Kitajska bo povečala svoje proizvodne zmogljivosti in izdatke za obrambo, je na letnem zasedanju ljudskega kongresa v Pekingu obljubil kitajski predsednik Ši Džinping. Izpostavil je tudi, da se Kitajska ne more zanašati na tuje trge. Na letnem kongresu bodo Šiju podelili že tretji petletni mandat na čelu države in potrdili novo vlado.
Kitajski predsednik Ši Džinping je na letnem zasedanju ljudskega kongresa v Pekingu obljubil, da bo povečal kitajske proizvodne zmogljivosti, so danes poročali kitajski državni mediji. Kot je dejal, mora biti Kitajska sposobna poskrbeti sama zase, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Vedno sem trdil, da sta za Kitajsko ključni dve področji: eno je varovanje naše ‘riževe sklede’, drugo pa vzpostaviti močan proizvodni sektor,” je po poročanju državnega časnika People’s Daily dejal Ši. Kitajski voditelj je govoril tudi o potrebi po zagotavljanju visokokakovostne proizvodnje, ki bo “inovativna, usklajena, zelena, odprta in skupna”.
“Kot velik narod z 1,4 milijarde ljudmi se moramo zanesti nase,” je poudaril in dodal, da se ne morejo zanašati na tuje trge, da jih bodo rešili.
Letno zasedanje kitajskega ljudskega kongresa se je začelo v nedeljo in bo trajalo do 13. marca. Na njem bo približno 3.000 delegatov po pričakovanjih voditelju Šiju podelilo tretji petletni mandat na čelu države. Ši je sicer oktobra lani od centralnega komiteja kitajske komunistične partije že prejel nov mandat na položaju generalnega sekretarja partije in poveljnika kitajskih oboroženih sil.
Po napovedih Pekinga bodo na zasedanju potrdili tudi novo vlado, v nedeljo pa so že naznanili cilj petodstotne gospodarske rasti ter povečanje izdatkov za obrambo. Kitajski obrambni proračun, ki je drugi najvišji na svetu za proračunom ZDA, naj bi tako letos znašal okoli 1,55 bilijona juanov oziroma 211 milijard evrov.
Preberite še: “Kitajska vojaška modernizacija bo pozitivna za ohranjanje svetovnega miru”
Odhajajoči kitajski premier Li Kečjang je ob tem v nedeljo opozoril na “naraščajoče grožnje” iz tujine. Odločno se je izrekel proti neodvisnosti Tajvana in pozval k “mirni združitvi” tega otoka s Kitajsko.
Odnosi med Pekingom in Washingtonom so sicer na najnižji ravni po dolgem času. V zadnjih letih sta bili državi večkrat v sporu zaradi trgovine, človekovih pravic, Tajvana in drugih vprašanj, prejšnji mesec pa so se odnosi še poslabšali, ko so ZDA sestrelile kitajski balon, ob čemer je Peking odločno zanikal ameriške trditve, da naj bi bil balon namenjen vohunjenju.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!