Ameriška revija Time vsako leto pripravi seznam stotih najvplivnejših ljudi na svetu. Vsako leto zaprosi kulturne in politične ikone, naj izpostavijo tiste, ki so v zadnjem letu spreminjali svet. Na seznam pa se na koncu uvrsti na desetine imen iz sveta umetnosti, športa, politike in zabave.
Nekatera imena na letošnjem seznamu niso presenečenje: nekdanji bejzbolski zvezdnik Alex Rodriguez se je razpisal o nogometašu Patricku Mahomesu. Igralka Amy Poehler je pisala o Mayi Rudolph. Transspolna aktivistka Raquel Willis je pisala o igralcu Elliotu Pageu. Beninska glasbena legenda Angelique Kidjo je pisala o nigerijskem umetniku Burna Boyu, ta pa o raperju 21 Savageu. Dua Lipa, Taraji P. Henson in Colman Domingo imajo prav tako mesto na seznamu.
Nekatera imena pa so manj znana.
Med njimi je CNN izpostavil predsednika sindikata zaposlenih v avtomobilski industriji (UAW) Shawna Faina. Predsedniku ZDA Joeju Bidenu so več mesecev v spominu ostale Fainove besede, da so na prvem mestu sindikata njegovi člani, na prvem mestu države pa ljudje. Fainu je lani uspelo izpogajati zgodovinsko zvišanje plač, ki so mu sledila tudi podjetja, katerih zaposleni niso člani sindikata. Zdaj pa se Fain bori za štiridnevni oziroma 32-urni delovni teden. “Spominjata nas, da imajo od zmage sindikatov koristi vsi delavci,” je zapisal Biden.
Najmlajša oseba na seznamu je 25-letni palestinski fotograf Motaz Azaiza. Štiri mesece je za milijone sledilcev na Instagramu objavljal fotografije in kroniko vojne v svoji rodni Gazi, je zapisala novinarka revije Time Yasmeen Serhan. “Družine, ki so bile pregnane s svojih domov, ženske, ki žalujejo za bližnjimi, moški, ujet pod ruševinami. Njegove slike so omogočile vpogled v Gazo, s katerim so lahko tekmovali le redki predstavniki mednarodnega tiska, ki jim je bil dostop do Gaze skoraj prepovedan,” je zapisala. Azaiza je poročal kljub veliki nevarnosti, s katero se soočajo novinarji na tem območju. Fotograf je bil z območja evakuiran januarja.
Ko je Jenni Hermoso s špansko žensko reprezentanco lani poleti osvojila svetovno prvenstvo v nogometu, je bila zadnja stvar, ki jo je pričakovala, poljub šefa. Predsednik španske nogometne zveze Luis Rubiales je namreč zgrabil Hermoso za obraz in jo poljubil. To je sprožilo razpravo o spolnem nadlegovanju. Fifa je Rubialesu izrekla triletno prepoved nastopanja, Hermosa pa je januarja pričala proti nekdanjemu predsedniku v preiskavi spolnega napada.
Sakshi Malik je prva in edina indijska rokoborka, ki je osvojila olimpijsko medaljo. Vendar je konec lanskega leta opustila ta šport. Malikova je bila del odmevne skupine, ki je zahtevala aretacijo in odstop Brij Bhushana Sharana Singha, pomembnega člana parlamenta in nekdanjega vodje indijske rokoborske zveze, ki je bil obtožen spolnega nadlegovanja športnic, je pojasnila filmska ustvarjalka Nisha Pahuja. Boj je pritegnil pozornost celotnega sveta, na koncu pa je policija Singha obtožila napada, zalezovanja in spolnega nadlegovanja. Čeprav so ga odstavili s položaja vodje rokoborske zveze, ga je zamenjal njegov tesni zaveznik in poslovni partner.
Vdova ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, Julija Navalna, je hitro prevzela delo tam, kjer je njen mož končal. “Nimam pravice, da bi se predala. Prosim vas, da z menoj delite bes,” je na družbenih omrežjih objavila le tri dni po moževi smrti. Navalna je smrt svojega moža označila za umor in začela delovati kot povezovalna figura med ruskimi opozicijskimi silami.
Podpredsednica ZDA Kamala Harris je Navalno označila za pogumno borko za demokratične vrednote. “Navalna je obljubila, da bo nadaljevala možev boj za pravičnost in pravno državo, s čimer je dala novo upanje tistim, ki si prizadevajo za boj proti korupciji in za svobodno, demokratično Rusijo,” je zapisala Harris.
Celoten seznam je dostopen tukaj.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!