Oglaševanje

"Položnice v domovih za starejše se bodo krepko znižale"

Svetovalci vladnega klicnega centra, dosegljivega na številki 114, bodo od srede odgovarjali tudi na vprašanja o dolgotrajni oskrbi. Večina pravic bo začela veljati letos. Minister napoveduje, da se bodo položnice v domovih za starejše konec leta krepko znižale.

Oglaševanje

Od srede, 15. maja, bodo v vladnem klicnem centru, ki je dosegljiv na številki 114, odgovarjali tudi na vprašanja, povezana z dolgotrajno oskrbo, je napovedal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Svetovalci bodo še naprej odgovarjali tudi na vprašanja o poplavah, zaradi katerih je bila številka 114 vzpostavljena, ter na vprašanja o pokojninski reformi, na katera v centru odgovarjajo od prejšnjega tedna.

Oglaševanje

Kot je povedal vodja klicnega centra Matjaž Florjanc Lukan, na številki 114 deluje 15 svetovalcev, ki so sicer zaposleni na ministrstvih in drugod v javni upravi.

"Klicni center je v tej fazi namenjen zlasti starejšim, njihovim svojcem in skrbnikom. Ne bomo uporabljali odzivnika, klicatelj bo takoj povezan s svetovalcem," je dejal Florjanc Lukan.

Odgovarjali bodo še na vprašanja, povezana s prispevkom, ki ga bomo kmalu začeli plačevati, "kdo so zavezanci, kako se prispevek obračunava, katere pravice dolgotrajne oskrbe izvirajo iz njega", je naštel Florjanc Lukan.

Klicni center je dosegljiv ob delovnikih med 8. in 16. uro.

Oglaševanje

Novela pripravljena za obravnavo na vladi

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki se je začel postopno izvajati januarja lani, je kot prvo pravico uvedel oskrbovalca družinskega člana. Vendar te pravice niso mogli izvajati upokojenci. To se spreminja z novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je pripravljena za obravnavo na vladi, je povedal minister Maljevac.

Kot je spomnil, je prva pravica iz zakona – oskrbovalec družinskega člana – začela veljati lani, vse ostale pravice bodo zaživele do konca letošnjega leta. 1. julija stopijo v veljavo pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, e-oskrba in storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti, 1. decembra 2025 pa še pravica do dolgotrajne oskrbe v instituciji in denarnega prejemka ter možnost nadomestne oskrbe v okviru pravice do oskrbovalca družinskega člana.

Oglaševanje

Oskrba na domu v rokah občin

Z začetkom julija bo začela veljati pravica do dolgotrajne oskrbe na domu. Prošnje za pridobitev te pravice bo mogoče vlagati od 1. junija. "Na tej poti je pomembna točka določitev cen, predvsem za izvajalce, torej kaj je tisto, kar bodo dobili plačano za posamezno uro storitve," je povedal Maljevac. "Cene smo določili na podlagi podatkov trenutnih izvajalcev, tako domov za starejše kot tistih, ki izvajajo pomoč na domu, metodologijo pa smo določili skupaj z zavodom za zdravstveno zavarovanje (ZZZS)," je dodal.

Cena storitev, kot je denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih, pri dolgotrajni oskrbi na domu znaša 27 evrov na uro, pri dolgotrajni oskrbi v instituciji pa 19,80 evra na uro. Cena storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti medtem pri dolgotrajni oskrbi na domu znaša 33 evrov na uro, pri dolgotrajni oskrbi v instituciji pa 24 evrov na uro.

Naloga občin je, da poiščejo izvajalce dolgotrajne oskrbe na domu. "Z njimi smo v rednih stikih, mreža se dobro popolnjuje," je dejal minister. Večina občin se je dogovorila z javnimi zavodi, s katerimi lahko sklenejo neposredno pogodbo. "Verjamem, da bo do 1. julija mreža v celoti stala, storitve pa se bodo nato postopoma začele izvajati," je napovedal minister.

Oglaševanje

Družina, skrb, starejši
Simbolična fotografija (Foto: PROFIMEDIA)

"Položnice se bodo krepko znižale"

Pojasnil je, da z vidika uporabnikov urna postavka ne igra velike vloge, saj bo v primeru dolgotrajne oskrbe na domu ta zanje brezplačna. "V primeru institucionalnega varstva, torej ko je nekdo v domu za starejše, pa bo plačeval zgolj t. i. hotelski del, to je namestitev in hrano. Celotna socialna oskrba bo krita iz sredstev za dolgotrajno oskrbo, zdravstvena oskrba pa iz zdravstvene blagajne," je povedal minister.

"Konec leta se bodo položnice v domovih za starejše zato krepko znižale," je napovedal Maljevac.

Oglaševanje

Na ministrstvu za solidarno prihodnost so napovedali tudi skorajšnje sprejetje novele zakona o socialnem varstvu, ki bo vzpostavil pravno podlago za lažje delovanje stanovanjskih skupin, kakršna je Dom na Krasu. Zakon bo v javni obravnavi do 23. maja, sprejetje v državnem zboru pa minister pričakuje do konca leta.

Novela v okviru krepitve podpore v skupnosti ureja institut institucionalnega varstva v drugi družini. "Predlog legalizira zatečeno stanje," je pojasnila Andreja Rafaelič z Inštituta za socialno varstvo. Po njenih besedah predlog omogoča podporo vsem, ki bodo želeli zapustiti institucijo. Storitve podpore v skupnosti bodo po njenem pojasnilu izvajale tako nevladne organizacije kot tudi javni zavodi.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih