Medvedov pri nas že preveč, Italijani nam hočejo dati še svoje

Svet 22. Apr 202314:11 1 komentar
Medved
PROFIMEDIA

Italijansko ministrstvo za okolje želi po tem, ko je italijanskega tekača ubila medvedka, zmanjšati število medvedov v pokrajini Trentinsko. Presežek živali želi premestiti v tujino, za sprejem pa bo italijanski minister za okolje zaprosil tudi slovenske oblasti.

Italijansko ministrstvo za okolje želi nekatere medvede s Trentinskega premestiti v tujino. Minister za okolje Gilberto Pichetto Fratin je v petek po srečanju s predsednikom pokrajine Trentinsko Mauriziom Fugattijem in okoljevarstveniki v Rimu napovedal, da bo za sprejem nekaj medvedov zaprosil slovenske oblasti, poročajo tuje tiskovne agencije.

V Italiji se je razprava o sobivanju medvedov in ljudi razplamtela, potem ko je medvedka JJ4 v začetku meseca v gozdu na Trentinskem ubila 26-letnega tekača. Oblasti te pokrajine si prizadevajo za odstrel medvedke, ki je junija lani na območju gore Peller že napadla očeta in sina, in želijo na splošno močno zmanjšati razširjenost medvedov na območju.

Po besedah predsednika Trentinskega Fugattija, ki jih povzema avstrijska tiskovna agencija APA, bi bilo treba populacijo medvedov zmanjšati za 70, denimo tako, da bi jih preselili na druga območja. Združenja za zaščito živali so kritična tudi do teh načrtov.

Minister Pichetto Fratin je v petek omenil, da bo za sprejem nekaj medvedov zaprosil Slovenijo, od koder so medvedi prišli na območje. 17-letna medvedka JJ4 je namreč potomka dveh slovenskih medvedov, ki so ju na Trentinsko pripeljali iz Slovenije leta 2000 in 2001 v okviru projekta EU Life Ursus.

“Treba jih je preseliti, kamor se bo dalo. Zdaj imamo nekaj stikov, videli bomo, kam bi jih lahko preselili in na kakšen način,” je še dejal minister po poročanju agencije Ansa.

S težavami zaradi povečane populacije medvedov se sicer sooča tudi Slovenija. Ministrstvo za naravne vire in prostor je ta mesec izdalo odločbo z dovoljenjem za odvzem iz narave 230 rjavih medvedov. Populacijo rjavega medveda v Sloveniji želijo s trenutnih 1.100 v prihodnjih letih zmanjšati na 800.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje