Spremljali smo 57. dan ruske invazije na Ukrajino. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v večernem videonagovoru govoril o novih sankcijah Evrope proti Rusiji. Ukrajinski predstavniki so pripravljeni potovati v oblegan Mariupol in se pogajati o evakuaciji civilistov iz mesta. Ruski predsednik Vladimir Putin je čestital za uspešno akcijo v Mariupolu in preklical napad na tamkajšnjo jeklarno Azovstal. Namesto tega je naročil popolno blokado območja. Civilistov iz jeklarne danes ne bo mogoče evakuirati, je sporočil župan. V mrtvašnicah v Kijevu in njegovi okolici je 1.020 trupel civilistov. Po umiku ruskih sil so v Buči odkrili štiristo trupel, vsaj četrtine med njimi še vedno niso prepoznali.
Poudarki dneva
Najnovejše
Prižig sveč v Varšavi za ukrajinske otroke
Pred stavbo predstavništva Evropske komisije v poljski prestolnici so se danes zbrali protestniki, ki so prižgali sveče za 205 otrok, ki so doslej zaradi ruske invazije na Ukrajino izgubili življenje.
Human Rights Watch v Buči našel dokaze o nezakonitih pobojih: "Skoraj vsak kotiček v Buči je zdaj prizorišče zločina"
Neprofitna organizacija Human Rights Watch je v Buči dokumentirala očitne vojne zločine. Raziskovalci so po umiku ruskih sil v Buči našli "obsežne dokaze o usmrtitvah po hitrem postopku, drugih nezakonitih pobojih, prisilnih izginotjih in mučenju", "ki bi lahko predstavljali vojne zločine in možne zločine proti človeštvu". "Skoraj vsak kotiček v Buči je zdaj prizorišče zločina. Zdelo se je, kot da je smrt povsod," je povedal raziskovalec Richard Weir.
Rusija krepi vojaško prisotnost na Donbasu
Rusija krepi svoje sile v Ukrajini, včeraj je v državo napotila dodatne tri bataljonske taktične skupine, je po poročanju CNN povedla visok ameriški obrambni uradnik. Skupno število ruskih bataljonskih skupin se je tako povečalo na 85, v zadnjem tednu pa je v Ukrajino prispelo 20 skupin. Rusija večino svojih sil napoti na Donbas, je povedla uradnik in poudaril, da točnih informacij o lokacijah skupin nimajo.
Lastnik Azovstala: Razmere so blizu katastrofe
Razmere v Azovstalu v Mariupolu so "blizu katastrofe", je za CNN povedal Yuriy Ryzhenkov, izvršni direktor Metinvest Holdinga, ki je lastnica tovarne. "Ko se je začela vojna, smo imeli v bombnih zakloniščih in v tovarni dobro zalogo hrane in vode. To je civilistom kar nekaj časa omogočalo preživetje. Žal je zmanjkalo vseh stvari. Mislim, da smo blizu katastrofe," je povedal. V tovarni je bilo zalog za dva ali tri tedne, blokada pa zdaj traja že skoraj osem tednov. Z zaposlenimi v jeklarni so vzpostavili telefonsko povezavo, do zdaj se je javilo okoli 4.500 od 6.000 zaposlenih. "Upamo, da so živi, da so v redu in da bodo prišli ven," je rekel.
V bližini Mariupola odkrili množična grobišča
Ukrajina je zunaj Mariupola našla množična grobišča, svoje navedbe je podkrepila z objavo satelitskih posnetkov družbe Maxar Technologies, poroča CNN. Pomočnik župana Mariupola Petro Andruščenko je na Telegramu objavil, da so množično pokopališče mrtvih Mariupolčanov našli v vasi Manhush, ki je od mesta oddaljena 19 kilometrov. Vsako od množičnih grobišč je dolgo približno 30 metrov. "Trupla odvažajo tovornjaki, pravzaprav jih zgolj odlagajo na nasip," je dejal Andruščenko. "To je neposreden dokaz vojnih zločinov in poskusov prekrivanja," je dodal.
Satelitske posnetke območja od sredine marca do sredine aprila je analizirala družba Maxar Technologies. "Pregled satelitskih posnetkov kaže, da se je sklop grobov začel širiti med 23. in 26. marcem 2022, v prihodnjih tednih pa se je zgolj širil. Grobovi so v štirih odsekih v linearnih vrstah. Vsak odsek meri približno 85 metrov. Gre za več kot 200 novih grobov," so zapisali.
Po podatkih ukrajinskih uradnikov je v obleganem mestu umrlo 20.000 ljudi. "Več kot 20.000 civilistov - žensk, otrok in starejših - je umrlo na ulicah našega mesta," je dejal mariupolski župan Vadim Bojčenko. "Videli smo, da so trupla mrtvih prebivalcev začela izginjati iz ulic našega mesta," je rekel župan in dodal, da Rusi trupla iz mesta odpeljejo s tovornjaki ter jih odvržejo v izkopane jarke.
Janša in Blinken v pogovoru poudarila pomen nadaljnje podpore Ukrajini
Premier Janez Janša in ameriški državni sekretar Antony Blinken sta v današnjem telefonskem pogovoru poudarila, da je treba še naprej podpirati suverenost Ukrajine in njeno ozemeljsko celovitost z močno varnostno podporo, so sporočili iz premierjevega kabineta. Kot so še zapisali, sta Janša in Blinken obsodila grozodejstva ruskih sil v neizzvani in neupravičeni vojni proti Ukrajini ter poudarila, da je treba od Moskve terjati odgovornost.
Rusija uvedla sankcije proti Harrisovi, Zuckerbergu in več deset drugim Američanom
Rusija je danes v odgovor na sankcije, ki jih je Zahod proti njej uvedel zaradi invazije na Ukrajino, 29 Američanom in 61 Kanadčanom prepovedala vstop v državo. To med drugim velja za ameriško podpredsednico Kamalo Harris in izvršnega direktorja podjetja Meta Marka Zuckerberga. Kot so zapisali na ruskem zunanjem ministrstvu, prepoved vstopa ameriškim in kanadskim državljanom uvajajo za nedoločen čas. Za to so se odločili, ker so ti posamezniki odgovorni za "rusofobno" politiko ZDA in Kanade, so pojasnili.
Ukrajinski parlament podaljšal vojno stanje za 30 dni
Ukrajinski parlament je odobril podaljšanje vojnega stanja v državi za 30 dni. Predsednik Volodimir Zelenski je vojno stanje po vsej državi razglasil po začetku ruske invazije 24. februarja.
Kijev poziva k nujni evakuaciji z območja tovarne Azovstal
Ukrajinsko zunanje ministrstvo je danes pozvalo k nujni evakuaciji ljudi z območja tovarne Azovstal v Mariupolju. Poudarili so, da so razmere v tovarni "obupne". "Azovstal je tarča stalnega ruskega bombardiranja, čeprav se je tja zateklo veliko civilistov. Ukrajinci ne zaupajo ruskim silam, bojijo se, da bodo deportirani, ubiti. Nujno je treba vzpostaviti humanitarni koridor iz tovarne Azovstal z zagotovili, da bodo ljudje varni," je ukrajinsko zunanje ministrstvo zapisalo na Twitterju.
Dodali so, da so razmere na območju jeklarne "obupne". "Več sto civilistov, otrok in poškodovanih borcev je ujetih v tovarni. So skoraj povsem brez hrane, vode in nujnih zdravil," so poudarili na ukrajinskem ministrstvu. Župan Mariupolja Vadim Bojčenko je medtem povedal, da je težko oceniti, koliko civilistov je v tovarni. Po njegovih besedah jih je med 300 in 1000, na spletu poroča britanski BBC. Dodal je, da danes niso možne evakuacije civilistov iz Azovstala.
Biden napovedal 800 milijonov dolarjev pomoči Ukrajini
Predsednik ZDA Joe Biden je napovedal dodatno pomoč Ukrajini v višini 800 milijonov dolarjev (735 milijonov evrov). Pomoč bo namenjena povečanju spodobnosti Ukrajine za boj na Donbasu. V pomoč je vključeno težko topniško orožje, deset havbic, strelivo in več taktičnih brezpilotnih letal. Biden je ocenil, da je trenutno "kritično okno" za pripravo temeljev za naslednjo fazo vojne. Oprema bo poslana "neposredno na fronto svobode", je rekel.
Pred tednom dni so ZDA napovedale 800 milijonov dolarjev pomoči. Ministrstvo za finance pa je napovedalo pomoč v višini 500 milijonov dolarjev, namenjeno izplačilu plač in zagotavljanju storitev.
ZDA bodo ladjam, povezanim z Rusijo, prepovedale vstop v ameriška pristanišča, je povedal Biden. Ruski ladijski promet predstavlja majhen odstotek pristaniške dejavnosti ZDA. A s tem korakom država sledi prepovedi ruskih letal v svojem zračnem prostoru, ki jo je napovedala Bidnova administracija.
Zelenski Rusiji predlagal zamenjavo ruskih vojakov za civiliste iz Mariupola
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je Rusiji ponovno ponudil možnost zamenjave ruskih vojnih ujetnikov za Mariupolčane. Predlagal je izmenjavo ujetih ruskih vojakov za ujete civiliste. Na odgovor Rusije še čaka, poroča Reuters.
Na trditve Kremlja, da so njihove sile osvobodile pristaniško mesto, je Zelenski odgovoril, da Rusija nadzira večino Mariupola, vendar v delu mesta ostajajo ukrajinski vojaki. Povedal je še, da 120.000 civilistov ne more zapustiti mesta.
ZDA napovedale program za sprejem ukrajinskih beguncev
Ameriška administracija je napovedala nov program, ki bo ukrajinskim beguncem, ki želijo priti v ZDA, zagotavljal poenostavljen postopek. Poteza je del zaveze predsednika Joeja Bidna, da ZDA sprejmejo 100.000 beguncev iz Ukrajine. Program bo temeljil na sponzorstvu, ki ga bodo beguncem zagotavljali ameriški državljani. Posamezniki bodo morali opraviti strog varnostni pregled, morali bodo biti cepljeni, tudi proti covidu, in izpolniti druge zahteve javnega zdravja, poroča CNN.
Med tem je v Belo hišo prispel ukrajinski premier Denis Šmihal, z njim je tudi ukrajinska veleposlanica v ZDA Oksana Markarova. Šmihal se bo sestal s svetovalcem za nacionalno varnost Jakom Sullivanom, na srečanju se bo ustavil tudi Biden.
Parlamenta Estonije in Latvije ruska dejanja v Ukrajini označila kot genocid
Parlamenta Estonije in Latvije sta ruska dejanja v Ukrajini označila kot genocid. Estonski parlament je v izjavi sporočil, da so ruske oborožene sile proti ukrajinskemu narodu zagrešile "sistematične in množične vojne zločine", in dodal, da te zločine ideološko spodbuja rusko politično in vojaško vodstvo. Na začasno okupiranih ozemljih so Rusi zagrešili "dejanja genocida" nad civilnim prebivalstvom, je zapisal parlament.
Avtobusi za evakuacijo niso prispeli v Mariupol
Avtobusi za evakuacijo prebivalcev iz Mariupola še niso prispeli, je sporočil župan Vadim Bojčenko. Iz mesta so ukrajinske oblasti želele evakuirati ženske, otroke in starejše, za zbirališče so določili točko v bližini nakupovalnega središča, odhod pa je bil predviden ob 14. uri po lokalnem času.
Na evakuacijo čaka več kot 200 prebivalcev, je po poročanju CNN sporočil župan. Najprej bodo evakuirali samo ženske z otroki, nato ženske brez otrok in starejše. "Ljudje stojijo v vrsti in čakajo na evakuacijo, vendar avtobusi do 15.05 niso prispeli na določeno točko," je povedal Bojčenko. Od 13. marca so iz Mariupola po njegovih navedbah na območja pod ukrajinskim nadzorom evakuirali več kot 100.000 ljudi.
Civilistov iz tovarne Azovstal danes ne bo mogoče evakuirati, saj ni premirja, ki bi omogočil varno evakuacijo, je sporočil Bojčenko.
Avtobusi iz Mariupola še niso prispeli v Zaporožje, poroča BBC. Vožnja med Mariupolom in Zaporožjem običajno traja štiri ure. Od začetka vojne pa je bilo na tej poti postavljenih 16 kontrolnih točk, pot tako zdaj traja 24 ur. Dopoldne je v Zaporožje prispelo okoli dva ducata avtomobilov z razseljenimi ljudmi.
Notranje razseljen vsak šesti Ukrajinec
Več kot 7,7 milijona Ukrajincev je notranje razseljenih, je objavila Mednarodna organizacija za migracije. Število notranje razseljenih se je povečalo za 17,5 odstotka, razseljen je vsak šesti prebivalec Ukrajine. 60 odstotkov notranje razseljenih predstavljajo ženske, je pokazala raziskava, ki je potekala med 11. in 17. aprilom. Več kot polovica razseljenih je poročalo o pomanjkanju nekaterih živil. 28 odstotkov notranje razseljenih družin z otroki, mlajšimi od petih let, se sooča s težavami pri zagotavljanju hrane za otroke.
Premierja Španije in Danske na srečanju z Zelenskim
Premier Španije Pedro Sanchez in danska premierka Mette Frederiksen sta se v Kijevu se srečala s predsednikom Volodimirjem Zelenskim. "Ukrajina ima podporo, solidarnost in zavezanost Španije," je objavil Sanchez. "Šokiran sem, da vidim grozodejstva vojne (ruskega predsednika Vladimirja) Putina na ulicah Borodjanke," je tvitnil Sanchez ob objavi posnetka z obiska v mestu. "Ukrajincev ne bomo pustili samih," je dodal. Danska premierka pa je za dansko televizijo TV2 med obiskom napovedala dodatno vojaško pomoč, saj da to Ukrajina trenutno najbolj potrebuje, poroča tiskovna agencija Reuters.
Conmovido al comprobar en las calles de Borodyanka el horror y las atrocidades de la guerra de Putin.
— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) April 21, 2022
No dejaremos solo al pueblo ucraniano. pic.twitter.com/OfEIa9oOTC
PM Frederiksen: "Important discussions with President @ZelenskyyUa today. 🇩🇰 happy to contribute to accountability efforts and to deliver vital equipment in support of the brave Ukrainian people’s defence against #Russia’s war of aggression.
— Statsministeriet (@Statsmin) April 21, 2022
Our contributions include: pic.twitter.com/K2DCqt9FxQ
Zelenski obleganje Mariupola primerjal s teroristično operacijo
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da je v Mariupolu ostalo "na tisoče" civilistov. Rusko obleganje pristaniškega mesta je primerjal s "teroristično operacijo". Ukrajinske sile so iz terena poročale, da ruski vojaki niso spoštovali dogovora o odprtju evakuacijskih koridorjev in uveljavitvi premierja ter so nadaljevale bombardiranje mesta.
"Ruske sile nam ne dovolijo prehoda skozi območje 120 kilometrov, ki ga zasedajo, da bi lahko prišli do vojakov," je Zelenski povedal za francosko televizijo. "Pogajamo se in odpiramo humanitarne koridorje, nekateri ljudje odhajajo. Toda na tisoči, o katerih sem vam govoril, so ujeti tam. Rusija za zdaj tem ne dovoli, da bi odšli," je rekel.
Rusija in Ukrajina izmenjali vojne ujetnike
Ukrajina in Rusija sta izvedli še eno izmenjavo vojnih ujetnikov, je sporočila podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk. "Domov se vrača 19 ljudi, med njimi je 10 vojakov (vključno z dvema častnikoma) in devet civilistov," je sporočila. Med izpuščenimi so po njenih navedbah ranjenci. "To je zelo pomembno, saj bodo deležni zdravljenja in rehabilitacije," je dodala, poroča CNN.
Estonija prepovedala proruske vojne simbole
Estonija se je danes pridružila Latviji in Litvi v prepovedi simbolov Z in V, ki jih uporabljajo podporniki ruske vojne proti Ukrajini. Posameznikom za uporabo prepovedanih simbolov grozi do 1200 evrov globe ali zapor, podjetjem pa do 32.000 evrov kazni.
Slovenija naj bi v okviru izmenjave orožja Ukrajini poslala tanke
Nemčija je sklenila dogovor o pošiljanju težkega orožja v Ukrajino z več vzhodnoevropskimi državami, tudi s Slovenijo, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa potrdili v Berlinu. Slovenija naj bi v Ukrajino poslala tanke, te bi ji v zameno Nemčija nadomestila z oklepniki. Na slovenskem obrambnem ministrstvu informacij za STA niso komentirali. Več o tem v prispevku: Slovenija naj bi Ukrajini poslala tanke.