Spremljali smo osemintrideseti dan ruske invazije na Ukrajino. Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maliar pravi, da je njihova vojska prevzela nadzor nad celotno kijevsko regijo. Zadnje dni so se ruske sile umikale s tega območja. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril Ukrajince, da jih čakajo težke bitke na vzhodu države okoli Donbasa in Harkova. V medijih in na družbenih omrežjih se pojavlja veliko različnih informacij, katerih točnost je nemogoče preveriti.
Najnovejše
Ukrajina trdi, da je prevzela nadzor nad celotnim območjem Kijeva
Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maliar pravi, da je njihova vojska prevzela nadzor nad celotno kijevsko regijo. "Celotna kijevska regija je osvobojena od okupatorja," je dejala. BBC ni mogel potrditi njenih trditev, toda ukrajinska vojska je zadnje dni prevzemala nadzor nad temi območji, medtem ko so se ruske sile umikale. Ukrajinske sile naj bi tako prevzele nadzor nad več kot 30 mesti in vasmi, ob tem pa so naletele na strašne prizore uničenja.
V Buči, mestu severozahodno od Kijeva, ki so ga zavzeli ukrajinski vojaki, so v eni od ulic našli trupla najmanj 20 moških v civilnih oblačilih, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Župan tega mesta, kjer so potekali srditi boji, Anatolij Fedoruk je za AFP izjavil, da so v "množičnem grobišču" morali pokopati skoraj 300 ljudi. "V Buči smo v množičnih grobiščih pokopali že 280 ljudi", ker tega ni bilo mogoče storiti na treh pokopališčih v občini, je dejal.
V soboto evakuirali več kot 4 tisoč ljudi
Prek humanitarnih koridorjev je bilo danes evakuiranih 4.217 ljudi, je sporočila podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk.
Metsola pozvala k večji podpori Poljski pri oskrbi beguncev
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je danes pozvala k večji podpori Poljski in drugim državam pri oskrbi beguncev iz Ukrajine. Poljska skupaj z Ukrajino najbolj občuti posledice ruske invazije, je opozorila na srečanju s poljskim premierjem Mateuszom Morawieckim.
Potrebna je večja podpora Poljski in drugim državam, da sprejmejo in nastanijo ljudi, ki bežijo pred vojno v Ukrajini, je poudarila Metsola, ki je v spremstvu poljskega premierja Morawieckega danes obiskala šolo v okolici Varšave, ki gosti Ukrajince na begu pred vojno. Zahvalila se je Poljski, njenemu premierju in vladi, lokalnim in regionalnim oblastem ter številnim nevladnim organizacijam in prostovoljcem, ki si po njenih besedah izjemno prizadevajo za sprejem in namestitev ukrajinskih družin, ki bežijo pred vojno, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
"Napori Poljske, njenih skupnosti in ljudi so nas prevzeli. Ljudem v stiski ste ponudili varen prostor. To je lepo videti - to je Evropa v najboljšem pomenu," je poudarila. Metsola je v petek kot prva predstavnica Evropske unije po začetku vojne v Ukrajini obiskala Kijev, kjer je obljubila nadaljnjo podporo Ukrajini. Kot je pojasnila, je v Ukrajini predala sporočilo podpore in upanja pogumnim Ukrajincem, ki branijo svojo državo. "Ponosna sem, da je Evropska unija že toliko storila, ko je sprejela milijone Ukrajincev v svoje države, domove in srca," je dejala.
Poljski premier pozval k strožjim sankcijam zoper Rusijo
Poljski predsednik vlade Mateusz Morawiecki je se danes sestal s predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo. Po srečanju se je zavzel za zaostritev sankcij EU proti Rusiji, saj da že sprejete sankcije ne zadostujejo. Menjalni tečaj ruskega rublja se je vrnil na raven pred napadom na Ukrajino, je pri tem opozoril. "To pomeni, da vsi gospodarski ukrepi (...) niso delovali tako, kot bi si nekateri politiki želeli," je dejal poljski premier. "Dokler Ukrajina ne bo ubranila svoje svobode in suverenosti, ne bo vrnitve v normalne razmere. Dokler se to ne zgodi, bo Evropa razkrila svojo šibkost, bo ponižana, brezzoba in nezmožna delovati v duhu svojih temeljnih univerzalnih vrednot, kot sta svoboda in pravica do življenja," je še opozoril
Predsednico Evropskega parlamenta Metsolo je ob tem še pozval, naj zagotovi več denarja za sprejem ukrajinskih beguncev. Na Poljskem je trenutno več kot 2,4 milijona beguncev iz Ukrajine – več kot v kateri koli drugi članici Evropske unije.
Turčija ponuja evakuacijo preko morja
Turčija je ponudila možnost, da prebivalce obleganega Mariupola evakuirajo prek morskih poti, je sporočil turški obrambni minister Hulusi Akar. "Lahko ponudimo možnost za evakuacijo iz Mariupola – še posebej civilistom, poškodovanim, turškim in drugim državljanom," je dejal v izjavi. Pristaniško mesto, ki leži ob Azovskem morju na južni obali Ukrajine, je od začetka ruske invazije utrpelo veliko škodo.
Posebni odposlanec ZN bo odpotoval v Moskvo, nato v Kijev
Martin Griffiths, generalni podsekretar ZN za humanitarne zadeve in posebni odposlanec ZN, bo v nedeljo odpotoval v Moskvo, v ponedeljek pa nadaljeval pot v Kijev, ter skušal posredovati za dosego dogovora o premirju v Ukrajini, je sporočil generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.
Na vprašanje, ali obiska v Moskvi in Kijevu pomenita, da bosta tako Rusija kot Ukrajina aktivno sodelovali s pobudo ZN za humanitarno prekinitev ognja, je Guterres v petek odgovoril: "Rusija in Ukrajina sta se strinjali, da se srečata z Griffithsom v okviru moje napovedi njegove misije, katere cilj je prekinitev ognja." "Možnost jedrskega spopada, ki je bila nekoč nepredstavljiva, je zdaj spet mogoča. Ohraniti je treba tudi varnost jedrskih objektov. Čas je, da ustavimo grozoto nad ukrajinskim prebivalstvom, ter se podamo na pot diplomacije in miru," je dejal Guterres. Guterres je novinarjem na sedežu ZN v New Yorku v petek zatrdil še, da se ne namerava odpovedati možnosti, da bi "zaustavili spopade v Jemnu, Ukrajini in drugod po svetu".
V Rusiji na protestih proti vojni v Ukrajini nove aretacije
Ruska policija je danes med protesti proti vojni v Ukrajini v 14 ruskih mestih pridržala najmanj 176 ljudi, je sporočila ruska nevladna organizacija OVD-Info, ki se bori proti politični represiji in spremlja aretacije ob protestih. V Moskvi je policija danes ob močnem sneženju v parku Zarjadje nedaleč od Kremlja pridržala več kot 20 ljudi. Policija je prijela tudi tiste, ki so sedeli na klopeh v parku ali samo stali v bližini, ne da bi jim pojasnila razloge za pridržanje.
Aktivisti so sicer na družbenih omrežjih za danes napovedali vsedržavni protest v številnih ruskih mestih proti tako imenovani posebni vojaški operaciji v Ukrajini. Organizatorji so zapisali, da želijo protestirati proti zlomu gospodarstva ter ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. "Rusija si zasluži mir, demokracijo in blaginjo," so sporočili.
V drugem največjem ruskem mestu Sankt Petersburg je prišlo do več aretacij v bližini prostorov mestnih oblasti, kjer se je zbralo približno 40 ljudi, čeprav ni jasno, koliko jih je dejansko protestiralo. "Nihče ne bo prišel, vsi aktivni so bili pridržani na prejšnjih protestih," je dejal eden od protestnikov. Protestniki v Rusiji z odhodom na ulice tvegajo globe in morebitne zaporne kazni. OVD-Info navaja, da je bilo na protestnih shodih po vsej državi pridržanih več kot 15.000 ljudi, ki so protestirali proti ruskemu vojaškemu posredovanju v Ukrajini.
Ruske sile nasilno nad protestnike
Lokalne oblasti v okupiranem ukrajinskem mestu Enerhodar sporočajo, da so ruske sile v soboto nasilno razgnale shod v podporo Ukrajini in pridržale nekaj udeležencev. Na posnetku je videti eksplozije na trgu v bližini kulturnega središča. Po poročanju BBC naj bi šlo za šok granate. Nekaj protestnikov naj bi utrpelo poškodbe, kar pa Moskva zanika.
V mestu z okrog 50 tisoč prebivalci stoji največja jedrska elektrarna v Evropi, Zaporožje. Ruske sile so jo zavzele 4. marca, ob bojih je tudi zagorelo v eni od administrativnih stavb. Ukrajina je za požar obtožila rusko stran, ki je odgovornost zanikala. Požar na območju jedrske elektrarne je sprožil preplah po Evropi, a raven sevanja se ni povečala. Prebivalci Enerhodarja so se na mirnih protestih proti ruski okupaciji zbrali že večkrat.
Ukrajinskega fotoreporterja našli mrtvega
Ukrajinskega vojnega fotografa Maksima Levina je policija našla mrtvega v bližini vasi severno od Kijeva, je sporočil njegov delodajalec LB.ua. Po poročanju njegovih sodelavcev za 40-letnega Levina ni bilo slišati od 13. marca, ko je dokumentiral konflikt v okrožju Višgorod severno od Kijeva, kjer so pozneje izbruhnili hudi spopadi. Pomočnik ukrajinskega predsednika Andrij Jermak je v sporočilu na Telegramu potrdil, da je bilo Levinovo "truplo 1. aprila najdeno v bližini vasi Guta Mežigirska", poroča BBC. Levin je več kot deset let delal za ukrajinsko spletno stran LB.ua, njegove fotografije in videoposnetke, na katerih je dokumentiral vojno, pa so videli po vsem svetu. Poleg dela za LB.ua je fotografije prispeval tudi za mednarodne tiskovne agencije in radijske postaje, med drugim za BBC.
Odkar je Rusija pred več kot enim mesecem začela invazijo na Ukrajino, je bilo v Ukrajini ubitih najmanj osem novinarjev.
Kitajska obtožena kibernetskih napadov na Ukrajino pred rusko invazijo
Britanski državni center za kibernetsko varnost preiskuje, ali je Kitajska tik pred rusko invazijo izvedla kibernetske napade na ukrajinske vojaške in jedrske cilje, poroča Guardian. Glede na zapisnike obveščevalnih služb je bilo več kot 600 spletnih strani, vključno z ukrajinskim obrambnim ministrstvom, podvrženih več tisoč poskusom vdora, ki jih je koordinirala kitajska vlada.
Zakaj so evakuacije Rdečega križa iz Mariupola tako težavne?
Varnost
Tiskovna predstavnica Mednarodnega odbora Rdečega križa, ki trenutno dela v Kijevu, Aljona Sinenko, je za BBC povedala, da lahko Rdeči križ "deluje le kot posrednik". "Ne moremo ustaviti obstreljevanj" je dejala Sinenko in pojasnila, da morajo sprte strani "doseči sporazum in ga spoštovati, da lahko opravimo svoje delo". Ovira jih predvsem pomanjkanje natančnih in zelo konkretnih sporazumov ter njihovo spoštovanje.
Obtožbe proti Mednarodnemu odboru Rdečega križa
Organizacija je bila v zadnjih dneh obtožena, da je omogočila deportacijo civilistov iz Mariupola v Rusijo, kar odločno zanika. A ni jasno, ali so te obtožbe prispevale k temu, da se strani niso mogle dogovoriti o evakuacijskih poteh.
Azovski bataljon
Mariupol je sedež skrajno desne skupine, ki je priključena enota ukrajinske vojske in brani mesto. Rusija trdi, da gre za naciste. Prav to je ena od utemeljitev Putina za začetek invazije na Ukrajino, saj da jo želi "denacificirati". Zato Rusija še naprej bombardira to pristaniško mesto na jugu države. Nadzor nad Mariupolom bi Putinu omogočil vzpostavitev kopenskega koridorja od Krima - polotoka, ki ga je leta 2014 priključil Ukrajini - do donbaške regije na vzhodu.
Domačini v boju za golo preživetje
Po tednih ruskega bombardiranja so civilisti južnega pristaniškega mesta Mariupol prisiljeni v boj za preživetje. Kot smo že pisali, je v Mariupolu še vedno ujetih 160.000 ljudi, ki nimajo hrane, vode in zdravil. Skrivajo se v hladnih kleteh in razstreljenih stavbah, podnevi pa se grejejo ob improviziranih ognjiščih.
