Oglaševanje

Rusija ostro nad ZDA zaradi napada: Neodgovorna odločitev krši mednarodno pravo

author author
P. V. , STA
22. jun 2025. 09:08
>
15:39
Sergej Lavrov
Sergej Lavrov (Foto: Rusko zunanje ministrstvo/REUTERS)

Po napadu Združenih držav Amerike na jedrske cilje v Iranu so se začeli vrstiti prvi odzivi svetovnih voditeljev.

Oglaševanje

Ameriški predsednik Donald Trump je ponoči izdal ukaz za napad na tri iranske jedrske objekte. Tarče napadov so bili podzemni objekt za bogatenje urana v Fordovu ter jedrski kompleksi Natanz in Isfahan.

Iranski politični vrh je napade obsodil ter zaprosil za izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN. Ob tem zmanjšujejo obseg škode in ameriškemu predsedniku sporočajo, da napadi niso povzročili takšne škode, kot trdi sam.

Oglaševanje

Iz sveta prihajajo prvi odzivi voditeljev. Britanski premier Keir Starmer je dejal, da so ZDA sprejele ukrepe za "ublažitev resne grožnje" iranskega jedrskega programa. "Iranski jedrski program je resna grožnja mednarodni varnosti. Iran ne sme nikoli razviti jedrskega orožja in ZDA so sprejele ukrepe za zmanjšanje te grožnje," je dejal Starmer.

"Razmere na Bližnjem vzhodu ostajajo nestabilne, stabilnost v regiji pa je prednostna naloga. Iran pozivamo, naj se vrne za pogajalsko mizo in doseže diplomatsko rešitev za končanje te krize," je še dodal.

Britanski premier Keir Starmer
Britanski premier Keir Starmer | Foto: Jordan Pettitt/REUTERS

Na družbenem omrežju X se je odzvala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je zapisala, da "Iran nikoli ne sme pridobiti bombe". "Ker so napetosti na Bližnjem vzhodu dosegle nov vrhunec, mora biti prednostna naloga stabilnost," je dodala in poudarila, da je spoštovanje mednarodnega prava na tej točki ključnega pomena. "Zdaj je čas, da se Iran vključi v verodostojno diplomatsko rešitev," je še zapisala.

Oglaševanje

"Iran ne sme razviti jedrskega orožja"

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas pa je na omrežju X vse strani pozvala, naj stopijo korak nazaj in se vrnejo k pogajalski mizi ter s tem preprečijo nadaljnjo eskalacijo.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas | Foto: PROFIMEDIA

"Iran ne sme razviti jedrskega orožja, saj bi s tem ogrozil mednarodno varnost," je ob tem še dodala in sporočila, da bodo zunanji ministri EU o razmerah razpravljali v ponedeljek. Ministrsko zasedanje v Bruslju je bilo sicer predvideno že prej. Na njem naj bi po napovedih razpravljali o ugotovitvah pregleda izvajanja pridružitvenega sporazuma z Izraelom, prizadevanjih za umiritev med Izraelom in Iranom ter o vojni v Ukrajini.

Oglaševanje

"EU bo še naprej sodelovala pri iskanju mirne rešitve"

K zadržanosti ter spoštovanju mednarodnega prava in jedrske varnosti pa je vpletene strani pozval predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Na omrežju X je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi dogajanja na Bližnjem vzhodu in izpostavil, da ostaja diplomacija edini način za vzpostavitev miru in varnosti v regiji.

Opozoril je, da bi bilo preveč civilistov znova žrtev nadaljnjega zaostrovanja. Zagotovil je, da bo EU še naprej sodelovala s stranmi in svojimi partnerji pri iskanju mirne rešitve za pogajalsko mizo.

Oglasili sta se tudi Rusija in Kitajska. Rusko zunanje ministrstvo je napade ZDA ostro obsodilo in jih označilo za neodgovorno odločitev v nasprotju z mednarodnim pravom in ustanovno listino Združenih narodov. "Neodgovorna odločitev ZDA o bombardiranju Irana krši mednarodno pravo in Ustanovno listino ZN," je sporočilo zunanje ministrstvo v Moskvi. Poudarilo je, da se mora na napade odzvati Varnostni svet ZN, moskva pa pričakuje tudi odziv IAEA.

Oglaševanje

Kritična je tudi Kitajska, ki poudarja, da napadi povečujejo napetosti na Bližnjem vzhodu, poročajo tuje tiskovne agencije. Kitajsko zunanje ministrstvo je ocenilo, da napadi stopnjujejo napetosti na Bližnjem vzhod in vse strani v konfliktu, zlasti Izrael, pozvalo k čim prejšnji prekinitvi ognja.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je napade označil za skrb vzbujajoče in nevarno zaostrovanje v regiji, pa tudi kot neposredno grožnjo miru in varnosti v svetu. Vpletene strani je pozval k zmanjšanju napetosti in diplomatski rešitvi konflikta. Na omrežju X je opozoril, da vse bolj narašča nevarnost, da bi konflikt hitro ušel izpod nadzora, kar bi imelo katastrofalne posledice za civiliste, regijo in svet.

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres | Foto: Pierre Albouy/REUTERS

Članice Združenih narodov je pozval k zmanjšanju napetosti in spoštovanju obveznosti iz Ustanovne listine ZN in drugih pravil mednarodnega prava. "V tej nevarni uri je ključnega pomena, da se izognemo spirali kaosa," je dodal. Ponovil je, da za konflikt ni vojaške rešitve in da je edina pot naprej pot diplomacije.

Oglaševanje

Papež opozarja, da človeštvo kliče po miru

Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot je na družbenem omrežju X poudaril, da Francija ni sodelovala pri načrtovanju napadov. Dodal je, da Pariz poziva vse strani k zadržanosti, da bi se izognili kakršnemu koli stopnjevanju, ki bi lahko privedlo do razširitve konflikta. Predsednik Emmanuel Macron je medtem sklical sejo francoskega obrambnega sveta. V njegovem uradu so dodali, da se je o razmerah v regiji danes že pogovarjal s savdskim kronskim princem in predsednikom Omana, v prihodnjih urah pa se bo pogovarjal še z evropskimi partnerji in voditelji v regiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Papež Leon XIV. pa je v odzivu na ameriški napad na Iran sporočil, da "človeštvo kliče po miru", ter pozval h končanju vojn. Poudaril je, da ima vsak član mednarodne skupnosti moralno odgovornost, da konča tragedijo vojne, preden ta postane nepopravljivo brezno.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih