
Hrvaška pripravlja zakonske spremembe, s katerimi naj bi črne gradnje postale kaznivo dejanje, hkrati pa naj bi poenostavili postopke za enostavnejše gradnje. Namen reforme je boljše varovanje prostora in učinkovitejši nadzor nad nezakonito gradnjo, ki je v Istri še posebej razširjena.
Oglaševanje
Na Hrvaškem načrtujejo strožje kazni za črne gradnje in okrepljen nadzor na področju gradbeništva, po drugi strani pa tudi poenostavitev postopkov za enostavnejše gradnje. Črne gradnje bodo, če bodo predlagane zakonske spremembe sprejete, obravnavali kot kaznivo dejanje.
Na Hrvaškem je v javno obravnavo pred dnevi prišel predlog novega zakona o gradnji. Zakon je del gradbene reforme, ki jo načrtuje ministrstvo za prostorsko ureditev, gradbeništvo in državno premoženje pod vodstvom Branka Bačića in zajema tudi spremembe zakona o prostorski ureditvi in kazenskega zakonika.
Oglaševanje
"S temi spremembami zakonodaje želimo zagotoviti učinkovitejše prostorsko načrtovanje in enostavnejšo gradnjo, hkrati pa močneje zaščititi prostor pred degradacijo. Postopki bodo za državljane in investitorje jasnejši, hitrejši in dostopnejši, država pa bo končno imela učinkovita orodja za obračun z nelegalnimi graditelji," je po poročanju hrvaškega Večernjega lista povedal Bačić.
Nezakonita gradnja vnešena v kazenski zakonik
Napovedal je še, da bo nezakonita gradnja vnešena v kazenski zakonik, in to ne glede na lokacijo gradnje. Doslej je bil kazenski pregon mogoč v primeru gradnje v naravnih parkih ali na pomorskem dobru. V vseh drugih primerih je šlo za prekršek ali upravni postopek.
Oglaševanje
Predsednik istrske županije Boris Miletić je v sredo po poročanju hrvaške javne radiotelevizije HRT podprl načrtovane zakonske spremembe.
"Napovedane spremembe so natanko tisto, kar že več let zahtevam, natančneje od decembra 2021, da bi zaščitil istrski prostor," je dejal.
Tiste, ki gradijo nezakonito, je po njegovem prepričanju treba strožje kaznovati, saj se s tem pošilja jasno sporočilo vsem drugim, da nezakonitega uničevanja prostora ne bodo trpeli.
Oglaševanje
V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj. Med lastniki so tako Hrvati kot tujci, med njimi Slovenci, Nemci, Avstrijci in Italijani.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Najbolj brano
Oglaševanje
Oglaševanje