Število žrtev raketnega napada v mestu Mikolajev naraslo na 33
Po podatkih ukrajinskih uradnikov je v torkovem raketnem napadu na administrativno zgradbo v mestu Mikolajev na jugu Ukrajine umrlo 33 ljudi, še 34 ljudi je bilo ranjenih. Pristojne službe še vedno preiskujejo ruševine in s kraja odvažajo trupla.
Papež razmišlja o obisku Kijeva
Papež Frančišek razmišlja o potovanju v ukrajinsko prestolnico, poroča Reuters. Na vprašanje novinarja, ali razmišlja o povabilu ukrajinskih političnih in verskih oblasti, je Frančišek odgovoril: "Da, je na mizi." Več podrobnosti ni znanih.
Za danes predvidenih sedem humanitarnih koridorjev
Po besedah ukrajinske podpredsednice Irine Vereščuk bodo današnje evakuacije potekale predvsem iz Mariupola in Brdjanska proti Zaporožju. V regiji Lugansk na vzhodu Ukrajine bodo odprli pet koridorjev iz mest Rubežnoje, Severodoneck, Popasna, Liščansk in naselja Nižnije, ki naj bi civiliste vodili do mesta Bakmut. Vereščuk je dejala, da bo koridor za evakuacijo iz uničenega mesta Mariupol omejen na zasebne prevoze, avtobusov danes ne bo. Dodala pa je, da se evakuacija z avtobusi načrtuje za civiliste iz mesta Brdjansk, preko katerega naj bi potekale tudi evakuacije iz Mariupola v Zaporožje.
Rdeči križ že na poti v Mariupol
Tiskovni predstavnik Rdečega križa je za BBC potrdil, da so na poti iz Zaporožja v Mariupol. Za danes je sicer načrtovanih nekaj humanitarnih koridorjev iz obleganih mest v Ukrajini. V Mariupolu na primer ostaja ujetih še okoli 160.000 ljudi.
V Lugansku v obstreljevanju poškodovane stanovanjske zgradbe
Rusko obstreljevanje je ponoči zadelo tudi več stanovanjskih zgradb na vzhodu Ukrajine v regiji Lugansk. Število žrtev še ni znano. Ruske enote se sicer vedno bolj umikajo s severa in premikajo na vzhod in jug.
Unesco sporočil, da je bilo v Ukrajini uničenih 53 znamenitosti
Agencija Združenih narodov za kulturo, Unesco, navaja, da je bilo od začetka vojne v Ukrajini poškodovanih najmanj 53 kulturno pomembnih spomenikov – 29 cerkva, 16 zgodovinskih stavb, štirje muzeji in štirje spomeniki. Več poškodovanih znamenitosti je v Kijevu in Harkovu, pa tudi v Černigovu, ki je eno najstarejših mest v Ukrajini. Unesco za preverjanje škode uporablja satelitske posnetke in poročila prič.
Španija predstavila načrt za ublažitev posledic vojne v Ukrajini
Španski premier Pedro Sanchez je ta teden predstavil 16 milijard evrov vredno shemo pomoči in posojil za družine in podjetja, ki jih je prizadela ruska invazije Ukrajine. Načrt, ki bo veljal do konca junija, med drugim vključuje znižanje cen goriv za 20 centov in podaljšuje že veljavne davčne olajšave, kot je nižja stopnja DDV na energijo.
Sanchez je podrobnosti težko pričakovanega načrta predstavil v času, ko se Španija, sicer četrto največje gospodarstvo območja z evrom, sooča z družbenimi nemiri zaradi visoke inflacije. Posledično se proizvodni obrati v Španiji ustavljajo, vozniki tovornjakov, kmetje in ribiči pa stavkajo
Ruske sile so se umaknile z letališča Hostomel
Britanski obveščevalci so sporočili, da so se ruske sile umaknile z letališča Hostomel v bližini ukrajinske prestolnice.
Hostomel je majhno, a strateško pomembno mesto. Pred vojno je tam bilo največje tovorno letališče v Ukrajini in ključna vojaška baza. Spopadi tam potekajo že od prvega dne ruske invazije.