Strokovnjaki prvič potrdili, da za ptičjo gripo lahko zbolijo tudi krave

Svet 28. Mar 202410:36 1 komentar
krave, govedo
Foto: PROFIMEDIA

Virus ptičje gripe lahko okuži tudi govedo, so pokazale preiskave v ZDA. V Vietnamu pa je zaradi okužbe z virusom umrl 21-letni moški.

Pregledi, ki so jih opravili med preiskavo izbruhov neznane bolezni pri govedu v ameriških zveznih državah Teksas, Kansas in Nova Mehika, so potrdili prisotnost seva virusa ptičje gripe.

Uradniki pristojnih organov – ameriškega kmetijskega ministrstva, Uprave za hrano in zdravila in Centra za nadzor in preprečevanje bolezni – so sporočili, da so bili na virus A H5N1 pozitivni vzorci nepasteriziranega mleka, zbranega od krav molznic na več kmetijah v Kansasu in Teksasu.

Kot poroča Live Science, je bolezen prizadela večinoma starejše govedo, običajna simptoma pa sta bila zmanjšana proizvodnja mleka in slab apetit, je pokazala preiskava. V bližini izbruhov so našli tudi poginule ptice, kar kaže na to, da so verjetno bile izvor bolezni. Pri testiranju sevov, najdenih pri govedu, pa niso našli lastnosti, ki bi omogočile, da bi virus prešel na človeka, prav tako ni nevarnosti, da bi okuženo mleko prišlo v javnost, so sporočili iz pristojnih organov.

Iz Vietnama so prav v tem času poročali, da je za ptičjo gripo umrl 21-letni študent. Kot so ugotovili v bolnišnici, je bil okužen s sevom virusa H5N1, ki je znan po tem, da povzroča smrtonosne izbruhe pri divjih in domačih pticah ter občasno okuži ljudi.

Ptičja gripa velja za eno najverjetnejših klic, ki bi lahko postal grožnja za pandemijo, piše Live Science. Zaradi visoke stopnje mutacij virusa bi lahko nastal virus, ki bi lažje prehajal med vrstami in se ne le hitro širil, ampak bi bil tudi veliko bolj smrtonosen od običajne sezonske gripe.

Podatki Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da so od leta 2003 do danes na svetu potrdili 888 okužb z virusi H5N1 pri ljudeh. Umrlo je 463 ljudi oziroma 52 odstotkov obolelih.

Konec januarja so iz Argentine poročali, da je sev ptičje gripe povzročil množičen pogin mladičev slonjih tjulnjev na jugu države.

Virus pa je ogrozil tudi populacijo kraljevih pingvinov na Antarktiki, o čemer smo pisali tudi mi. Nazadnje so ptičjo gripo pri nas potrdili v začetku februarja pri osmih labodih, ki so jih našli v Markovcih pri Ptuju. Takrat je Veterinarski inštitut zapisal, da število primerov prisotnosti visoko patogenih sevov virusa ptičje gripe narašča v večini evropskih držav tako pri perutnini kot divjih pticah.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje