana Krišto je današnjo napoved predsednice Evropske komisije ocenila kot pozitivno, a poudarila, da morajo počakati še na končno odločitev Evropskega sveta. “Verjamem, da bodo vse države članice pozitivno ocenile to, kar so institucije BiH naredile v zadnjih 13 mesecih. Dosegli smo zadosten napredek, vendar gremo naprej. Imamo obveznost, da nadaljujemo delo,” je še dejala.
Odločitev Evropske komisije je danes na družbenem omrežju X pozdravil tudi predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik, a dodal, da ta brez datuma ne pomeni veliko. Politični vodja bosanskih Srbov je na omrežju X še zapisal, da je “začetek pogajanj rezultat ogromnega in ključnega prispevka Republike Srbske v tem procesu”. Dodal je tudi, da je evropska pot pomembna, ker predstavlja “izpolnitev velikega nacionalnega cilja – življenje Srbov v gospodarskem in političnem prostoru brez meja”.
Dodik se je danes še posebej zahvalil Madžarski, Srbiji, Slovaški, Avstriji, Hrvaški in Sloveniji, kot sogovornikom, ki popolnoma razumejo dejstvo, da je BiH “majhna EU”. Obenem je sporočil, da BiH lahko deluje in gre naprej le, če noben interes ni izključen, ampak je vključen v enačbo.
Fajon pozdravila priporočilo Bruslja
Zunanja ministrica Tanja Fajon je pozdravila današnjo napoved predsednice Evropske komisije.
“Kot dolgoletno podpornico integracije BiH v EU me veseli priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj z BiH. Zelo zasluženo,” je zapisala.
Dodala je, da je zdaj na voditeljih članic, da na vrhu prihodnji teden dajo dokončno zeleno luč za začetek pogajanj. Slovenija bo še naprej odločno podpirala BiH, je še dodala.
Tudi predsednik vlade Robert Golob je BiH čestital in dejal, da se veseli priporočila Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj z BiH. Poudaril je, da je EU s tem prepoznala napredek, ki ga je BiH naredila na svoji evropski poti in dodal, da BiH na prihajajočem Evropskem svetu lahko računa na glas Slovenije, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Prepričan je, da odprtja pogajanj ne bi bilo brez podelitve statusa kandidatke BiH decembra 2022, ki je bila tudi plod slovenske iniciative.
Evroposlanci o velikem uspehu Slovenije
Zadovoljni so tudi slovenski evroposlanci. Kot je ob robu plenarnega zasedanja dejal Klemen Grošelj (Renew/Svoboda), je sicer treba priznati, da napredek BiH ni popoln, se pa sprejema zakonodaja o konfliktu interesov in o sodstvu, ki sta pomembna mejnika pri začetku pogajanj. Ob tem je izrazil upanje, da bo Svet EU držal besedo in bo sledil priporočilom komisije.
“Ta korak komisije je bil pričakovan in upam, da mu bodo sledili tudi voditelji držav članic,” pa je dejal Franc Bogovič (EPP/SLS). Ocenil je še, da je pot približevanja uniji priložnost tudi za entitete v BiH, da se izognejo nekaterim neracionalnim korakom in se približajo uniji. Tu je poleg pripravljenosti unije potrebna tudi pripravljenost držav Zahodnega Balkana, je poudaril.
Matjaž Nemec (S&D/SD) pa je dejal, da gre za zelo pomemben korak za BiH, Slovenijo in EU z vidika varnosti. Ključno sporočilo Sarajeva je po njegovem mnenju, da so ob sprejetju pomembne zakonodaje v zadnjem obdobju v BiH prevladale evropske sile nad nacionalnimi. Dejal je še, da je pomembno, da državljani BiH vidijo evropsko perspektivo.
Vsi trije evroposlanci so v odzivih izpostavili, da je napoved o začetku pristopnih pogajanj tudi velik uspeh Slovenije, ki je velika zagovornica začetka pogajanj z BiH.
BiH leta čakala na odločitev komisije
Evropska komisija bo sprejela poročilo o napredku BiH na poti v EU, ki bo podlaga za odločanje o začetku pristopnih pogajanj na zasedanju voditeljev držav članic konec prihodnjega tedna. Še pred tem bodo poročilo prihodnji torek obravnavali ministri članic EU za evropske zadeve.
BiH je prošnjo za članstvo v EU vložila februarja 2016. Evropska komisija ji je nato leta 2019 postavila 14 pogojev, ki bi jih morali izpolniti za status kandidatke. Spomnimo, voditelji EU so nato sredi decembra lani podprli začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in Moldavijo. Tedaj je bilo čutiti nekaj slabe volje, saj tega niso storili tudi za BiH, ki sicer še ni izpolnjevala določenih pogojev.
Evropski diplomati in uradniki opozarjajo, da ni verjetno, da bi konsenz 27 držav članic, ki je potreben za uradni začetek pristopnih pogajanj, dosegli pred junijskimi volitvami v Evropski parlament.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje