Vsaj dva vodilna človeka ruske vojske se od konca tedna, ko je šef Wagnerja Jevgenij Prigožin vodil oboroženi upor, nista pojavila v javnosti. Ugibanja, kje sta oziroma ali sta pridržana, so v tujih medijih vse glasnejša.
Po sobotnem oboroženem uporu, s katerim je šef plačancev podjetja Wagner Jevgenij Prigožin nameraval strmoglaviti ruski vojaški vrh, se javnost sprašuje, kje sta vodilna ruska generala – načelnik generalštaba ruske vojske Valerij Gerasimov in prvi mož ruskega letalstva Sergej Surovikin, nekdanji poveljnik ruskih sil v Ukrajini.
Potem ko je minuli konec tedna Prigožin zahteval njegovo izročitev, se Gerasimov ni pojavil v javnosti oziroma na državni televiziji, navaja tiskovna agencija Reuters. Prav tako ni bil od 9. junija omenjen v sporočilih za javnost ruskega obrambnega ministrstva. Gerasimov, ki bdi nad tako imenovano posebno vojaško operacijo v Ukrajini, po navedbah zahodnih analitikov skrbi tudi za enega od treh “jedrskih kovčkov” Rusije.
Nemalo ugibanj je namreč med drugim sprožila hitrost, s katero je Wagner minuli konec tedna zavzel oziroma prečkal obsežna ozemlja na jugu Rusije, navaja STA. Številni ruski uradniki naj bi bili namreč z njim tesno povezani.
Neznanka pa ni le to, kje je Gerasimov, temveč tudi, kje je njegov namestnik, general Sergej Surovikin, znan tudi kot general Armageddon (vzdevek je dobil zaradi agresivnih taktik, ki so jih sile pod njegovim poveljstvom uporabile v času vojne v Siriji). Nazadnje se je v javnosti pojavil v soboto, ko je prek posnetka šefa Wagnerja pozval, naj zaustavi upor. Na videu je bil videti izčrpan, poleg tega pa krožijo še ugibanja, ali je morebiti govoril pod prisilo.
Ameriški The New York Times je – sklicujoč se na podatke ameriških obveščevalcev – poročal, da naj bi Surovikin vnaprej vedel, da Prigožin pripravlja upor, ruske oblasti pa da ga zdaj preiskujejo. Ali to drži, v Kremlju niso potrdili. Potem, ko so v sredo komentirali, da zadevo spremljajo špekulacije in govorice, danes na vprašanja o Surovikinu niso želeli odgovarjati in so novinarje pozvali, naj vprašanja naslovijo na rusko ministrstvo za obrambo.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov prav tako ni podal jasnega odgovora na vprašanje, ali ruski predsednik Vladimir Putin Surovikinu še zaupa. Povedal je, da je Putin doslej sodeloval z obrambnim ministrom in načelnikom generalštaba, ki sta višje po rangu.
Po informacijah, do katerih se je dokopal Reuters, zahodni obveščevalci menda ne vedo zagotovo, ali je Surovikin dejansko na kakršenkoli način sodeloval pri uporu. Velja pa za Prigožinovega podpornika.
Ali so oblasti Surovikina aretirale ali ne, uradno ni znano. Da je temu tako, sta poročala različica časopisa Moscow Times v ruskem jeziku in eden od vojaških blogerjev; nekateri drugi vojaški komentatorji pa so navajali, da je Surovikina, enako kot druge visoke častnike, zasliševala obveščevalna služba FSB. In sicer z namenom, da bi preverjala njihovo zvestobo, še navaja Reuters.
Vse N1ajboljše: Kaj se dogaja v zakulisju N1?
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje