Vlada Giorgie Meloni prejela zaupnico poslanske zbornice

Svet 25. Okt 202213:29 > 21:00 1 komentar
giorgia meloni,
REUTERS/Remo Casilli

Na glasovanju o zaupnici v poslanski zbornici je vlada Giorgie Meloni pričakovano dobil potrebno podporo. V sredo bo o zaupnici odločal še senat, kjer uspeh prve italijanske premierke prav tako ni pod vprašajem.

Pred italijanskimi poslanci v poslanski zbornici je bilo danes glasovanje o zaupnici vlade Giorgie Meloni, ki jo je pričakovano prejela. Za zaupnico je glasovalo 235, proti pa je bilo 154 poslancev 400-članske zbornice. Ostali poslanci so bili vzdržani ali pa se glasovanja niso udeležili. V sredo bodo o zaupnici odločali še v senatu.

Prva italijanska premierka je predstavnike v poslanski zbornici nagovorila popoldne. V dobro uro trajajočem nagovoru je zatrdila, da je Italija del Evrope in zahodnega sveta, da bo glede Ukrajine ostala zanesljiva partnerica Nata, bo pa upoštevala tudi nacionalne interese. “Popuščanje izsiljevanju ruskega predsednika Vladimirja Putina glede energije ne bo rešilo problema, temveč bi zgolj odprlo pot za nove zahteve in izsiljevanje,” je poslancem dejala premierka Meloni.

Njena koalicijska partnerja vodja Lige Matteo Salvini in vodja stranke Naprej Italija Silvio Berlusconi, sta sicer znana po dvomih glede evropske politike do Rusije, Meloni pa je že pred volitvami zatrjevala, da njena vlada glede Ukrajine ne bo spreminjala stališč. Pri tem je vztrajala tudi prejšnji teden, ko je v javnost prišel zvočni posnetek pogovora, v katerem njen koalicijski zaveznik Berlusconi za vojno v Ukrajini okrivi predsednika Ukrajine Volodimirja Zelenskega. Besede vodje stranke Naprej Italija v zvezi z vojno v Ukrajini niso nepomembne, saj novi zunanji minister Antonio Tajani prihaja prav iz vrst Berlusconijeve stranke.

Meloni se je v prvem nastopu pred poslanci zahvalila tudi predhodniku Mariu Draghiju ter dejala, da na svojih ramenih čuti težo dejstva, da je prva ženska na položaju predsednice italijanske vlade, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Dejala je, da morda vsem ne bodo všeč vsi predlogi nove vlade, ampak ta bo delovala v skladu z zavezami, ki jih je dala ljudem. “Volilci so se jasno izrekli za desnosredinsko koalicijo in obljube bomo držali. Vem, da opozicijske stranke ne marajo naših predlogov, ampak odločeni smo izvesti svoj vladni program,” je dejala. Glede priseljevanja je napovedala, da si bodo prizadevali ustaviti nezakonite prihode migrantov iz Afrike v Italijo. “Ta vlada želi ustaviti trgovino z ljudmi,” je dejala.

Njeno desno vlado so nekateri v Evropi sprejeli z nezaupanjem, vendar pa po njenih besedah nihče ne bi smel pod vprašaj postavljati demokratične podlage, na kateri je bila izvoljena.

Zanikala je vsakršne simpatije do fašizma. “Nikoli nisem gojila simpatij do nedemokratičnih režimov. Do nobenega režima, vključno s fašizmom,” je zatrdila. “Niti za centimeter ne bomo odstopili od demokratičnih vrednot, borili sem bomo proti vsem oblikam rasizma, antisemitizma, proti političnemu nasilju in diskriminaciji,” je dejala. Tisti v tujini, ki pravijo, da bodo pozorno spremljali delo italijanske vlade, ne spoštujejo italijanskega naroda, je dejala. “Italija je del Zahoda, je zibelka svobode in demokracije,” je dodala.

Ob tem pa je zatrdila, da bo vlada vselej v ospredje postavljala italijanske nacionalne interese. “Ne želimo sabotirati EU, temveč jo želimo narediti bolj učinkovito,” je dejala. Poudarila je, da bo njena država spoštovala pravila in jih pomagala spreminjati. EU ne sme biti elitni krog ali delniška družba, temveč skupen dom evropskih narodov, je dejala.

Zavzela se je za ustavno reformo in uvedbo predsedniškega sistema v Italiji, kar pomeni, da bi predsednika volili na neposrednih volitvah, tako kot pri nas. “O tem želimo govoriti z vsemi političnimi silami,” je dejala.

Vodja postfašističnih Bratov Italije Meloni je v soboto prisegla kot prva italijanska premierka. Vlado je sestavila skupaj z Ligo in stranko Naprej Italija. Na predčasnih volitvah 25. septembra so stranke desnega pola dobile absolutno večino v obeh domovih parlamenta. Vlada ima 24 ministrstev, do konca tedna pa naj bi imenovali še 31 državnih sekretarjev.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje