Mineva leto dni od uničujočega potresa v Turčiji in Siriji. Čeprav so bile prve napovedi turške vlade, da bo obnova hitra, po enem letu ljudje živijo v zabojnikih, saj si ne morejo privoščiti najema oziroma nakupa stanovanja. V Istanbulu vladi očitajo, da ovira preventivno pripravo na prihodnje potrese.
V Turčiji in Siriji so se pred enim letom zatresla tla, posnetki uničujočega potresa pa so takrat zakrožili po svetu. 6. februarja 2023 je udaril sunek z magnitudo 7,8, za tem je sledil popotresni sunek z magnitudo 7,5.
Recep Tayyip Erdogan je v sporočilu na omrežju X izpostavil, da jih tragedija “še vedno žge v srcu tako sveže kot prvi dan” in ocenil, da je turški narod uspešno prestal to bolečo in zgodovinsko preizkušnjo. Zagotovil je, da njegova vlada ne bo počivala, dokler ne bodo obnovili vseh porušenih mest in bodo vsi prizadeti prebivalci imeli dom.
Razdejanje in uničenje pa je po enem letu še vedno močno opazno. Deli mesta Hatay so namreč videti, kot da se je potres zgodil včeraj. Mnoge stavbe še vedno čakajo na rušenje. V starodavnem mestu Antakya je prav tako le malo znakov življenja.
Po uradnih podatkih je potres samo v 80-milijonski Turčiji prizadel 14 milijonov ljudi. Uničenih je bilo več kot 850.000 stanovanj. In čeprav so veliko ruševin že odstranili, je obnova počasna.
Ceste med prizadetimi mesti zdaj poseljujejo t. i. kontejnerska mesta, ki bodo najverjetneje ostala stalna. V zabojnikih živi skoraj 700.000 preživelih. Eden od njih je za CNN povedal, da si zaradi velikega povpraševanja po stanovanjih s plačo delavca v tovarni ne more privoščiti najema stanovanja, zato zdaj z družino živijo v zabojnikih. “Dokler nam vlada ne bo dala stanovanja, bomo morali ostati tukaj,” je dejal.
Slovenski Unicef je s slovenskimi darovalci za otroke in družine iz Sirije in Turčije zbral več kot 350.000 evrov pomoči. V Siriji humanitarno pomoč še vedno potrebuje skoraj 7,5 milijona otrok, v Turčiji pa 3,2 milijona otrok potrebuje pomoč v obliki osnovnih storitev.
Pomanjkanje stanovanj ogromno, gradnja pa počasna
Erdogan se je lani zavezal, da bodo zgradili 650.000 novih stanovanj, od tega 319.000 v enem letu. Realnost je zdaj drugačna. Vlada je kasneje obljubila, da jih bo 75.000 dokončanih v naslednjih dveh mesecih, a kaže, da jih bo v danem roku številka pod 20.000.
Tamkajšnje ministrstvo za pravosodje je od potresa do danes zaradi kršitev gradbenih predpisov obsodilo 267 gradbenikov. Po poročanju CNN naj bi mnogi prizadeti v potresu živeli v novejših zgradbah, ki so jih prodajali kot potresno varne, a niso dosegale gradbenih standardov.
Vlada je bila po potresu deležna ostrih kritik zaradi počasnega odziva na nesrečo. Mnogi so ji očitali tudi ohlapno izvajanje gradbenih predpisov in zamude pri obnovi stanovanj.
Nezadostna pa naj bi bila tudi preventiva. Župan Istanbula Ekrem Imamoglu se med drugim javno pritožuje, da Erdoganova vlada ovira priprave na prihodnje potrese. Tudi Istanbul je namreč neposredno ogrožen. Veliko stanovanj v mestu je zgrajenih pred letom 1999, ko je neposredno bližino mesta stresel potres z magnitudo 7,4.
V potresu v Turčiji je pred enim letom umrlo več kot 50.000 ljudi, prav tako na tisoče v Siriji. Iz te države so informacije bolj skope. Prav tako ni znano, kako poteka popotresna obnova. Tudi eno leto po potresu je veliko ljudi še vedno pogrešanih.