"Ko govorimo o tem, kaj se dogaja v Ukrajini, govorimo o tem, da to ni več hibridna vojna, ampak skoraj prava," je v ponedeljek dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov na sestanku z južnoafriško zunanjo ministrico. Ob tem je ponovil obtožbe, da Zahod že dolgo pripravlja vojno proti Rusiji v Ukrajini in poskuša uničiti vse, kar je rusko. Spopadi med rusko in ukrajinsko vojsko so se medtem nadaljevali na vzhodu Ukrajine. Kijev je opozoril, da za ponovno zavzetje zasedenih ozemelj potrebujejo več sto bojnih tankov, saj da ruske napade odbijajo s hudimi izgubami.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je bil danes ponovno oster do Zahoda. Kot je dejal, Zahod ni več v hibridni vojni z Rusijo, ampak dejansko v pravi vojni. Lavrov je to izrekel med obiskom v Južni Afriki, ki velja za tradicionalno rusko zaveznico na črni celini, s katero si Rusija v luči vojne v Ukrajini prizadeva še okrepiti vezi.
Rusija izgnala estonskega veleposlanika, Estonija bo v odgovor storila enako
“Ko govorimo o tem, kaj se dogaja v Ukrajini, govorimo o tem, da to ni več hibridna vojna, ampak skoraj prava,” je dejal Lavrov na novinarski konferenci z južnoafriško zunanjo ministrico Naledi Pandor v Pretorii, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Ob tem je ponovil obtožbe, da Zahod že dolgo pripravlja vojno proti Rusiji v Ukrajini in poskuša uničiti vse, kar je rusko, od jezika do kulture.
Lavrov je bil kritičen do Zahoda, ki je Ukrajini poslal orožje v milijardni vrednosti. Kot je dejal, je Rusija že večkrat ponovila, da je odprta za mirovne pogovore, a da jih Ukrajina zavrača. Opozoril je, da dlje ko bo konflikt trajal, težje bo doseči rešitev, poroča agencija Reuters.
Južna Afrika, ki je skupaj z Rusijo, Kitajsko, Indijo in Brazilijo del skupine gospodarstev v vzponu (Brics), je do vojne v Ukrajini zavzela nevtralno stališče in se je lani vzdržala glasovanja o resoluciji Združenih narodov o obsodbi konflikta v Ukrajini.
Kljub temu je država ena najpomembnejših zaveznic Rusije v Afriki in ima tradicionalno tesne vezi z Moskvo, tudi zato, ker je takratna Sovjetska zveza podpirala boj proti apartheidu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Južna Afrika načrtuje tudi skupne vojaške vaje z rusko in kitajsko mornarico ob pristaniškem mestu Durban v drugi polovici februarja. Pomorske vaje sovpadajo z obletnico začetka ruske agresije proti Ukrajini 24. februarja.
Južnoafriška zunanja ministrica Pandor je sicer danes zavrnila kritike na račun skupnih vojaških vaj rekoč, da gre pri teh vajah “s prijatelji” za “naraven potek odnosov”, še poroča Reuters.
Ruske sile naj bi dosegle napredek na jugu Ukrajine
Obisk Lavrova v Južni Afriki je del priprav na rusko-afriški vrh, predviden za julij. Od sredine lanskega leta je Lavrov že obiskal Egipt, DR Kongo, Ugando in Etiopijo. Ti obiski po poročanju dpa kažejo tudi na to, da Moskva tekmuje za vpliv v Afriki s Kitajsko in ZDA. Prejšnji teden je namreč novi kitajski zunanji minister Qin Gang opravil prvo potovanje v Afriko, ameriška finančna ministrica Janet Yellen pa se mudi na turneji po Senegalu, Zambiji in Južni Afriki.
V ponedeljek so se v Bruslju sestali zunanji ministri članic EU in zavzeli za iskanje čim širše podpore ukrajinskemu mirovnemu načrtu. Ob tem so se dogovorili o dodatnih 500 milijonih evrov za vojaško podporo Ukrajini. Kot je povedal zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, bo EU še naprej podpirala bistvo ukrajinskega mirovnega načrta v desetih točkah, da bi zagotovili čim širšo možno podporo na globalni ravni. “Zato bomo vztrajali pri dveh ključnih elementih, in sicer ukrajinski neodvisnosti, suverenosti in ozemeljski celovitosti znotraj mednarodno priznanih meja ter ukrajinski pravici do samoobrambe,” je povedal. Slovenska ministrica Tanja Fajon pa je poudarila pomen soglasja znotraj EU.
Ukrajina: ruska vojska napadla “ne glede na lastne izgube”
Na vzhodu Ukrajine so danes v bližini Bahmuta in Avdijivke znova potekali hudi spopadi med rusko in ukrajinsko vojsko, so sporočili z ukrajinskega generalštaba. V Kijevu so medtem opozorili, da ukrajinska vojska potrebuje več sto bojnih tankov za ponovno zavzetje zasedenih ozemelj, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ukrajinski generalštab v Kijevu je zvečer sporočil, da so ukrajinske sile uspele odbiti ruske napade, vendar s hudimi izgubami. Da bi osvojila celotno regijo Doneck, je ruska vojska napadla “ne glede na lastne izgube”, so zapisali.
Medtem je ruska vojska poročala o okrepitvi spopadov v regiji Zaporožje. Po napredovanju ruskih enot v zadnjih dneh je bilo na ukrajinski strani opaziti prerazporejanje in združevanje enot, je poročala ruska tiskovna agencija Tass.
“Vsak tank, ki se je sposoben boriti, bi moral biti danes na naši frontni črti,” je na Telegramu zapisal vodja urada ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Andrij Jermak. Brez ukrajinske zmage, vrnitve na meje iz leta 1991 in kaznovanja Rusije ne bo niti stabilnega razvoja niti jasnega svetovnega reda, je dejal.
Ukrajina se že skoraj enajst mesecev brani pred rusko invazijo. Kijev je skoraj popolnoma odvisen od Zahoda, tako finančno kot z vidika oborožitve. Pred kratkim je Kijev iz Češke prejel modernizirane tanke sovjetske izdelave. Velika Britanija, Poljska in Finska so Kijevu ponudile možnost dobave zahodnih bojnih tankov, vključno z nemškimi leopardi, vendar Nemčija že več tednov odlaša z odločitvijo o njihovi dobavi.
Signal iz Berlina: bi Nemčija vendarle popustila pri izvozu tankov?
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje