V okviru Evropske komisije so bila sprejeta skupna evropska priporočila glede tveganj v zvezi s covidom-19 pri vstopu potnikov iz Kitajske v evropski prostor. Kot so sporočili z ministrstva za zdravje, so bila skupna priporočila sprejeta v okviru mehanizma za odzivanje na krizne razmere. Število okužb s koronavirusom na Kitajskem namreč še vedno narašča. V provinci Henan se je z virusom okužilo že skoraj 90 odstotkov prebivalcev, so potrdile lokalne zdravstvene oblasti.
V okviru Evropske komisije so bila sprejeta skupna priporočila držav članic Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora glede tveganj v zvezi s covidom-19 pri vstopu potnikov iz Kitajske v evropski prostor, ki so začela veljati 8. januarja 2023, so sporočili z ministrstva za zdravje.
Skupna priporočila EU, ki so bila sprejeta v okviru mehanizma za odzivanje na krizne razmere, so: uporaba medicinske obrazne maske tipa IIR ali masko tipa FFP2/N95/KN95, upoštevanje zdravstvenih ukrepov, izvajanje naključnih testiranj potnikov, testiranje odpadnih voda in sekvenciranje primerov pozitivnih testov.
Države članice EU so se tudi dogovorile, da do sredine januarja še enkrat ocenijo razmere in ukrepe znova preučijo. Slovenija trenutno pozorno spremlja situacijo na Kitajskem in v drugih državah članicah EU, nadaljuje sistem epidemiološkega spremljanja in sekvenciranja pozitivnih primerov, spremlja prisotnost koronavirusa v odpadnih vodah na letih in letališčih ter nadaljuje z zaščito prebivalstva s cepljenjem proti covidu-19, še posebej ranljivih skupin prebivalstva, so še zapisali na ministrstvu.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v ta namen pripravil strokovna priporočila o osebni higieni in zdravstvenih ukrepih za zmanjšanje možnosti okužb za potnike, ki potujejo na Kitajsko ali se iz Kitajske vračajo ter letališko in letalsko osebje, da se preprečijo tveganja v zvezi s covidom-19 preko direktnih ali indirektnih letov med Evropo in Kitajsko.
Na ministrstvu za zdravje so izdali tudi posebna priporočila za letališko in letalsko osebje. V prvi vrsti priporočajo, da je osebje zoper covid-19 cepljeno skladno s priporočili. Za osebje, ki je v neposrednem stiku s potniki, se poleg higiene rok in kašlja priporoča tudi obvezna medicinska maska, ki mora dobro tesniti. Poleg tega pa na ministrstvu priporočajo še, naj bodo na letalu vselej dostopni zaščitna oprema in drugi pripomočki.
V preteklih dneh je sicer kar nekaj evropskih držav uvedlo posebne vstopne pogoje za potnike, ki potujejo na Kitajsko ali se s Kitajske vračajo, saj trenutno potovanje v katerokoli državo z visoko stopnjo prenosa respiratornih virusov, posebej koronavirusa, povečuje tveganje za okužbo. Na ministrstvu za zdravje tako vsem potnikom priporočajo, da že pri načrtovanju poti podrobno spremljajo tudi epidemiološko situacijo na destinaciji in se vnaprej pozanimajo o možnostih oskrbe v primeru, da na potovanju zbolijo. “Preverite, ali vaše zdravstveno zavarovanje zagotavlja polno kritje zdravstvene oskrbe v državi potovanja,” so ob tem še zapisali na ministrstvu.
Izbruh okužb v provinci Henan
V kitajski provinci Henan se je sredi obsežnega vala okužb po odpravi strogih ukrepov s koronavirusom okužilo že skoraj 90 odstotkov prebivalcev, so danes navedle regionalne zdravstvene oblasti. V provinci s tretjim najvišjim številom prebivalcev v državi to pomeni okrog 88,5 milijona ljudi.
Preberite še: Sproščeni ukrepi, ki niso prinesli olajšanja: “Dogaja se resna družbena kriza”
Da se delež okuženih bliža 90 odstotkom, je potrdil tudi vodja regionalnih zdravstvenih oblasti Kan Čanšeng. Ni sicer navedel časovnice okužb, a glede na to, da so oblasti v skladu s prehodno ničelno toleranco do okužb njihovo število ohranjale na minimumu, se jih je verjetno večina pojavila v zadnjih nekaj tednih, pojasnjuje britanski BBC. Kot je sicer še dejal Kan, je bil z vidika obiskov bolnišnic vrhunec 19. decembra, nakar so s tem povezane številke začele padati.
Kitajska se trenutno spopada z visokim številom okuženih z novim koronavirusom, potem ko je Peking minuli mesec odpravil stroge ukrepe, vključno zaprtja, karantene in množično testiranje, s katerimi so v zadnjih letih zatirali širjenje okužb. Ti so namreč imeli posledice za gospodarstvo in vodili tudi v sicer redke proteste v državi.
Vlada je sicer od spremembe pristopa do covida, ko je tudi spremenila opredelitev smrti zaradi covida in ukinila obvezno testiranje, naštela le 120.000 okužb in 30 smrti. Kitajska medtem nadaljuje z odpiranjem in je v nedeljo odpravila tudi obvezno karanteno za vse tuje potnike. Pričakovati je sicer nov porast okužb ob lunarnem novem letu konec meseca, ko milijoni Kitajcev iz velikih mest odpotujejo na obisk k sorodnikom na podeželje, piše francoska tiskovna agencija AFP.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!