Zgodba prisilno odpeljanega ukrajinskega najstnika: “Tam sem bil zaprt v kletki”

Svet 27. Dec 202418:38 5 komentarjev
Otroci v ruskem centru na Krimu, kamor so prisilno premeščali tudi ukrajinske otroke
Otroci v ruskem centru na Krimu, kamor so prisilno premeščali tudi ukrajinske otroke (Foto: PROFIMEDIA)

Skoraj triletno vojno v Ukrajini spremljajo zgodbe o otrocih, ki jih ruske oblasti prisilno preseljujejo v Rusijo in na ozemlja v Ukrajini, ki so pod rusko okupacijo. Tam jih vključijo v izobraževalne ustanove ali pa jih dajo v posvojitev. Ukrajinski otroci so deležni indoktrinacije in brisanja narodne zavesti, njihovo iskanje in vračanje pa je izjemno težavno. To potrjuje tudi zgodba najstnika Vlada, ki so ga prisilno odpeljali iz okupiranega Hersona.

Iz Ukrajine od začetka vojne leta 2022 prihajajo zgodbe o preseljevanju ukrajinskih otrok v Rusijo in na ozemlja pod rusko okupacijo. Zaradi tega je marca leta 2023 Mednarodno kazensko sodišče izdalo naloga za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in njegove komisarke za pravice otrok Marije Lvove Belove.

Za portal Euronews je zgodbo o prisilnem premeščanju delila družina iz Hersona. Tetiana Bodak tam živi s svojimi osmimi otroki, v času ruske okupacije mesta pa svojih otrok ni želela vpisati v šole, ki so jih vodile okupacijske oblasti.

Oktobra 2022 je bila ubita njena mati in ko se je Tetiana ukvarjala s pripravami na pogreb, so odpeljali njenega 16-letnega sina Vlada. Kot je ta povedal za Euronews, je bil doma sam, ko so na vrata potrkali ruski vojaki in mu pustili le nekaj minut, da spakira najnujnejše. 7. oktobra 2022 so ga posedli na enega od 15 avtobusov, ki so otroke iz Hersona odpeljali na okupirani Krim v t. i. ruske počitniške kampe.

Po Vladovih besedah so morali vsako jutro peti rusko himno, čemur so se upirali. Petju so se izognili z izgovori, da se ne počutijo dobro in da morajo k zdravniku.

“Sprva so se ti izgovori obnesli, vendar so bili disciplinski ukrepi vse strožji,” je povedal za Euronews. Vlad je nekega dne z droga v kampu snel rusko zastavo in nanj obesil svoje spodnjice. Za kazen je moral pet dni preživeti v majhni sobici, podobni samici v zaporih. Kot je povedal, je bil popolnoma izoliran, med bivanjem v samici pa je nekajkrat pomislil tudi na samomor.

Konec leta 2022 so ga s Krima premestili v okupirani obmorski kraj Lazurne v hersonski oblasti, kjer so ga vključili v mornariško akademijo. Kot je povedal za Euronews, je bil zaradi proukrajinskih stališč še pod večjim pritiskom.

V redkih telefonskih pogovorih je svojo mater prosil, naj ga pride iskat in odpelje domov. Tetiana se je res odpravila ponj, vendar je bil postopek vrnitve izjemno težek. Ko je prišla v mornariško akademijo, je morala prestati več zaslišanj ruske obveščevalne službe FSB, ki ji je zaplenila dokumente in opravila več telesnih pregledov.

Med dvodnevnimi zaslišanji je spala v sobi, ki je bila podobna zaporniški celici, na koncu pa je morala po poročanju Euronews s sinom stopiti še pred ruske novinarje in povedati, da jima je Rusija všeč.

Otroci iz Mariupola, ki odhajajo na počitnice v počitniške tabore v okolici Sankt Peterburga
Otroci iz Mariupola, ki odhajajo na počitnice v počitniške tabore v okolici Sankt Peterburga (Foto: PROFIMEDIA)

Ko se je Vlad 29. maja 2023 po osmih mesecih vrnil v Herson, je bilo mesto znova pod nadzorom ukrajinskih sil. Potreboval je nekaj tednov, da je spoznal, da je končno doma. “Ko sem prispel, sem bil presenečen, ko sem videl, da so vsi ljudje tukaj tako veseli in pozitivni. So polni življenja in v njem uživajo. Tam sem bil zaprt v kletki,” je povedal za Euronews.

“Ukrajini zmanjkuje časa, da vrne in reši svojo generacijo mladih”

O načrtni indoktrinaciji prisilno odpeljanih ukrajinskih otrok govori tudi vodja organizacije Save Ukraine Mikola Kuleba, ki pomaga pri vračanju deportiranih ukrajinskih otrok.

Kot je dejal za Euronews, so prve tarče ruskih sil ranljive družine z veliko otroki ali pa družine samohranilcev, ki jim ponudijo, da otroke vključijo v ruske šole ali vrtce. “Tam otroke indoktrinirajo s petjem ruskih pesmi, prepovedjo ukrajinskega jezika, učenjem ruske zgodovine in poslušanjem ruske propagande,” je dejal.

Nekatere, tako kot Vlada, odpeljejo v t. i. počitniške kampe in vključijo v vojaško izobraževanje, čemur ob polnoletnosti sledi vstop v rusko vojsko. Iskanje in vračanje teh prisilno deportiranih otrok je po Kulebovih besedah zelo zahtevno, saj Rusija ne deli nobenih podatkov o njih.

Nekateri otroci med bivanjem v ruskih ustanovah ali pri ruskih krušnih starših doživljajo hude stiske, je za Euronews povedal vodja organizacije Save Ukraine. Nedavno so ukrajinski mediji objavili zgodbo o ukrajinskem najstniku, ki so ga odpeljali v Rusijo, kjer je storil samomor.

Kuleba je ob tem opozoril, da odpeljani otroci in tisti, ki živijo pod okupacijo, izgubljajo nacionalno identiteto. Kot je poudaril, je to težava še posebej pri mlajših, ki še nimajo tako močnega narodnega zavedanja in o tem še ne razmišljajo.

Ocenjuje še, da Ukrajini zmanjkuje časa, da vrne in reši svojo generacijo mladih. Kot pravi, je za otroke, ki so v Donbasu in na Krimu pod rusko okupacijo že od leta 2014, že prepozno. “Časa pa zmanjkuje tudi za številne otroke, ki so po invaziji ostali na novo zasedenih ozemljih. Otroka, ki je bil tri leta pod okupacijo, je vedno težje prepričati, da se lahko vrne v Ukrajino, da je to varno in da mu nihče ne bo storil nič žalega, saj mnogi otroci temu ne verjamejo več,” je sklenil.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje