Srbi so se petič zbrali na ulicah Beograda na protestih pod geslom "Srbija proti nasilju". Protestniki so napolnili trg pred parlamentom, nato pa so se sprehodili do predsedniške palače. Igralec Dragan Bjelogrlić je mladim sporočil: "Ne pozabite, Srbija ni malo vaša. Vaša je." Igralka Svetlana Bojković je dejala, da je tragedija, ki se je zgodila v začetku maja, "morda zadnji alarm za rešitev Srbije".
V Beogradu se odvija že peti protest pod geslom “Srbija proti nasilju”, ki so se začeli potem strelskem pohodu na beograjski osnovni šoli pred točno mesecem dni. Protestniki so se zbrali pred stavbo parlamenta in napolnili trg, poroča srbski N1. Množico zbranih je mogoče vidi tudi na posnetku iz zraka. Nato pa so se protestniki sprehodili do predsedniške palače. Tam bodo srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću predali svoja sporočila.
Zbrane je nagovoril igralec Hadži Nenad Maričić. “Tragedije so nas združile, ne le v skupni žalosti, ampak tudi v skupni odločenosti, da se zoperstavimo nasilju. Danes, ko hodimo, ne bomo nosili le bolečine, ampak tudi upanje,” je dejal.
Igralec Dragan Bjelogrlić je nagovoril mlade. “To, da ste mladi šli na ulice, z jasnim sporočilom, da ne boste več živeli v tej oboleli družbi, daje upanje, da se morda dvignemo s tega dna,” je dejal. “Ne pozabite, Srbija ni malo vaša. Vaša je,” je sporočil mladim in pozval k udeležbi na protestih prihodnji teden.
Igralka Svetlana Bojković je dejala, da je tragedija, ki se je zgodila v začetku maja, “morda zadnji alarm za rešitev Srbije”. “Ta rana se ne more zaceliti. To ni ranilo le družin, ampak celotno našo družbo.” Dodala je, da se je Srbija spremenila v družbo, v kateri se nenehno spodbuja manifestacija temnih plati človeške narave, v kateri so vešči, izobraženi in delavni marginalizirani, na vodilne položaje pa postavljajo neusposobljene in nesposobne. “Vsi se moramo združiti, da premagamo zlo, ki nam grozi,” je dejala.
Protestniki so na balone privezali plakat s podobo srbskega predsednika in napisom Vučić odidi ter ga spustili v zrak.
Organizatorji so protestnike povabili, da pri predsedniški palači pustijo sporočila, ki so jih pripravili za Vučića. Več protestnikov je sicer za N1 Beograd povedalo, da posebnih sporočil niso pripravili. Eden od protestnikov pa je dejal, da je njegovo sporočilo: “Prej ko odideš, bolje je.”
Protestu so se pridružili igralci gledališča Atelje 212, ki so bili v zadnjih dneh tarča napadov in žalitev predstavnikov oblasti zaradi udeležbe na protestih Srbija proti nasilju. Na protest je prišla tudi skupina študentov, ki nosijo transparente z napisi “Študentje ne molčimo” in “AV diktator”. Protestniki so študente sprejeli z aplavzom.
Ko se je zvečerilo, so protestniki tako, kot do sedaj, dvignili telefone s prižganimi lučkami. Javna razsvetljava na ulicah, kjer poteka protest, ni vklopljena. Po koncu sprehoda po ulicah Beograda se protestniki zbirajo v Pionirskem parku, pred narodno skupščino. Okoli 21. ure so protestniki sporočili, da je shod končan.
Danes ne bo ločenega protesta “Stop nasilju nad Srbi na Kosovu”, ampak so se protestniki pridružili shodu Srbija proti nasilju.
Desničarski protestniki po poročanju srbskega N1 niso odšli na pohod proti predsedniški palači. Skupina desničarskih protestnikov je po poročanju ekipe na terenu napadla angleško govorečega moškega. Napadeni moški je bil pijan, po besedah redarjev pa je provociral. Med napadalci so bili tudi člani Ljudske patrulje.
Francoska tiskovna agencija (AFP) poroča, da se je protesta udeležilo več deset tisoč ljudi.
Pred poslopjem N1 Beograd se je znova zbralo več deset ljudi, ki se predstavljajo kot “ljudski štab“. Z govorjenjem po ozvočenju motijo delo novinarjev.
Srbi na ulicah mesec dni
Protesti proti nasilju so se začeli potem, ko je pred točno enim mesecem na beograjski šoli 13-letni učenec z očetovo pištolo ubil devet učencev in varnostnika.
Srbi so se sprva na ulicah Beograda zbrali v znak žalovanja. Nato pa je shod prerasel v veliko gibanje nezadovoljstva z oblastjo srbskega predsednika Aleksandra Vučića. Protestniki zahtevajo odstop notranjega ministra Bratislava Gašića in vodje obveščevalnih služb Aleksandra Vulina. Zahtevajo tudi odvzem licenc televizijskim postajam blizu oblastem, ki prikazujejo nasilne vsebine. Vlado pa obtožujejo vzpostavljanja in toleriranja “ozračja nasilja” v Srbiji. Na današnjem protestu so številni udeleženci zahtevali odhod Vučića.
Četrti protest je bil 28. maja, ko se je kljub dežju pred parlamentom zbralo na tisoče protestnikov. Protestniki so kritični do oblasti in do nekaterih srbskih medijev, ki jih vodijo kot nekritično podvržene oblasti.
Po zadnjem protestu, ki je tako kot prejšnji trije potekal mirno, je sicer sledilo več incidentov, ko je več skupin ljudi po uradnem zaključku shoda poskušalo na silo vstopiti v prostore medijske hiše RTS in srbskega parlamenta, a so jim to preprečili predstavniki opozicije in varnostniki.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje