
Če se bo v četrtek v Turčiji res odvil neposredni sestanek predstavnikov Rusije in Ukrajine, bi se jim morda lahko pridružil tudi Donald Trump. Ameriški predsednik je pustil odprto tudi to možnost in dejal, da je o udeležbi razmišljal. Za zdaj še ni povsem gotovo, ali se bodo prvi neposredni pogovori o miru v Ukrajini po letu 2022 res začeli že ta teden. Prav tako je v zraku ostal evropski predlog 30-dnevne popolne prekinitve ognja.
Predsednik ZDA Donald Trump je na novinarski konferenci namignil, da bi se lahko v četrtek udeležil pogovorov med Rusijo in Ukrajino v Turčiji, če bi do njih prišlo.
Spomnimo, ruski predsednik Vladimir Putin je minuli konec tedna predlagal direktna pogajanja z Ukrajino, na kar je Volodimir Zelenski odgovoril s predlogom, da se ta četrtek sestaneta v Turčiji. Putin se na to vabilo še ni odzval.
"Mislim, da boste na četrtkovem sestanku dobili dober izkupiček," je po poročanju Reutersa dejal Trump. Glede svoje udeležbe na morebitnem sestanku ni podal dokončnega odgovora, dejal pa je, da je o odhodu v Turčijo razmišljal. "Obstaja možnost (moje udeležbe), če se bodo stvari zgodile," je še dejal.
Trump danes leti proti Savdski Arabiji na svojo prvo uradno pot v tujino, odkar je januarja nastopil mandat. Po Savdski Arabiji ima do petka v načrtu še obisk Združenih arabskih emiratov in Katarja.
Kremelj odgovarja na pritiske: Jezik ultimatov je za nas nesprejemljiv
Nedorečen pa ostaja še sobotni predlog evropskih voditeljev, da bi v Ukrajini ta teden začela veljati 30-dnevna popolna prekinitev ognja. Rusija se namreč do njega prav tako še ni odkrito opredelila.
V Kremlju je tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov danes ponovil, da je Rusija "resno zavezana iskanju dolgoročnega mirovnega dogovora". Pri tem je dodal, da je ruski pristop k iskanju izhoda iz vojne naletel na odobravanje v številnih državah. Konkretnih odgovorov o predlagani prekinitvi ognja pa ni podal.

Da mora Rusija privoliti v 30-dnevno prekinitev ognja v Ukrajini, so na današnjem srečanju v Londonu ponovili tudi ministri več evropskih držav. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je Rusiji v nasprotnem primeru zagrozila z novimi sankcijami, medtem ko nemška vlada zahteva, da se v Rusiji odločijo do konca današnjega dne.
"Jezik ultimatov je za Rusijo nesprejemljiv, ni primeren. Z Rusijo se ne morete pogovarjati v takšnem jeziku," je na grožnje s sankcijami odgovoril Peskov.
O prizadevanjih za mir pa se je danes oglasila tudi Kitajska. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Lin Džian je na vprašanje novinarjev o evropskem predlogu 30-dnevnega premirja dejal, da Kitajska podpira vsa prizadevanja za mir.
"Upamo, da bosta obe strani lahko nadaljevali iskanje poštenega, trajnega in zavezujočega mirovnega dogovora, ki bo sprejemljiv za vse vpletene," je še dodal. Pri tem evropskega predloga ni konkretno omenil.
Kitajska je glede vojne v Ukrajini doslej zavzemala nevtralno držo, čeprav je z Rusijo še naprej goji prijateljske odnose. Zahodne države so jo večkrat obtožile, da omogoča rusko agresijo, medtem ko so bili v Pekingu večkrat kritični do dobavljanja Zahodnega orožja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje