Zoomerji v službi: mnoge zaradi slabih delovnih navad kar hitro odpustijo

Svet 11. Dec 202409:36 1 komentar
Mladi na delovnem mestu
Mladi na delovnem mestu (Foto: PROFIMEDIA)

Nedavna poročila kažejo, da delodajalci niso preveč zadovoljni z zaposlenimi predstavniki generacije Z. Mnogi tako le nekaj mesecev po prvi zaposlitvi že ostanejo brez služb. Zakaj?

Delovne navade generacije Z, ki je zadnja leta začela vstopati na trg dela, so precej drugačne od delovnih navad starejših generacij. To delodajalcem ni preveč všeč, kaže nedavno poročilo.

Mladi se namreč na zahteve delovnega mesta prilagajajo slabše od pričakovanj, vodje pa se zaradi tega srečujejo s pritožbami drugih zaposlenih. Nekateri delodajalci so zato že postali nekoliko zadržani pri zaposlovanju predstavnikov te generacije, tudi piše v poročilu platforme za izobraževanje in karierno svetovanje Intelligent.

Poročilo temelji na raziskavi, v kateri je sodelovalo skoraj 1.000 delodajalcev v ZDA. Rezultati so pokazali, da je vsak šesti delodajalec zadržan pri zaposlovanju tako imenovanih zoomerjev – predvsem zaradi predpostavke, da so zlahka užaljeni in pogosto vzvišeni.

Poleg tega je več kot polovica podjetij dejala, da mladi, rojeni med letoma 1996 in 2010, nimajo močne delovne etike, ne znajo primerno komunicirati, se ne odzivajo dobro na povratne informacije in na splošno niso dobro pripravljeni na zahteve delovnega mesta, rezultate povzema Euronews.

mladi se pogovarjajo v službi
Foto: PROFIMEDIA

“Generacija Z je zaradi načina izobrazbe namesto delovnih izkušenj dobila nerealna pričakovanja do delovnega mesta in vedenja do delodajalcev,” je dejala višja profesorica na Berkleyju Holly Schroth. “Ne poznajo osnovnih veščin komunikacije s stranko, sodelavci in šefi, pa tudi ne bontona na delovnem mestu,” je dodala. Meni, da se bodo novi mladi zaposleni teh veščin naučili šele ob začetku dela in da je zato naloga podjetij, da jih ustrezno opremijo s temi znanji. “Šef mora biti tako učitelj kot vodja.”

Že po nekaj mesecih ostajajo brez službe

Ugotovitve omenjene raziskave kažejo, da je kar šest od desetih delodajalcev že odpustilo zaposlene generacije Z, ki so jih zaposlili na začetku letošnjega leta. Med navedenimi razlogi za te odločitve so bili med drugim pomanjkanje motivacije zaposlenih, pomanjkanje strokovnosti in slabe komunikacijske spretnosti, piše Euronews.

Huy Nguyen, eden od glavnih svetovalcev za izobraževanje in karierni razvoj portala Intelligent, ob tem izpostavlja, da imajo lahko diplomanti ob prvem stiku s trgom dela in zaposlitvijo zelo velike težave, saj se razmere močno razlikujejo od poznanega univerzitetnega okolja. “Čeprav imajo morda nekaj teoretičnega znanja s fakultete, jim pogosto primanjkuje praktičnih, realnih izkušenj in mehkih veščin, potrebnih za uspeh v delovnem okolju,“ je dodal.

Med navadami zoomerjev na delovnem mestu, ki so zmotile delodajalce, so tudi stalno zamujanje, neprimeren govor in neprimerno oblačenje, kaže poročilo.

Druga raziskava iz aprila pa kaže, da se predstavniki te generacije tudi pri iskanju zaposlitve in težavah na delovnem mestu še vedno zanašajo na starše. V raziskavi, ki jo je izvedlo podjetje ResumeTemplates in je vključevala odgovore skoraj 1.500 mladih iskalcev zaposlitve, jih je 70 odstotkov priznalo, da so za pomoč pri iskanju službe prosili svoje starše.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje