Nova študija: omikron bi lahko povzročil blažji potek bolezni

Koronavirus 22. Dec 202121:34 > 21:59 1 komentar
omikron
PROFIMEDIA

Po preliminarnih študijah, ki prihajajo iz Velike Britanije in Južne Afrike, bi lahko bil nov val, ki ga povzroča koronavirusna različica omikron, milejši.

Prvi podatki iz Velike Britanije kažejo, da po okužbi z omikronom bolnišnično zdravljenje potrebuje manj ljudi kot pri drugih različicah koronavirusa. To zmanjšanje hospitalizacij ocenjujejo na nekje med 30 in 70 odstotki, poroča BBC.

Zaradi hitrega širjenja nevarnost za zdravstveni sistem ostaja

Skrb še vedno ostaja, saj lahko veliko število dnevno potrjenih primerov vseeno preveč obremeni zdravstvene sisteme. Omikron se namreč po vseh do zdaj znanih podatkih zelo hitro širi in to bi lahko izbrisalo dejstvo, da morda povzroča blažji mpotek bolezni.

V škotski študiji so sledili okužbam s to različico in številu hospitalizacij. Če bi se omikron “vedel” enako kot delta, bi lahko v bolnišnicah pričakovali 47 ljudi, a so jih hospitalizirali samo 15.

Raziskovalci so tako opazili približno dvotretjinsko zmanjšanje v številu tistih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. A avtorji opozarjajo, da je bilo v študijo vključenih malo primerov in ogroženih skupin ljudi.

Dr. Jim McMenamin, ki je vodja škotskega nacionalnega inštituta za javno zdravje, je izsledke študije označil za dobro novico. Kljub temu je opozoril, da ne smemo prehitevati.

Na blažji potek bolezni kaže tudi študija iz Južne Afrike

Na to, da bi lahko bil potek bolezni pri novi koronavirusni različici blažji, po pisanju BBC kaže tudi študija iz Južne Afrike. Kot so ugotovili tamkajšnji raziskovalci, je verjetnost za to, da bodo okuženi potrebovali bolnišnično zdravljenje, pri omikronu za od 70 do 80 odstotkov manjša kot pri drugih različicah in v drugih valih. Pri tistih bolnikih, ki morajo zaradi okužbe v bolnišnico, pa ni razlike pri izidu zdravljenja.

“Prepričljivo, naši podatki res kažejo pozitivno zgodbo o zmanjšanji resnosti omikrona v primerjavi z drugimi različicami,” je po poročanju BBC dejal profesor Cheryl Cohen z Nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni v Južni Afriki.

Blažji potek bolezni pri omikronu naj bi bil posledica kombinacije lastnosti te različice, pa tudi visoke ravni imunosti zaradi cepljenja ali okužb s prejšnjimi različicami.

Po analizi, ki jo je opravil Imperial College London, so mutacije pri omikronu poskrbele, da povzroča blažji potek bolezni kot različica delta. Raziskovalci so po poročanju BBC zapisali, da so možnosti obiska urgence pri različici omikron za 11 odstotkov nižje, tudi če oseba ni cepljena ali covida ni prebolela. Zaradi velika števila cepljenih in prebolevnikov pa to velja za malo število ljudi, še navaja študija iz Velike Britanije. Glede na imunost v populaciji to pomeni od 25 do 30 odstotkov manj obiskov urgence zaradi omikrona in okoli 40 odstotkov manjšo potrebo po hospitalizaciji, ki je daljša od enega dneva.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje